Artykuły
Miliony na meliorację i rzeki. Poprawa bezpieczeństwa na Żuławach
Zarząd województwa przydzielił kolejne środki na modernizację urządzeń melioracyjnych oraz regulację koryt rzek. Całkowity koszt realizacji pięciu projektów wynosi około 36,5 mln zł z czego ponad 22 mln zł pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Inwestycje znacząco wpłyną na poprawę bezpieczeństwa m.in. na Żuławach.
Największe wsparcie przeznaczono na inwestycje zlokalizowane w gminie Elbląg. Przebudowana zostanie istniejąca infrastruktura wałów nad jeziorem Drużno i wzdłuż Kanału... więcej ›
| ponad rok temu 22.01.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Plac katedralny w sondzie. Czy potrzebna jest debata?
Na stronie Urzędu Miasta Elbląga pojawiła się internetowa sonda, w której mieszkańcy mogą określić, która z koncepcji zagospodarowania tzw. „placu katedralnego” bardziej im się podoba. Do wyboru jest wersja „zielona” lub „historyczna”.
W tym miejscu chciałbym się jednak podzielić kilkoma refleksjami nad naszym elbląskim Starym Miastem. Wspomniana sonda ma być w założeniu namiastką konsultacji społecznych, niestety kolejny raz nimi nie jest. Ponownie mamy do czynienia z sytuacją, gdy prezentuje się... więcej ›
| ponad rok temu 22.01.2014 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Elbląg konsultuje - zaproszenie na debatę
Samorząd opiera się na tzw. Kodeksie Konsultacji, gdzie zawartych jest 7 zasad konsultacji: dobra wiara, powszechność przejrzystość, responsywność (informacja zwrotna), koordynacja, odpowiedzialność, poszanowanie interesu ogólnego. Tyle samorząd, a mieszkańcy? Na jakich zasadach, jakich wartościach powinni opierać swoje uczestnictwo w konsultacjach?
Odpowiedzi na to pytanie poszukamy podczas kolejnej otwartej debaty organizowanej w ramach projektu „Elbląg konsultuje”. Mało tego - spróbujemy wypracować swoisty kodeks udziału... więcej ›
| ponad rok temu 22.01.2014 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Śmiertelny wypadek w Krzewsku. Kierowca nie miał zapiętych pasów.
Wczoraj w wypadku drogowym, który miał miejsce w miejscowości Krzewsk zginął 27-letni mężczyzna. Kierujący osobowym golfem zjechał na prawą stronę drogi a następnie bokiem pojazdu uderzył w drzewo. Policja bada okoliczności tego zdarzenia.
Wypadek miał miejsce wczoraj po godzinie 23.00 na drodze prowadzącej z miejscowości Jezioro do miejscowości Krzewsk. Tam, 27-letni mężczyzna kierujący vw golfem z nieznanych przyczyn zjechał do rowu na prawą stronę drogi a następnie bokiem pojazdu uderzył w przydrożne drzewo. Na miejscu pracowali... więcej ›
| ponad rok temu 21.01.2014 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
ENEMEF: Noc Hobbita - wygraj bilety!
Już 24 stycznia (piątek) ENEMEF: Noc Hobbita - maraton. To wielka gratka dla fanów "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona. Dla naszych Czytelników mamy 5 zaproszeń!
Po dziewięciu latach od pierwszej serii na ekranach kin można oglądać ekranizacje powieści J.R.R. Tolkiena "Hobbit, czyli tam i z powrotem.
Noc Hobbita to maraton, na który czekali wszyscy fani trylogii "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona. Po dziewięciu latach od pierwszej serii na ekranach kin można oglądać ekranizacje powieści J.R.R. Tolkiena... więcej ›
| ponad rok temu 21.01.2014 | › konkursy | ~Informacja prasowa |
Paweł Fedorczyk : Prawdziwe zdumienia budzi pewna sekwencja zdarzeń
We wrześniu 2011 roku głosami rządzącej PO zdjęto z obrad sesji Rady Miejskiej projekt uchwały, wedle którego można było zmienić nazwę skweru Janka Krasickiego. Przypomnijmy, że chodzi o znanego agitatora komunistycznego, zamieszanego w zabójstwo innego działacza. Tylko Radni PiS głosowali za procedowaniem tej uchwały – nie udało się.
