› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej laureatem nagrody Wawa Bohaterom (+ zdjęcia)

› relacje ponad rok temu    11.10.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej laureatem nagrody Wawa Bohaterom (+ zdjęcia) fot. DWOT

3 października 2020 roku podczas uroczystej gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie, instytucje i stowarzyszenia udzielające szczególnego wsparcia kombatantom w czasie pandemii zostały uhonorowane statuetkami „Wawa Bohaterom 2020”. W tym roku kapituła przyznała trzy równorzędne nagrody. 

Za pomoc w walce o życie i zdrowie Kombatantów w czasie Covid-19, codzienne wsparcie i opiekę nad naszymi Bohaterami, nagrodę „Wawa Bohaterom” otrzymała 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, a oficer tej brygady - ppor. Anna Szczepańska za swoją działalność na rzecz weteranów walk o niepodległość - odebrała specjalne wyróżnienie. 

4 W-MBOT była pierwszą brygadą, która włączyła się w akcję „Obiady dla Bohaterów” i jedyną, która ciepłe posiłki dla najbardziej potrzebujących wsparcia Kombatantów dostarcza do dziś. Przy wsparciu stowarzyszeń i instytucji również z okazji Świąt Wielkiej Nocy żołnierze dostarczali świąteczne paczki zawierające żywność, słodycze, upominki, ale i pakiety ochronne z maseczkami i środkami do dezynfekcji dla naszych Bohaterów. Wszystko po to by ograniczyć Ich wychodzenie z domu, zadbać o zdrowie, a przede wszystkim życie.  

Wszystko po to, by chronić Tych, którzy w naszej historii zapisali się złotymi zgłoskami. Uśmiechy na twarzach ludzi, którzy całe swoje życie nosili w sercu Polskę, walczyli o Jej Wolność i Niepodległość to jeden z piękniejszych obrazów jakie zapiszą się nam na zawsze w pamięci – mówi ppor. Anna Szczepańska, przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4W-MBOT, który decyzją Dowódcy – płk. Mirosława Brysia, działa w Brygadzie i opiekuje się blisko 50 kombatantami na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

"Chciałbym podziękować kapitule Wawa Bohaterom, ta statuetka to dla nas ogromne wyróżnienie. Wojska Obrony Terytorialnej kultywują idee, którą jest pamięć o bohaterach, którzy w 1944 roku bez wahania stanęli do walki, by uczynić naszą ojczyznę wolną. Jest to również wielkie zobowiązanie, które realizujemy i staramy się spłacać codzienną służbą i opieką nad żołnierzami Armii Krajowej" - z wyrazami wdzięczności mówi ppłk Artur Lichończak - zastępca dowódcy 4W-MBOT.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada działa nie tylko na terenie Warmii i Mazur. Patronem Brygady jest ppłk Gracjan Klaudiusz Fróg ps. „Szczerbiec”, zamordowany w mokotowskim więzieniu 11 maja 1951r.  Jego szczątków do dziś nie odnaleziono. Żołnierze 4W-MBOT pomagali w pracach poszukiwawczych wolontariuszom i pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN  na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej 37, mając nadzieję na odnalezienie swojego patrona. Wymienili także tabliczki przy krzyżach na warszawskiej „Łączce” , a w przededniach rocznicy Powstania Warszawskiego,  posprzątali 700 mogił w kwaterach powstańczych na terenie Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. 

ppor. Anna Szczepańska, Ekspert ds. komunikacji 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie 
 

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (1)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Czytelnik65
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  Niech OT skończy z pokazami, czas założyć sprzęt ochronny i do omocy w szpitalu i domach opieki.
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.