› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

245 lat temu Polska straciła Elbląg

› bieżące 11 miesięcy temu    5.08.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
245 lat temu Polska straciła Elbląg fot. internet

Dziś mija 245 rocznica I rozbioru Polski. 5 sierpnia 1772 roku Polska utraciła – na rzecz Prus – między innymi Elbląg. Nasze miasto powróciło do macierzy dopiero w 1945 roku.

Na mocy traktatów rozbiorowych Królestwu Prus przypadł najbardziej rozwinięty gospodarczo rejon Polski – województwa: malborskie, chełmińskie, pomorskie (ale bez Gdańska i Torunia), a także Warmia. Austrii przyznano praktycznie całą Małopolskę (ale bez Krakowa), a Rosji – obszary leżące na wschód od Dźwiny i Dniepru – z tak ważnymi miastami jak Witebsk, Połock, Dyneburg i Mścisław.

Gdy w 1772 roku (ostatecznie sejm rozbiorowy zaakceptował to w 1773 roku), Elbląg został włączony do Prus, Rzeczpospolita straciła, po 318 latach, swoje główne centrum gospodarki morskiej na Bałtyku, a także ważny ośrodek polityczny. Przyłączenie do Prus oznaczało dla Elbląga poważny regres w dotychczasowym rozwoju. Miasto zostało między innymi pozbawione szeregu swoich praw – na rzecz rządu centralnego w Berlinie. Scentralizowana monarchia Hohenzollernów nie stwarzała także początkowo warunków do rozwoju ekonomicznego – zmieniło się to dopiero w wieku XIX.

Do końca I wojny światowej, Elbląg odgrywał mało znaczącą rolę polityczną – jako powiatowe miasto w prowincji Prusy Zachodnie. Miasto, będące już wówczas gospodarczą potęgą, było politycznym karłem. Paradoksalnie, przegrana Niemiec w 1918 roku, wzmocniła pozycję Elbląga, który stał się – w odciętych od reszty Rzeszy – Prusach Wschodnich, jedną z głównych redut germańskiego nacjonalizmu. Tę pozycję szczególnie pielęgnowano w czasach, gdy władzę w Niemczech objął Adolf Hitler.

Obłąkana polityka tego niemieckiego (nigdy dość powtarzać) polityka przyniosła klęskę III Rzeszy i powrót Elbląga do Polski.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ilfinianineczek
11 miesięcy temu 2
Zawracanie kijem Wisły. Podobnie jak cytowanie, że Schichau zasłużył się niemieckiemu przemysłowi wojennemu w przypadku, kiedy waść zmarł 43 lata przed jej wybuchem. Elbląg założony przez Hermanna von Balka mistrza Krzyżackiego z Saksonii, Elbląg zbudowany na niemieckim prawie lokacyjnym - prawie Lubeckim - jak może wrócić do macierzy? Macierz rozumiana jako "matka" nie może być tu mowy o "powrocie" ewentualnie o przyłączeniu, ale nie powrocie. W mojej ocenie zły dobór słów lub nieznajomość historii. Oficjalnie zapytuje - Czy Pan redaktor jest historykiem z wykształcenia?
~ AK-AntyKorpo
11 miesięcy temu 1
a co z Truso? A co ze starożytną historią Słowian, tzk gorliwie tępioną przez zaborców i... o zgrozo - kontynuowaną przez współczesne "władze" od PRL po dzień dzisiejszy (!). PS. Jak się nie mylę - Elbląg jakoś tak od teraz, więcej czasu przebywał pod polskim logiem, niż po "pruskim"... zresztą... nazwa Prusy też większości kojarzy się z Niemcami, a nie z Prusami! PSS. Nie wiem czy wiesz, ale ostatnio ożył właśnie język PRUSKI (bałtycki) - piękna sprawa!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.