Artykuły
Pogrzeb Żuru i Śledzia. Wielkanocne targi sztuki ludowej w Światowidzie
W Centrum Spotkań Europejskich Światowid odbył się wielkanocny jarmark sztuki ludowej pod hasłem Pogrzeb Żuru i Śledzia. Impreza była prawdziwym festiwalem sztuki hand made. Kolorowe wydmuszki, haftowane zające, baranki z masy marcepanowej i tradycyjny żur, to tylko nieliczne z atrakcji.
Organizatorka imprezy – Agnieszka Tkaczuk o tegorocznej inicjatywie mówi:
- To już trzeci jarmark świąteczny, który mam okazję poprowadzić. Z roku na rok cieszymy się coraz większą frekwencją. Mamy dziś 45 stanowisk z świątecznymi wyrobami.... więcej ›
| ponad rok temu 23.03.2013 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Joanna Siudak |
Sorry Polsko - kontrowersyjna Maria Peszek na koncercie w Elblągu
W piątkowy wieczór (22 marca) w dużej sali kina Światowid zagrzmiało od decybeli wyemitowanych przez Marię Peszek. Koncert obył się na otwarcie Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie?”.
Marię Peszek można lubić, a można i nie lubić. Najczęściej emocje są bardzo skrajne. Nigdy nie kupiłem sobie płyty M. Peszek, a jej piosenki znam głównie z radia i internetu. Z pewnością trzeba przyznać wpadają one w ucho. Niektóre bardziej i pozostają w głowie na długi czas. Pod względem muzycznym... więcej ›
| ponad rok temu 23.03.2013 | › relacje | 11 | komentarzy | ~Konrad Kosacz |
Sukces organizatorów Olimpia Cup 2013
Podczas niedzielnego (17 marca) turnieju o I Puchar Prezesa Olimpii Elbląg, organizatorzy postanowili wesprzeć rehebilitację 12-letniej Oli Sarol z SP nr 6 w Elblągu. Dziewczynka uległa wypadkowi samochodowemu, a obecnie zbierane są środki na jej leczenie. Dzięki aukcjom przeprowadzonym podczas turnieju, na konto fundacji zbierającej środki na leczenie dziewczynki wpłynęło 1150 zł.
Podczas turnieju prowadzący przeprowadzili licytację piłki meczowej Olimpii Elbląg, z autografami wszystkich zawodników klubu oraz koszulek meczowych zespołów... więcej ›
| ponad rok temu 23.03.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
50 lat temu w Elblągu. Przeglądamy archiwalne wydania Głosu Wybrzeża
50 lat temu w Elblągu. To nowy dział w elblag.net, w którym przyglądamy się życiu mieszkańców naszego miasta pół wieku wstecz. W tym celu przeglądamy archiwalne wydania lokalnych gazet. Tym razem cytujemy wydanie elbląskiego dodatku Głosu Wybrzeża z 1963 r.
Mieszkańcy Elbląga wybierają nowe komitety blokowe:
Jak donosi „Głos Elbląga” z 22 marca 1963 r., zostali wybrani nowi przedstawiciele Rejonowej Komisji Blokowej. W podsumowaniu ubiegłego roku podkreślono, że nadrzędnym celem RKB jest zapewnienie dzieciom... więcej ›
| ponad rok temu 23.03.2013 | › bieżące | ~Piotr Giziński |
Budowa Galerii Handlowej Rapsodia ruszy latem tego roku
W miesiącach letnich tego roku ma ruszyć budowa Galerii Handlowej Rapsodia w Gronowie Górnym. Taką informację potwierdza wicewójt Gminy Elbląg Zygmunt Tucholski. Inwestor wystąpił już o pozwolenie na budowę. Według naszych informacji, obiekt będzie jednak nieco mniejszy niż pierwotnie zakładano w projekcie.
