› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

500 plus dla nauczycieli. Samorządowcy: Nikt nam nie zagwarantował środków

› rozwój i edukacja ponad rok temu    10.12.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
500 plus dla nauczycieli. Samorządowcy: Nikt nam nie zagwarantował środków

MEN obiecuje pieniądze na 500+ dla nauczycieli. Samorządowcy zwracają uwagę na to, że jak dotąd nikt im oficjalnie nie zagwarantował żadnych środków na 500 plus dla nauczycieli.

W niektórych gminach liczba pracowników z tytułem nauczyciela dyplomowanego, którzy mogą otrzymać wyższe uposażenie (po spełnieniu wielu przesłanek) stanowi nawet ponad połowę wszystkich pedagogów. wynika to z tego, że adresatem 500+ dla nauczycieli są pedagodzy z najwyższym stopniem awansu zawodowego, czyli ponad 350 tys. spośród 660 tys. osób uczących w samorządowych szkołach i przedszkolach. 

Obecnie samorządy deklarują, że wypłatę nowego świadczenia uzależnią od ilości posiadanych środków. Część z nich bierze pod uwagę możliwość narzucenia szkołom ograniczeń (w formie wytycznych dla dyrektorów szkół) co do tego, ilu nauczycieli mogłoby otrzymać oceny wyróżniające. Inne samorządy zakładają możliwość wstrzymiania się z wypłatą dodatku do czasu, gdy środki na ten cel zostaną zagwarantowane w budżecie państwa.

Program Nauczyciel 500 + zapowiedzany został we wrześniu bieżącego roku (opublikowany na stronie MEN 13 września 2017 r.) to de facto dodatek za wyróżniającą pracę dla nauczycieli dyplomowanych. 

Celem ministerstwa jest zmotywowanie nauczycieli posiadających najwyższy stopień awansu zawodowego do większego zaangażowania. Obecnie absolwent po studiach wyższych, rozpoczynając karierę w szkole, może w ciągu 10 lat osiągnąć najwyższy stopień awansu, a później nie ma już żadnej motywacji do angażowania się w swoją pracę.

W myśl MEN  nauczyciel dyplomowany, z co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole, od dnia nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego i z najwyższą oceną pracy, będzie mógł otrzymać dodatek wyróżniający. Takie rozwiązanie zaproponowane zostało w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.

Dodatek za wyróżniającą pracę po raz pierwszy nauczyciele dyplomowani będą mogli otrzymać od 1 września 2020 r. W docelowej wysokości otrzymają go od 1 września 2022 r. Do tego czasu wysokość dodatku będzie corocznie sukcesywnie wzrastała.

Ministerstwo szacuje, że w okresie od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. dodatkowe pieniądze za wyróżniającą pracę wypłacane mają być w wysokości:

1. około 95 zł, tj. 3 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r.
2. około 190 zł, tj. 6 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2021 r. dnia 31 sierpnia 2022 r.
3. około 500 zł, tj. 16 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2022 r.

Praca nauczycieli, w tym także nauczycieli dyplomowanych, co do zasady, ma być oceniana co trzy lata. Kryteria tej oceny zostały określone w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. W przypadku uzyskania kolejnej oceny pracy na niższym poziomie, nauczyciel utraci prawo do tego dodatku.

Docelowo wysokość dodatku będzie równa 16 proc. kwoty bazowej określonej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Projekt Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych został przyjęty przez Sejm RP w dniu 27 października bieżącego roku.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ qq
ponad rok temu ocena: 100%  2
Co za plany - wtedy już Pis nie będzie :-).
~ j 23
ponad rok temu ocena: 100%  1
Może ministerstwo zaplanuje podwyżki już na 2045 rok .......
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.