› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

35 tys. żołnierzy WOT w gotowości. Blisko 10% to terytorialsi z Warmii i Mazur

› bieżące miesiąc temu    1.12.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
35 tys. żołnierzy WOT w gotowości. Blisko 10% to terytorialsi z Warmii i Mazur fot. Nadesłane

Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły liczebnością 35 tys. żołnierzy. To ważny krok na drodze osiągania zdolności operacyjnych formacji, dla której na tym etapie budowy właśnie nasycanie personelem jest jednym z najważniejszych zadań.

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią ponad 20% formacji. W 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy blisko 10 % wszystkich terytorialsów.

Powstanie i rozwój WOT stanowią silny impuls rozwoju Sił Zbrojnych i ewolucji ich zdolności. Rozwój potencjału osobowego oraz operacjonalizacja ich zdolności w czasie pandemii Covid-19, operacji obrony granicy Polski oraz pośrednio wnioski z wojny obronnej na Ukrainie jednoznacznie dowiodły słuszności powołania formacji oraz wskazały na potrzebę jej dalszego rozwoju – powiedział gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Poprzez ogromne zainteresowanie służbą, Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły 35 tys. żołnierzy. Blisko 10 % to żołnierze z Warmii i Mazur. Jest to kolejny, ważny krok na drodze do osiągania zdolności operacyjnej formacji. A już na początku 2023 roku na terenie całej Polski rusza projekt „Ferie z WOT”, który między innymi jest kierowany do uczniów, studentów, rodziców oraz nauczycieli.

Przygotowanie rozwiązania, które umożliwiło młodym ludziom udział w szkoleniach było dla nas priorytetem. Projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” spełniły swoją rolę i doprowadziły do sytuacji, w której młodzi ludzie mogą służyć Ojczyźnie nie rezygnując z nauki. Wiemy, że takie rozwiązanie jest potrzebne, dlatego będziemy je kontynuować w 2023 roku – mówi dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Jarosław Kowalski.

W sobotę, 3 grudnia br. kolejni ochotnicy przekroczą bramy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tym samym, mieszkańcy z województwa warmińsko-mazurskiego, rozpoczną ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe. Kolejna szansa na rozpoczęcie służby na Warmii i Mazurach już na początku 2023 r. w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Obserwujemy niesłabnące zainteresowanie służbą w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, szczególnie wśród młodych ludzi. Duża grupa żołnierzy to studenci i uczniowie. Co trzeci żołnierz brygady ma mniej niż 25 lat. Ich zainteresowanie wstąpieniem do WOT widać podczas zimowej i letniej przerwy w nauce – st. szer. Aleksandra Gęstwicka, rekruter 4W-MBOT.

W najbliższy weekend ponad 100 mieszkańców Warmii i Mazur rozpocznie również szkolenie wyrównawcze. To żołnierze, którzy szkolenie wojskowe odbyli lata temu, a teraz chcą wrócić do służby jako terytorialsi. Łącznie ponad 230 nowych terytorialsów rozpocznie służbę w województwie warmińsko-mazurskim. Każdy, kto chciałby zostać żołnierzem 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej może zgłosić się do brygadowego rekrutera.

Kontakt znajduje się na stronie brygady: https://www.wojsko-polskie.pl/4bot/Rekruterzy/ . Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji.

Tekst: mjr Witold Sura
Rzecznik Prasowy DWOT

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.