W grudniu 2013 roku głosami min. PO przepadł projekt Radnych PiS o nadaniu dla ronda przy ul. Agrykola nazwy Żołnierzy Wyklętych. Projekt wydawało się ponadpartyjny, daleki od ideologi i... więcej ›
| ponad rok temu 21.01.2014 | › bieżące | 7 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Walentynkowy
Koncert w EOK. Poszukujemy instrumentów
Święto zakochanych to niewątpliwie dobra okazja, by zagrać coś nowego, niekonwencjonalnego. Stąd wziął się pomysł repertuaru na Koncert Walentynkowy. Problem polega jednak na tym, że muzycy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej do jego wykonania potrzebują nietypowych instrumentów.
Metalowe pokrywki o średnicy 20 lub 16 cm i grubości 2 mm, szklane kieliszki o promieniu 2,5 lub 5 cm i wysokości 15 cm… wszystkie przydadzą się do zagrania oryginalnego utworu pt. „Concerti piccoli per la Maestra” Piotra Mossa. Zachęcamy elbląską... więcej ›
| ponad rok temu 20.01.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Samolot MIG-29. 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim
15 stycznia 2014 r. klasa akademicka „Menadżer zarządzania bezpieczeństwem publicznym” Technikum Ekonomicznego przy ZSEiO odwiedziła 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Wycieczkę, w ramach zajęć prowadzonych przy współpracy z Instytutem Ekonomicznym PWSZ, zorganizował pan dr Edward Jaremczuk i pani Teresa Pietrulewicz.
Na samym początku ogromne wrażenie zrobiły na nas dwie lądujące maszyny, które wyłoniły się z chmur a kilka sekund później kołowały po pasie startowym. Zostaliśmy zaproszeni... więcej ›
| ponad rok temu 20.01.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
TVP Olsztyn. Policja o dopalaczach w telewizji
Już w najbliższą środę 22 stycznia o godzinie 18.15 na antenie TVP Olsztyn będzie emitowany program Nasze Zdrowie. Najbliższy odcinek poświęcony zostanie „dopalaczom”. W realizacji programu wzięli udział m.in. Marek Jarosz dyrektor Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Elblągu oraz nadkom. Marek Cieślak z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
Pod patronatem Starosty Elbląskiego, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Elblągu, dzięki środkom finansowym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego sfinansowała projekt plakatów stworzonych... więcej ›
| ponad rok temu 20.01.2014 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Powstanie Styczniowe – pamiętamy, upamiętniamy
Jerzy Wilk prezydenta Elbląga serdecznie zaprasza do udziału w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej na Obelisku Romualda Traugutta z okazji 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystość odbędzie się 22 stycznia br. (środa) o godz. 12.00 przy Obelisku, który mieści się w Parku Traugutta.
Obelisk upamiętniał dotychczas założenie w 1960 roku przez elblążan Parku im. Traugutta z okazji obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego. Po odnowieniu starej tablicy, dodana i odsłonięta zostanie nowa, nawiązująca bezpośrednio do... więcej ›
| ponad rok temu 20.01.2014 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Koncert kolęd - Świąteczne wędrowanie. Soliści Chóru PWSZ
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu zaprasza na koncert kolęd pt. „Świąteczne wędrowanie" w wykonaniu solistów Akademickiego Chóru PWSZ w Elblągu oraz Chóru Lutnia z Malborka, pod dyrekcja Bożeny Belcarz, z towarzyszeniem zespołu jazzowego Bartka Krzywdy (instrumenty perkusyjne, klawiszowe, kontrabas oraz saksofony).
Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę tj. 26 stycznia br. w Katedrze Elbląskiej p.w. Św. Mikołaja o godz. 19:00, po wieczornej Mszy Św., a poprowadzi go redaktor Piotr Piesik.
W... więcej ›
| ponad rok temu 20.01.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Elbląg: „Bezpieczne ferie” - w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
W ramach programu „Bezpieczne ferie” policjanci z Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń elbląskiej komendy oraz pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu przez najbliższe 2 tygodnie poprowadzą spotkania z najmłodszymi. Będą się one odbywały m.in. na zorganizowanych w mieście półzimowiskach. Pierwsze takie spotkania odbyły się już w szkołach podstawowych.
Dzieci podczas takich spotkań dowiedzą się od mundurowych jak bezpiecznie bawić się i wypoczywać. Policjanci przypomną najmłodszym o miejscach... więcej ›
| ponad rok temu 20.01.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Pod Mocnym Aniołem. Wygraj bilet!
Jerzy jest pisarzem i nałogowym alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia Jerzy idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna picie. Potem kupuje alkohol w nocnym, wraca do swojego mieszkania i pije dalej. Bez końca. Trafia na oddział intensywnej terapii i po raz kolejny zostaje skierowany na kilkudniowy odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę, personel i innych pacjentów,... więcej ›
| ponad rok temu 20.01.2014 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Straż Miejska przypomina! Odśnieżaj chodniki!