Termin rozpoczęcia budowy tego obiektu przekładano już wielokrotnie. Pierwotnie budowa Galerii Rapsodia w Gronowie Górnym miała ruszyć w sierpniu 2010 roku. Termin ten jednak został przesunięty na jesień 2011, a... więcej ›
| ponad rok temu 23.03.2013 | › bieżące | 8 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Czytelnicy piszą. Chichot ostatnich dni…
Ogarnia mnie pusty śmiech, gdy czytam ostatnie doniesienia prasowe z udziałem opozycjonistów pochodzących z wiecznie opozycyjnej partii politycznej. I pomyśleć, że gdyby nie zamieszanie, jakie spowodowali ludzie z GR, to takie ożywienie mogłoby nastąpić najwcześniej dopiero w 2014 roku przed kalendarzowymi wyborami.
A tak proszę, są już teraz. Tyle tylko czy im wystarczy pary w płucach by być tak aktywnym teraz i za półtora roku ponownie. Tak czy inaczej, wracając do pomysłów tych Panów trochę czuję się jakbym słuchał... więcej ›
| ponad rok temu 23.03.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Czterdzieści lat minęło... w kościele Bożego Ciała
Na ulicy Robotniczej 29, tuż przy skrzyżowaniu z ul. Teatralną, stoi kościół Bożego Ciała w otoczeniu parku położonego w miejscu dawnego cmentarza. Będzie on tematem dzisiejszej wycieczki w czasy PRL (i jeszcze dalej).
Kościół Bożego Ciała wybudowany został w 1405 roku na gruzach dawnej kapliczki św. Jerzego, która spłonęła pięć lat wcześniej. Z owego pożaru ocalała nienaruszona Hostia, a ponieważ uznano to za znak łaski Bożej, postanowiono nadać nowej świątyni wezwanie Bożego Ciała. Zasłynęła ona nie tylko... więcej ›
| ponad rok temu 23.03.2013 | › prezentacje | ~Ewa Bielińska |
Poezja o teatrze – Turniej Jednego Wiersza przy Bramie
Jeszcze mam w pamięci grudniowe spotkanie w Restauracji przy Bramie, na którym odbył się Turniej Jednego Wiersza pod hasłem „urodziny”. Atmosfera twórczego zapału udzieliła się wszystkim gościom. Konwencja tak daleka od popularnych obecnie slamów spodobała się i myślę, że wyczerpuje zarówno idee propagowania poezji, pięknego jej czytania, jak i bardzo subiektywnego odbioru. To słuchacze obecni na spotkaniu zdecydowali, który tekst najbardziej przypadł im do gustu.
Bardzo pozytywny odbiór zachęcił... więcej ›
| ponad rok temu 23.03.2013 | › imprezy | ~Redakcja elblag.net |
Daj nam znać. Trzeba zlikwidować nakaz skrętu w prawo na ul. 1 Maja
Trwająca od dłuższego czasu przebudowa dróg nr 503 i 504 w naszym mieście wymusza wprowadzenie wielu objazdów. Mieszkańcy Elbląga zaś coraz częściej dostrzegają, że lekka modyfikacja znaków drogowych znacznie ułatwiłaby nam wszystkim życie.
Na kontakt do działu "Daj nam znać" przyszła informacja od czytelnika, który wskazuje, że zniesienie znaku nakazu skrętu w prawo z ul. 1 Maja w ul. Hetmańską bardzo ułatwiłoby życie mieszkańcom tego rejonu miasta. Zwłaszcza, że niedawno pozwolono na skręt w lewo z ul.... więcej ›
| ponad rok temu 23.03.2013 | › bieżące | 11 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Przyjdź na drzwi otwarte do I liceum Ogólnokształcącego
W ubiegłym tygodniu (14-15 marca br.) uczniowie elbląskich gimnazjów mieli okazję zapoznać się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych, która została zaprezentowana podczas Targów Edukacyjnych w Technikum Mechanicznym. Tych, którzy są zdecydowani oraz tych, którzy wahają się w decyzji o wyborze szkoły, a rozważają naukę w I Liceum Ogólnokształcącym, zapraszamy do wizyty w szkole.
27 marca 2013 r. w godzinach 12.00 – 15.00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Elblągu odbędą... więcej ›
| ponad rok temu 23.03.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Rozlicz się z Urzędem Skarbowym bez wychodzenia z domu
Urząd Miejski w Elblągu oraz Urząd Skarbowy w Elblągu zapraszają na otwarte spotkanie na temat przesyłania rozliczenia rocznego za 2012 r. drogą elektroniczną. Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim, ul Stary Rynek 25.
Składanie rocznych deklaracji podatkowych większości kojarzy się z wizytą w Urzędzie Skarbowym i czasochłonnym oczekiwaniem w długiej kolejce. Nic bardziej mylnego.
- Od pięciu lat PIT-y można składać online bez wychodzenia z domu. To najwygodniejszy i najprostszy sposób na rozliczenie się... więcej ›
| ponad rok temu 22.03.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Zobacz jak one tańczą: Cheerleaderki z Elbląga Mistrzyniami Polski (video)
Piękne, młode, inteligentne i utalentowane – takie są właśnie cheerleaderki Cadmans Elbląg, które niespełna dwa tygodnie temu zostały mistrzyniami Polski właśnie w cheerleadingu. Odwiedziliśmy z kamerą naszą zwycięską ekipę podczas treningów przygotowujących do kolejnych zawodów, bo - jak twierdzą same mistrzynie - cheerleading to ciężka praca, a nie tylko uśmiech na twarzy i machanie pomponami.
Elbląski zespół Cadmans wygrał rywalizację o tytuł najlepszej polskiej drużyny podczas rozegranych mistrzostw Polski... więcej ›
| ponad rok temu 22.03.2013 | › sport | ~Bartosz Ponichtera |
Garstka osób oburzonych na sytuację w kraju i Elblągu (video)
Przed Bramą Targową miało pojawić się około 400 osób. Tak przynajmniej deklarowano na profilu akcji na facebooku. Demonstranci mieli przejść przez ulice miasta i zakończyć marsz na Pl. Jagiellończyka. Tymczasem oburzonych przyszło około trzydziestu.
Od kilku tygodni na facebooku trwała akcja "Elbląg wychodzi na ulice" w proteście przeciwko działaniom rządu i obecnej sytuacji w kraju. Udział w demonstracji deklarowało prawie 400 osób.
Demonstranci mieli spotkać się pod Bramą Targową. Następnie uczestnicy spotkania mieli... więcej ›
| ponad rok temu 22.03.2013 | › bieżące | 23 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Dzień Dawcy dla Jagódki i innych potrzebujących pomocy. Przyjdź i pomóż
W sobotę (23 marca) od godz. 10.00 Ratusz Staromiejski i Stary Rynek opanują wolontariusze, elbląska szczudlarze z Oddziału Abstrakcyjnego, Wikingowie, Motocykliści, ratownicy medyczni i strażacy. Jednym słowem pełna moblizacja. A wszystko to w jednym szczytnym celu. Szukamy dawcy szpiku dla 1,5 rocznej Jagódki, która od roku choruje na rzadką odmianę białaczki. Akcja rejestracji dawców potrwa do godz. 17.00. Nie bądź obojętny i przyjdź. Być może to właśnie Ty jesteś genetycznym bliźniakiem Jagódki.
Poniżej plan... więcej ›
| ponad rok temu 22.03.2013 | › bieżące | ~Agnieszka Światkowska |
Wiadomo ilu jest bezdomnych w Elblągu. Jak im pomóc?
Przeciętny bezdomny z Elbląga to około 50-letni mężczyzna z wykształceniem zawodowym, który stracił dach nad głową z powodu eksmisji. Jak pomóc takiej osobie? Jednym z proponowanych przez Miasto rozwiązań jest podpisanie kontraktów socjalnych, które jednocześnie będą zobowiązaniem osób bezdomnych do świadomych działań w kierunku podjęcia leczenia i wychodzenia z nałogu, poszukiwania pracy, oraz ponownego nawiązania właściwych relacji z najbliższą rodziną.
