Artykuły
Nerwowa atmosfera podczas debaty ekologicznej. Dwóch działaczy elbląskiej Lewicy opuściło dyskusję
Gorąca atmosfera miała miejsce podczas debaty ekologicznej, która odbyła się 23 września w Bibliotece Elbląskiej. Powodem ostrej wymiany zdań było to, że wśród sześciu dyskutantów, którzy zasiedli przy stole, znalazło się aż czterech działaczy lewicowych, w tym trzech członków KW Lewica. W konsekwencji, po ostrej wymianie zdań, panel dyskusyjny opuścili Andrzej Zielonka (SLD, KW Lewica) oraz Robert Koliński (Partia Razem, KW Lewica).
Przypomnijmy, że Fundacja WWF Polska, we współpracy ze Stowarzyszeniem... więcej ›
| ponad rok temu 24.09.2019 | › polityka | ~Marcin Mongiałło |
ZUS nagrodził firmę z Elbląga
Podczas obchodów Tygodnia Przedsiębiorcy przyznane zostały wyróżnienia w konkursie „Filary Ubezpieczeń”. W naszym województwie, w kategorii Rzetelny Płatnik, zostały nagrodzone „Meble Wójcik” z Elbląga. Obok naszego przedstawiciela, wśród najlepszych znalazły się jeszcze Inter Europol S.a. z Marek, Gold Drop Sp. z o.o. z Limanowej oraz Zakład stolarski Andrzej Prokopczyk z Wasilkowa.
W konkursie nagrodzono firmy i instytucje najbardziej rzetelne realizowały obowiązki ubezpieczeniowe. Członkami... więcej ›
| ponad rok temu 24.09.2019 | › bieżące | ~Grażyna Wosińska |
Lewica chce przyciągnąć młodych wyborców. Jakie ma pomysły? (+ zdjęcia)
Na liście Lewicy w wyborach do Sejmu znajduję się 16 kandydatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Razem oraz Wiosny. 23 września 2019 r. Monika Falej – elbląska "jedynka" – mówiła o propozycjach skierowanych przede wszystkim do młodych wyborców. Podkreśliła, że program Lewicy jest dostosowany do lokalnych problemów, z którymi stykają się mieszkańcy poszczególnych miejscowości.
Pracowałam w organizacjach pozarządowych. Przez 20 lat budowałam kapitał społeczny, rozmawiałam z ludźmi,... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2019 | › polityka | ~Marcin Mongiałło |
Czy smartfon niszczy Twoje dziecko? Spotkanie dla rodziców i wychowawców
Spotkanie pt "Czy smartfon niszczy Twoje dziecko?" poświęcone będzie tematowi postępującej fali uzależnień dzieci i młodzieży od smartfonów i pornografii. Gościem będzie Bogna Białecka – psycholog, pedagog i terapeutka, która opowie o rosnącej fali uzależnień dzieci od smarfonów i pornografii.
Podczas spotkania poruszona zostanie również tematyka ogólnych mechanizmów uzależnień behawioralnych i innych problemów związanych z dostępem dzieci do smartfonów.
Spotkanie odbędzie... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2019 | › dzieci i rodzina | ~Redakcja elblag.net |
Masz Głos, czyli bądź aktywny lokalnie
Ruszyła kolejna edycja akcji Masz Głos – przedsięwzięcia, które pomaga zmieniać najbliższe otoczenie tak, aby mieszkańcom żyło się wygodniej, ciekawiej, łatwiej. Chcesz ścieżki rowerowej, lepiej oświetlonej drogi albo marzysz o warsztatach dla rodzin bądź czystszym powietrzu? Dołącz do akcji Masz Głos – rejestracja trwa przez cały wrzesień na stronie www.maszglos.pl. Udział jest bezpłatny, a zgłosić się może każdy – wystarczy zapał do działania na rzecz Twojej miejscowości. Najskuteczniejsi mogą zdobyć nagrodę... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2019 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Elbląg. Nie daj się nabrać na pokaz
We wtorek 24 września o godzinie 15 w siedzibie Ligi Kobiet Polskich przy ulicy Grunwaldzkiej 31 odbędzie się spotkanie otwarte poświęcone sposobom ochrony przed oszustami, którzy zapraszając nas na pokazy i prezentacje usiłują sprzedać towary po wielokrotnie zawyżonej cenie.
Dzień dobry, dzwonię z firmy takiej, a takiej chciałaby serdecznie zaprosić na pokaz kulinarny, ewentualnie sprzętu do masażu, bądź artykułów agd - któż z nas nigdy nie odebrał takiego telefonu? Telemarketerzy wszelkimi siłami próbują nas... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2019 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Elbląg. Nastolatek z narkotykami i pijani kierowcy
Policjanci z Elbląga podsumowali weekend służby. Funkcjonariusze wyjeżdżali na interwencje 151 razy. Do wytrzeźwienia trafiło 19 osób. Zatrzymano jednego kierowcę w stanie nietrzeźwym. Było 11 kolizji. Policjanci zatrzymali 17-latka i 20-latka, przy których znaleziono marihuanę.
