› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

6 kwietnia zmarł działacz „Solidarności" Leszek Koszytkowski

› bieżące miesiąc temu    18.04.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
6 kwietnia zmarł działacz „Solidarności fot. elblag.net/archiwum.

16 kwietnia zmarł działacz „Solidarności" Leszek Koszytkowski, w wieku 69 lat. To wielka strata dla Elbląga i regionu elbląskiego. Za swoje dokonania został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Leszek Koszytkowski był pracownikiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Elblągu. Od września 1980 r. członek NSZZ „Solidarność". Wszedł w skład Komisji Zakładowej w swoim zakładzie pracy. W pierwszym półroczu 1981 r. był rzecznikiem prasowym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Elblągu, a następnie etatowym pracownikiem Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność" na stanowisku redaktora Biuletynu Informacyjnego ZR.

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. ukrywał się do 3 stycznia 1982 r. Internowany 4 stycznia 1982 r. i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Iławie, następnie w Kwidzynie, gdzie 14 sierpnia 1982 r. wziął udział w akcji protestacyjnej internowanych. Podczas pacyfikacji protestu został pobity przez funkcjonariuszy służby więziennej. Po tych wydarzeniach przez 28 dni prowadził głodówkę protestacyjną.

Został zwolniony z internowania 9 grudnia 1982 r., pozostawał bez pracy do 1984 r. W tym czasie nakłaniany do emigracji z kraju. W latach 1985-1987 był kolporterem wydawnictw drugoobiegowych oraz redaktorem podziemnego pisma „Biuletyn Regionu Elbląskiego «Solidarność»".

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 20 kwietnia (sobota). Rozpoczną się w Kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Starym Targu o godz. 10.30 odmówieniem Różańca św. następnie o godz. 11.00 Msza św. po której nastąpi złożenie urny do grobu na Cmentarzu Parafialnym.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.