Artykuły
Urzędnicy też odzyskują VAT. Nie wszystko jednak potrafią
W środę informowaliśmy o decyzji Prezydenta Witolda Wróblewskiego dzięki której miasto odzyska podatek VAT z poniesionych wydatków na kilka wybranych działań. Najwięcej kontrowersji wzbudził fakt, że te działanie te będzie kosztowne, gdyż zostało zlecone firmie Ernst&Young.
Dzisiaj powracamy do tematu. Dla tych, którzy nie znają jeszcze wątku polecamy przeczytać więcej informacji w artykule - Kto utrudniał odzyskanie miastu podatku VAT i dlaczego?
Już wówczas wskazywaliśmy, że problem leży po stronie... więcej ›
| ponad rok temu 25.09.2015 | › polityka | 6 | komentarzy | ~Mateusz Milanowski |
Każdego roku spaliny zabijają około 2 tysiące osób w Polsce
Gdyby w statystykach uwzględnić przedwczesne zgony związane z zanieczyszczeniami powietrza powodowanymi przez spaliny samochodowe, liczba śmiertelnych ofiar transportu drogowego w Polsce wzrosłaby o ponad 60 proc.
Co roku z powodu chorób spowodowanych złą jakością powietrza umiera w Polsce ponad 40 tys. osób. Transport samochodowy odpowiada za 5 proc. emisji zanieczyszczeń, a więc (statystycznie) za 2 tys. przedwczesnych zgonów. Tymczasem w ubiegłym roku w wypadkach drogowych w kraju zginęło 3202 osób. Jeżeli dodać do siebie... więcej ›
| ponad rok temu 24.09.2015 | › zagrożenia i utrudnienia | 2 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Możesz w łatwy sposób pomóc głodnym i potrzebującym.
Już 25 i 26 września, na terenie w całej Polsce odbędzie się Ogólnopolska Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem. Bank Żywności w Elblągu zachęca do wpisania na listę swoich zakupów na najbliższy tydzień, kilka dodatkowych produktów na rzecz najuboższych dzieci w Polsce. Produkty rekomendowane przez Bank Żywności to: mąka, mleko, płatki śniadaniowe, konserwy, przetwory owocowe i warzywne oraz mąka. Będzie można je przekazać wolontariuszom Banku Żywności w 25 sklepach na terenie Elbląga.
Podziel się Posiłkiem w... więcej ›
| ponad rok temu 24.09.2015 | › dzieci i rodzina | 1 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Kto utrudniał odzyskanie miastu podatku VAT i dlaczego?
Wczoraj Prezydent Witold Wróblewski poinformował o odzyskaniu zwrotu podatku VAT. Zadanie z pozoru proste, bo tak robi wielu przedsiębiorców, którym należy zwrot podatku. Niestety w przypadku Urzędu Miejskiego do realizacji tego zadania wykorzystana musiała być kosztowna usługa firmy Ernst & Young.
Do podpisania umowy z firmą Ernst & Young doszło 17 marca bieżącego roku. Zleceniobiorca za zadanie miał odzyskać podatek VAT z wydatków poniesionych do obecnej chwili przez Centrum Rekreacji Wodnej, Cmentarz Komunalny Dębica... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2015 | › biznes | 11 | komentarzy | ~Mateusz Milanowski |
Brakuje mieszkań komunalnych w Elblągu. Czy to się zmieni?
Niezmiennie pozostajemy w tyle pod względem mieszkań komunalnych. Według średniej krajowej niecałe 16% mieszkań jest w zasobach samorządów. W naszym województwie wynik ten jest niższy i wynosi niecałe 14%, chociaż na tle Polski wschodniej wyglądamy pod tym względem i tak najlepiej.
Pozostałe województwa Polski wschodniej to około 10%, czyli co dziesiąte mieszkanie jest w zasobach komunalnych. Mieszkań komunalnych cały czas brakuje, a tak bynajmniej wynika ze statystyk mówiących o liczbie oczekujących na przydział... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2015 | › budownictwo mieszkaniowe | 8 | komentarzy | ~Mateusz Milanowski |
Zatrzymywanie praw jazdy niezgodne z konstytucją
Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności przepisów umożliwiających zabranie prawa jazdy. Dotyczy to oczywiście przypadku, kiedy kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 50km/h w terenie zabudowanym.
Od maja tego roku weszły w życie nowe przepisy w wyniku których kierowca przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym straci prawo jazdy na 3 miesiące. Sankcja ta dotyczy również przypadku, kiedy kierowca przewozi większą liczbę pasażerów niż... więcej ›
| ponad rok temu 22.09.2015 | › policja | ~Mateusz Milanowski |
Pięć lat więzienia dla byłego prezydenta - wyrok w sprawie seksafery
Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski został skazany na 5 lat więzienia za gwałt i usiłowanie gwałtu wobec podległych mu urzędniczek. Karę orzekł w poniedziałek sąd rejonowy w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie). Wyrok nie jest prawomocny.
Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna w latach 2001-2008. Zarzuty molestowania i gwałtu urzędniczek dotyczą lat 2001-2004. Obecnie sprawuje funkcję radnego w Radzie Miasta Olsztyn. Sąd nie tylko orzekł wobec oskarżonego karę więzienia, ale także zakazał b. prezydentowi Olsztyna przez... więcej ›
| ponad rok temu 21.09.2015 | › sąd | 3 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
67 miliardów na inwestycje w kolej. Czy Elbląg skorzysta?
Tydzień temu rząd uchwalił proces wdrożenie realizacji projektu "Krajowy program kolejowy do 2023 roku". Zakłada on wydanie 67 miliardów na rozwój kolei do 2023 roku. Sprawdziliśmy, czy Elbląg i jego najbliższe kolejowe ciągu komunikacyjne mają szansę na modernizację.
W projekcie zapisanych zostało w sumie 10 priorytetów. Są to m.in. poprawa stanu technicznego najważniejszych korytarzy kolejowych, poprawa przepustowości linii kolejowych oraz uzyskanie atrakcyjnego czasu przejazdu pociągów względem ruchu drogowego.... więcej ›
| ponad rok temu 21.09.2015 | › inwestycje drogowe | 2 | komentarzy | ~Mateusz Milanowski |
Chcą likwidacji zoo w Braniewie - zobacz video!
W kwietniu Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA! prowadząca kampanię informacyjną NIE CHODZĘ DO ZOO! wysłała apel do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, do wiadomości Ministra Środowiska i Burmistrza Braniewa, domagając się wyjaśnienia kwestii działania tzw. "zoo" w Braniewie, w związku z którym zaobserwowaliśmy szereg nieprawidłowości. Powoływaliśmy się na nagranie, w którym udokumentowaliśmy warunki panujące w zoo.
Obraz zoo jest przytłaczający. Widać ogólne zaniedbanie i niszczejące wybiegi.... więcej ›
| ponad rok temu 18.09.2015 | › region | 2 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Zadłużenie miasta dramatycznie rośnie. Jest źle!
Niedawno informowaliśmy o tym, jak szybko nasze miasto zadłuża się w wyniku prowadzonej polityki przez kolejnych Prezydentów i Rady Miejskie. Dzisiaj mamy możliwość zestawienia Elbląga na mapie Polski. Jak wygląda nasze zadłużenie i zdolność kredytowa? W skrócie mówiąc – źle, żeby nie używać słowa beznadziejnie.
To, co jest najgorsze to fakt, że w Polsce nie ma przepisów pozwalających samorządom bankrutować. Ta niebezpieczna luka prawna powoduje, że jedynymi poszkodowanymi w wyniku zaciągania nadmiernych... więcej ›
| ponad rok temu 18.09.2015 | › polityka | 16 | komentarzy | ~Mateusz Milanowski |
Jesteśmy liderem. Inne województwa daleko w tyle
Nie zawsze jest tak, że jesteśmy najgorsi, osiągamy najsłabsze wyniki i mieścimy się na końcach rankingów. Okazuje się, że jest coś, w czym wyprzedzamy pozostałe regiony Polski, a bierze się to z dbałości samorządów i troski mieszkańców.