Policjanci z ruchu drogowego zbadali trzeźwość 503 kierowców. Wśród nich jeden jechał w stanie nietrzeźwym. Został zatrzymany w Gronowie Górnym. Kierował dostawczym fordem. Miał 0,8 promila alkoholu w organizmie. Ponadto funkcjonariusze byli... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2019 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Elbląg. Wiemy, kto oświetli formy przestrzenne
Trzy formy przestrzenne na dziedzińcu i przy Galerii El będą oświetlone. Na przetarg zgłosiły się dwie firmy elbląska i sopocka, z ceną poniżej 30 tys. zł. Wygrała firma z Elbląga.
W Biuletynie Informacji Publicznej ukazał się przetarg na wykonanie oświetlenia trzech form przestrzennych wraz z oprawami oświetleniowymi. Pierwsza znajduje się na na dziedzińcu Galerii EL, dwie pozostałe przy Galerii El od ul. Klasztornej i Kuśnierskiej.
Przetargiem zainteresowały się dwie firmy, jedna z Elbląga, druga z Sopotu. Przed otwarciem ofert urzędnicy... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2019 | › biznes | ~Grażyna Wosińska |
Wypadek kobiety na motorowerze. Trafiła do szpitala
Kierowca audi uderzył w jadący motorower. Prowadząca jednoślad trafiła do szpitala. Wypadek miał miejsce w pobliżu miejscowości Szyleny, gm. Braniewo.
20 września strażacy z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej dwukrotnie interweniowali podczas wypadków drogowych oraz gasili pożar obiektu garażowo – gospodarczego na terenie powiatu braniewskiego.
Około godz. 13:30 służba dyżurna Stanowiska Kierowania Państwowej Straży w Braniewie otrzymała zgłoszenie zdarzeniu drogowym z udziałem pojazdu osobowego oraz jednośladu. W... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2019 | › policja | ~Redakcja elblag.net |
Żołnierska podróż historyczna
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód zakończyli podróż historyczno - geograficzną.
Przez trzy dni, od 17 do 19 września, żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód wraz z zastępcą dowódcy dywizji gen. bryg. Karelem Řehką brali udział w podróży historyczno - geograficznej pk. Amber Panorama. Podróż miała na celu zapoznanie się z wybranymi umocnieniami i stanowiskami dowodzenia z czasów II Wojny Światowej oraz omówienie... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2019 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Elblag. Spojrzenie w muzyczną przeszłość z EOK
Skąd wypłynąć na szerokie muzyczne wody, jeśli nie z przesyconej barokiem, klasycyzmem, romantyzmem i jazzem przystani? Taką przystanią jest dla Elbląskiej Orkiestry Kameralnej Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i nie inaczej będzie 18. października. Melomanów pochłonie wówczas fala polskiej i europejskiej klasyki spod znaku mistrzów tej miary, co Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Grażyna Bacewicz i Henryk Mikołaj Górecki.
O ponadczasowości ich dorobku przekonamy się za sprawą nie tylko... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2019 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Elbląg. Na Zatorzu planują nową inwestycję
EL INVEST Development planuje wybudowanie na elbląskim Zatorzu, przy ulicy Romualda Mielczarskiego ośmiopiętrowego budynku mieszkalnego.
Na Zatorzu powstanie nowa inwestycja – budynek mieszkalny na 136 lokali. Planowana jest tam hala garażowa na 175 miejsc. Inwestor przewidział miejsca postojowe na zewnątrz. Będzie też dodatkowa przestrzeń lokatorów tzw. komorek w hali garażowej, ale również na piętrach mieszkalnych. Budynek - osiedle będzie zamknięty i monitorowany.
Już sprzedawane są mieszkania.
więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2019 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Sprawdź gdzie nie będzie wody
EPWiK Sp. z o.o. informuje, że w związku z planowanymi pracami prowadzonymi na sieci wodociągowej w dn. 24.09.2019 / wtorek / pozbawieni dostawy wody będą odbiorcy:
- ul.Żuławskiej na odcinku od ul.Warszawskiej do ul.Żuławskiej nr 14a
Przewidywany czas pracy w godz. 08.00 - 15.00 (może ulec skróceniu lub wydłużeniu - w drugim przypadku EPWiK dostarczy wodę beczkowozem).
W wyniku prowadzonych prac może wystąpić okresowe pogorszenie parametrów wody. W przypadku wystąpienia takiego zjawiska prosimy informować Pogotowie Techniczne -... więcej ›
| ponad rok temu 23.09.2019 | › zagrożenia i utrudnienia | ~Informacja prasowa |
Dzień Sprzątania Świata w Elblągu. Zaledwie kilka osób zebrało ok. 100 kg śmieci! (+ zdjęcia)
Dzień Sprzątania Świata to międzynarodowy program działań społecznych, który ma na celu ograniczenie globalnego problemu odpadów stałych, które zaśmiecają nasze środowisko (miejskie trawniki, łąki, lasy, zbiorniki wodne itp.). Akcja jest organizowana od 2018 roku (w tym roku 21 września, w ubiegłym – 15 września) pod nazwą World Cleanup Day (ang, Dzień Sprzątania Świata), jednakże jej początki sięgają 2008 r. W tym roku udało nam się zorganizować takie działanie także w naszym mieście. Pomysłodawczynią była... więcej ›
| ponad rok temu 21.09.2019 | › relacje | ~Marcin Mongiałło |
Różnice między niezdolnością do samodzielnej egzystencji a niepełnosprawnością
Od 1 października ZUS będzie rozpatrywał wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Chociaż potocznie mówi się o nim „500+ dla niepełnosprawnych”, to jednak nie stopień niepełnosprawności decyduje o jego przyznaniu.