Straż Miejska w Elblągu przypomina, że za uprzątnięcie błota, śniegu i lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników miejskich położonych wzdłuż nieruchomości, niezależnie czy to jest nieruchomość gruntowa czy budynek, odpowiadają właściciele tych nieruchomości.
Obowiązek taki nakłada ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.) oraz Uchwała Rady Miejskiej w Elblągu XX/537/2012 z dnia 28 grudnia 2012 r.
Nie wywiązanie się z nałożonego obowiązku zagrożone... więcej ›
| ponad rok temu 20.01.2014 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Zabytek Zadbany 2014 - szukamy go w Elblągu
Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczął kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany 2014”. Konkurs skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. Jeśli wzorowo i w sposób godny naśladowania wywiązują się oni z obowiązku opieki nad zabytkami to konkurs dla nich. Wnioski można składać do 5 lutego 2014 roku.
Dokumenty konkursowe przyjmowane są w sekretariacie Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie, ul. 11... więcej ›
| ponad rok temu 20.01.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Ślisko na drogach. Trzy wypadki, siedem kolizji
Jest silny wiatr, mróz i jest ślisko na drogach. Policjanci ostrzegają kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne. Od piątku na naszym terenie doszło do trzech wypadków drogowych i 7 kolizji.
Od piątku elbląscy policjanci odnotowali trzy wypadki drogowe. Pierwszy z nich miał miejsce 17 stycznia o godzinie 18.49 na trasie S7 w miejscowości Nowe Pole. Tam 52-letni kierowca mercedesa najechał na tył jadącego w tym samym kierunku daewoo matiza. Dwie pasażerki daewoo z ogólnymi... więcej ›
| ponad rok temu 19.01.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Areszty za napad na inkasentkę. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności
W minioną sobotę Sąd Rejonowy w Elblągu na wniosek Prokuratury i Policji aresztował na trzy miesiące 23-letniego Patryka A. oraz na miesiąc 29-letnią Ilonę Ł. Prokurator zarzuca im dokonanie rozboju na inkasentce jednej z firm udzielających pożyczek gotówkowych.
Patryk A. został zatrzymany 15 stycznia br. Ilona Ł. dzień później. Obydwoje złożyli wyjaśnienia i przyznali się do winy. W mieszkaniu, a dokładnie w kuchence gazowej u zatrzymanej, policjanci znaleźli 6400 zł pochodzące z rozboju i 400 zł przy samej podejrzanej. Obydwoje... więcej ›
| ponad rok temu 19.01.2014 | › | ~Informacja prasowa |
Zamiast pracować kradli kostkę brukową
Policjanci zwalczający przestępczość przeciwko mieniu zatrzymali wczoraj trzech mężczyzn, pracowników różnych firm podwykonawczych, którzy usłyszeli zarzuty kradzieży kostki brukowej z terenu budowy, na której pracowali. Funkcjonariusze zabezpieczyli około siedmiu ton skradzionego mienia na posesji jednego z mężczyzn. Jak się okazało chciał utwardzić sobie teren. Teraz cała trójka odpowie za kradzież. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Nie byli wcześniej notowani.
Kradzież miała miejsce w dniach 7-9... więcej ›
| ponad rok temu 17.01.2014 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Zatrzymani za rozbój na inkasentce firmy udzielającej pożyczek
Do policyjnego aresztu trafił 23-letni mężczyzna i 29-letnia kobieta, którzy wspólnie zaplanowali napad na 65-letnią inkasentkę jednej z firm udzielających pożyczek gotówkowych. To właśnie 29-latka była dłużniczką i umówiła pokrzywdzoną na feralną wizytę. Została napadnięta i zginęło jej 7400 zł. Policjanci odzyskali pieniądze, a zatrzymani teraz odpowiedzą przed sądem za rozbój. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności. Obydwoje byli wcześniej karani za kradzieże.
29-letnia Ilona Ł. spłacała w ratach... więcej ›
| ponad rok temu 17.01.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Seniorzy lubią się uczyć. Bieg życia ludzkiego, czyli rozważania o nas samych
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu zorganizowała drugie spotkanie z cyklu wykładów otwartych, skierowanych do, słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, mieszkańców naszego miasta oraz zainteresowanych studentów PWSZ w Elblągu.
W wykładzie uczestniczyło liczne grono słuchaczy Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu oraz słuchacze Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwszy wykład zatytułowany „Bieg życia ludzkiego, czyli rozważania o nas samych” wygłosiła dr Irena... więcej ›
| ponad rok temu 17.01.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |








