› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

4 prozdrowotne korzyści z suplementacji olejku z oregano

› bieżące 7 miesięcy temu    1.02.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
4 prozdrowotne korzyści z suplementacji olejku z oregano

Olejek oregano jest wytwarzany z popularnego zioła oregano, dziko rosnącej rośliny, która należy do tej samej rodziny, co mięta. Oregano można znaleźć w wielu krajach śródziemnomorskich, jest szczególnie rozpowszechnione w kuchni hiszpańskiej, greckiej i włoskiej. Ludzie używają tego zioła jako ozdoby lub przyprawy do wielu różnych potraw. Oregano jest również cenione za swoje walory lecznicze. Liście zioła są miażdżone i mieszane np. z oliwą z oliwek, aby uzyskać olejek z oregano. Wskazujemy 4 najważniejsze korzyści z jego suplementacji.

Na kłopoty z trawieniem

Spożywanie oleju z oregano może wspomóc przepływ żółci do narządów trawiennych, co w rezultacie wspomaga proces trawienia. Właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, których podstawą jest zawartość karwakrolu w olejku z oregano, pomagają przywrócić równowagę bakterii dysbiotycznych i grzybów w jelitach. Dlatego też olejek z oregano (www.auraherbals.pl) jest powszechnie stosowany we wspomaganiu leczenia takich problemów jak skurcze brzucha, wzdęcia czy zespół jelita drażliwego.

Właściwości przeciwbakteryjne

Istotnymi składnikami olejku z oregano są wspomniany karwakrol i tymol. Mają one właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Wśród rosnących obaw o choroby, które stają się oporne na antybiotyki, naukowcy przeprowadzili badania w celu sprawdzenia wpływu olejku z oregano na różne bakterie, nie reagujące na inne leki. Olejek wykazał znaczną aktywność antybakteryjną wobec kilkunastu drobnoustrojów. Wskazuje to na fakt, że substancje zawarte w oregano mogą odgrywać potencjalną rolę w zwalczaniu chorób, które przeciwstawiają się antybiotykom. Nie oznacza to jednak, że spożywanie oregano zapobiegnie infekcjom. Może jednak efektywnie wspierać układ odpornościowy.

Skuteczny przeciwutleniacz

Przeciwutleniacze chronią przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki, które odgrywają rolę w starzeniu się organizmu i rozwoju chorób, takich jak nowotwory czy schorzenia serca. Jedno z badań wykazało, że spośród prawie 40 różnych ziół, to oregano ma najwyższe stężenie antyoksydantów, czyli właśnie przeciwutleniaczy. Ze świata przypraw dorównują mu tylko imbir, mielone goździki, cynamon i kurkuma.

Zdrowie jamy ustnej

Dzięki przeciwutleniaczom oraz antybakteryjnym właściwościom można wykorzystać olejek z oregano w profilaktyce jamy ustnej i zębów. Wystarczy wymieszać 1 lub 2 krople olejku z oregano z połową łyżeczki oleju kokosowego, a następnie powstałą mieszanką płukać przez kilkadziesiąt sekund usta. Zmniejszy to liczbę drobnoustrojów na języku, dziąsłach i zębach, pomagając zachować piękny, zdrowy uśmiech.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.