Nasze województwo może i nie jest najprężniej rozwijającym się regionem Polski, ale mimo wszystko, mieszkańcy dbają o otaczające nas środowisko, dzięki czemu pod względem selektywnej zbiórki odpadów (tzw. biodegradowalnych) jesteśmy niedoścignięci dla innych... więcej ›
| ponad rok temu 17.09.2015 | › biznes | 3 | komentarzy | ~Mateusz Milanowski |
100 proc. sieci szerokopasmowej na Warmii i Mazurach
15 września 2015 r. zakończono prace związane z budową sieci szerokopasmowej w województwie warmińsko-mazurskim. Realizacja projektu na Warmii i Mazurach jest najbardziej zaawansowana spośród wszystkich pięciu województw realizujących projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” (woj. lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie). Na wybranych odcinkach sieci uruchomiono już pierwsze usługi sieciowe, z których zaczęli korzystać operatorzy telekomunikacyjni.
Wykonawca sieci,... więcej ›
| ponad rok temu 16.09.2015 | › inwestycje miejskie | ~Informacja prasowa |
Elbląg najbiedniejszym miastem. Staczamy się z roku na rok
Elbląg podobnie, jak Warszawa czy Sopot był kiedyś liderem pod względem bogactwa samorządu – wskaźnika, który pokazuje nam, jak naprawdę jest w naszym mieście. Z roku na rok jest co raz gorzej. Jeszcze w 2002 roku byliśmy na 14 pozycji, a dzisiaj widniejemy już na szarym końcu – na 41 pozycji na 48 możliwych!
Ranking każdego roku przygotowuje stowarzyszenie „Wspólnota”, które dokładnie analizuje dochody samorządu i dzieli je przez liczbę mieszkańców. W taki sposób powstaje zestawienie... więcej ›
| ponad rok temu 16.09.2015 | › biznes | 16 | komentarzy | ~Mateusz Milanowski |
Fala imigrantów to fakt. Zabiorą świadczenia, zabiorą pracę?
Ostatnie tygodnie to gorący czas, kiedy zalewani jesteśmy informacjami o imigrantach. Dzisiaj postanowiliśmy dowiedzieć się, ilu imigrantów pracuje w Elblągu i jego najbliższej okolicy oraz czy w ten sposób zabierają pracę mieszkańcom.
Europę zalewa fala imigracji, a obecność cudzoziemców w polskiej gospodarce staje się coraz żywiej dyskutowana. Jak na razie w naszym kraju skala tego zjawiska jest marginalna – szacunkowo imigranci spoza UE stanowią jedynie 0,3 proc. ogółu pracujących. Okazuje się również, że... więcej ›
| ponad rok temu 14.09.2015 | › biznes | 5 | komentarzy | ~Mateusz Milanowski |
Za nielegalną wycinkę możesz słono zapłacić
28 sierpnia weszły w życie nowe zapisy w ustawie dotyczącej ochronie przyrody. Zmiany związane są przede wszystkim z wycinką drzew i krzewów, które rosną na prywatnych terenach oraz z samymi wnioskami o wydanie zezwolenia na ich usunięcie.
Przede wszystkim przygotowanie wniosku będzie wymagało więcej czasu i staranności niż dotychczas, co może utrudnić legalne usunięcie drzew i krzewów. Nowelizacja zakłada nowe wytyczne pod względem wymiarów drzewa, którego nie możemy ściąć bez zgody urzędników. Obowiązek... więcej ›
| ponad rok temu 02.09.2015 | › raporty | 1 | komentarzy | ~Mateusz Milanowski |
Strażnicy nie wyślą już mandatów za zdjęcia z fotoradarów
Od 1 stycznia 2016 roku Straż Miejska zostanie pozbawiona możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. Pod koniec sierpnia, Prezydent Polski Andrzej Duda, podpisał nowelizację ustawy - prawo o ruchu drogowym.