Na co dzień często mylimy niepełnosprawność z niezdolnością do samodzielnej egzystencji, są to zupełnie różne pojęcia. O zakwalifikowaniu do tych grup decydują odmienne przesłanki, różny jest ich podział na stopnie, mają zupełnie odrębne podstawy... więcej ›
| ponad rok temu 21.09.2019 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Dzień Sprzątania Świata w Elblągu: Uporządkujmy wspólnie teren wzdłuż Kumieli!
W sobotę, 21 września, Wioletta Walczyk, na co dzień mieszkanka Aten – pięknej i wyjątkowo bogatej w zabytki stolicy Grecji – organizuje wspólnie z Redakcją Elblag.net akcję sprzątania terenu wzdłuż rzeki Kumieli (Dzikuski).
Akcja odbędzie się w ramach Dnia Sprzątania Świata – World Cleanup Day 2019 .
Polska edycja:
https://m.facebook.com/pg/World-Cleanup-Day-Poland-316681419085972/posts/
Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tym pożytecznym przedsięwzięciu. Przyjdźcie licznie, przyprowadźcie znajomych... więcej ›
| ponad rok temu 20.09.2019 | › bieżące | ~Marcin Mongiałło |
Elbląg. Dwie panie jechały ponad 100 kilometrów na godzinę
Dwie panie straciły wczoraj prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h. Jedna na trasie Unii Europejskiej, druga pod Elblągiem. Obydwie jechały ponad setką na ograniczeniu do pięćdziesiątki.
Wczoraj policjanci z drogówki kontrolowali prędkość na terenie miasta oraz całego powiatu elbląskiego. Zatrzymali dwie kobiety, które poruszały się zdecydowanie za szybko. Pierwsza z nich została zatrzymana na terenie gminy Godkowo. 28-latka jechała fordem 101 km/h. Identyczną prędkość odnotowali policjanci przy kontroli... więcej ›
| ponad rok temu 20.09.2019 | › policja | ~Redakcja elblag.net |
Pomagali, a dziś sami potrzebują pomocy. Grupa „Oddam obiad – Elbląg” prosi o wsparcie
Pomagają elblążanom nie tylko poprzez dzielenie się żywnością. Na początku kwietnia ubiegłego roku napisaliśmy o nich po raz pierwszy. Wtedy grupa miała 480 członków na Facebooku. Dzisiaj liczy już 6853 osób i cały czas rośnie. Dziś na jej stronie pojawił sie nietypowy apel o wsparcie. Rodzina, która przez długi okres czasu wspierała potrzebujących, dziś sama potrzebuje pomocy. Poniżej publikujemy treść wpisu, który 20 września 2019 r. pojawił się na profilu społecznościowym grupy. Liczymy na Waszą pomoc.
Nigdy... więcej ›
| ponad rok temu 20.09.2019 | › bieżące | ~Marcin Mongiałło |
Odświeżacz powietrza - jaki zapach sprawdzi się najlepiej w biurze?
Zapach wpływa na to, jakie wrażenie robi na nas dana przestrzeń oraz wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o odpowiedni dobór odświeżacza powietrza do biura, w którym na co dzień przebywa wiele osób. Jaki zapach sprawdzi się najlepiej w biurze? Na co zwrócić uwagę wybierając odświeżacz?
Jak dostosować odświeżacz powietrza do pomieszczenia?
Wybór odświeżacz powietrza do biura nie ogranicza się tylko do wyboru zapachu. Istnieje kilka kwestii, na które należy... więcej ›
| ponad rok temu 20.09.2019 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Elbląg. W dniu swojego święta pomogły potrzebującym
Grupa Biedronki z przedszkola, przy ul. Bałuckiego dziś (20.09) w dniu swojego święta przyniosła żywność do jadłodzielni, przy ul. Związku Jaszczurczego.
Bank Żywności w Elblągu uruchomił jadłodzielnię, czyli chłodziarkę, która znajduje w holu budynku przy Związku Jaszczurczego 17, tam, gdzie mieści się m.in. Centrum Organizacji Pozarządowych (dawny hotel robotniczy). Jadłodzielnia jest czynna całą dobę.
Można anonimowo do niej wstawić nadmiar różnych potraw czy produktów, których nie wykorzystamy, np. po... więcej ›
| ponad rok temu 20.09.2019 | › dzieci i rodzina | ~Grażyna Wosińska |