Pierwsze zmiany w tym zakresie zapoczątkowane zostały miesiąc temu, kiedy Sejm uchwalił nowe przepisy, według których straż miejska i gminna nie będzie mogła przeprowadzać kontroli fotoradarowej kierowców. Według NIK jest to słuszna decyzja, gdyż fotoradary straży miejskiej nie przyczyniały się do poprawy... więcej ›
| ponad rok temu 01.09.2015 | › policja | ~Mateusz Milanowski |
Maria Kosecka: poraża bezsilność wobec aktów wandalizmu
Z olbrzymim zainteresowaniem zapoznałam się z wypowiedziami Pani Urbaniak – rzeczniczki Prezydenta Elbląga w temacie dewastacji infrastruktury miejskiej. Są to dla mnie tematy tym bardziej istotne, gdyż wcześniej występowałam w tych sprawach ze stosownymi wnioskami.
Dla przypomnienia: w dniu 26.03.2015r zgłosiłam wniosek o zabezpieczenie odpowiedniej ilości szaletów miejskich i nie ograniczając się tylko do postulatu, jako przykład podawałam ciekawe i estetyczne rozwiązania stosowane w innych miastach. Także w temacie Gęsiej Góry... więcej ›
| ponad rok temu 01.09.2015 | › polityka | 6 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Zobacz, ile wydajemy na administrację w Elblągu
W minionym, 2014 roku wydatki na administrację poszybowały. Wiele osób mówiło, że miało to związek z wyborami. To ciekawe powiązanie, podobnie jak to, że najwyższe wydatki na urząd można zaobserwować w gminach najbogatszych. Rozrzutność? A może to tylko efekt narzucanych na gminy coraz większej ilości obowiązków.
Wydatki samorządów wzrastają z roku na rok – tego nie da się ukryć. Związane jest to z wielkością i wzrostem zatrudnienia, a tym samym wydatkami na urzędników. Ostatni wyraźny wzrost... więcej ›
| ponad rok temu 01.09.2015 | › polityka | 4 | komentarzy | ~Mateusz Milanowski |
Co położyć na schody betonowe?
Marmur, granit, a może płytki ceramiczne? Wybory dotyczące wystroju domu czy mieszkania nigdy nie są proste – w końcu jest to decyzja na co najmniej kilka czy kilkanaście lat. Dlatego powinny być przemyślane i widoki, które będziemy oglądać codziennie nie powinny nam się za szybko znudzić.
Kamień na schodach
Taka okładzina schodów to raczej najlepszy wybór. Schody z kamienia naturalnego cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia czy zarysowania. Praktycznie nie ulegają zniszczeniu, a ich czyszczenie jest banalnie... więcej ›
| ponad rok temu 31.08.2015 | › raporty | 1 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Kto wybrał lepszy kierunek rozwoju – Elbląg czy Suwałki?
Pięć lat temu, ówczesny Prezydent Henryk Słonina podpisał umowę z PARP na dofinansowanie projektu z funduszy unijnych. Nazwa projektu była dość długa i skomplikowana: „Kierunki rozwoju subregionalnych biegunów wzrostu i instrumentów wsparcia przedsiębiorczości byłych miast wojewódzkich Polski Wschodniej na przykładzie Elbląga i Suwałk”. Dzisiaj sprawdzamy, co dobrego wynikło z realizacji tego projektu.
Finansowy zastrzyk z Unii wyniósł 844,9 tys. złotych, a Elbląg i Suwałki dopłaciły do jego realizacji... więcej ›
| ponad rok temu 31.08.2015 | › biznes | 7 | komentarzy | ~Mateusz Milanowski |