„Ogólnopolskie badanie liczby osób... więcej ›
| ponad rok temu 22.03.2013 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Rezerwiści wrócą na poligon. Na obowiązkowe szkolenia
Kilkadziesiąt tysięcy rezerwistów może się spodziewać skierowania na obowiązkowe szkolenia do jednostek wojskowych. Wczoraj w życie weszło rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w tej sprawie. Niestety Wojskowa Komisja Uzupełnień w Elblągu nie komentuje rozporządzenia ani tego, ilu rezerwistów z Elbląga może w najbliższym czasie spodziewać się wezwania.
Wiadomo jednak, że zgodnie z nowym dokumentem, wszystkie osoby, które miały jakikolwiek kontakt z wojskiem, będą musiały się liczyć z obowiązkiem odbycia szkolenia.... więcej ›
| ponad rok temu 22.03.2013 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Agnieszka Światkowska |
Czy wszystkie 6-latki powinny pójść do I klasy? Trwa akcja "Ratujmy maluchy"
Dzieci, które przyszły na świat w 2008 r., we wrześniu 2014 r. mają obowiązkowo zasiąść w szkolnych ławkach. Większość rodziców nie chce, aby ich sześcioletnie dzieci musiały obowiązkowo iść do szkoły. Twierdzą, że w tym wieku nie są jeszcze emocjonalnie dojrzałe, by rozpocząć naukę w szkole. Niestety przeciwko sobie mają ministra edukacji i reformę. Ruszyła akcja "Ratuj maluchy i starsze dzieci też" zorganizowana przez Stowarzyszenie i Fundację Rzecznika Praw Rodziców, która ma na celu zachęcić... więcej ›
| ponad rok temu 22.03.2013 | › rozwój i edukacja | 2 | komentarzy | ~Agnieszka Światkowska |
Krzysztof Stemplewski: Igrzyska w Rio są imprezą priorytetową
Jak sam przyznaje – Sandra Kruk i Żaneta Cieśla to czyste talenty, które mają w genach zdolność do boksowania. Ich ostatnim łupem były tytuły mistrzyni (Sandra – kat. 57 kg) oraz wicemistrzyni Polski (Żaneta – kat. 51 kg), a to dopiero początek sezonu. O przygotowaniach, braku zawodów i Igrzyskach Olimpijskich opowiedział trener UKS Kontra Elbląg - Krzysztof Stemplewski.
- Jak przebiegały przygotowania do mistrzostw Polski naszych elbląskich pięściarek?
- Sandra do mistrzostw Polski zaczęła przygotowywać się bardzo... więcej ›
| ponad rok temu 22.03.2013 | › wywiady | ~Bartosz Ponichtera |
Przyjdź i zobacz jak uzdatniają wodę. EPWIK zaprasza na Drzwi Otwarte
Dziś, 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1993 roku i ma on na celu zwrócenie uwagi na bardzo małe zasoby wody słodkiej na świecie dostępnej człowiekowi. Jeśli interesuje Cię, jak działa i wygląda Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, w najbliższym czasie będziesz miał okazję.10 kwietnia EPWIK organizuje dzień otwarty stacji uzdatniania wody przy ul. Królewieckiej.
Celem akcji jest udowodnienie, że w Elblągu... więcej ›
| ponad rok temu 22.03.2013 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Agnieszka Światkowska |
Ponad 2 tysiące elbląskich dzieci jest dożywianych przez MOPS
Gdy słyszy się słowo głód, z reguły na myśl przychodzą obrazki pokazywanych przez telewizje cierpiących z głodu dzieci w Afryce. Ale tak naprawdę problem ten jest tuż obok nas. Niedojadającym lub głodnym może być nasz znajomy z sąsiedztwa, który posłał dziś swoje dziecko bez żadnego prowiantu na cały dzień do szkoły. l nie jest to odosobniony przypadek. Pod koniec lutego Polska Fundacja Pomocy Dzieciom „Maciuś” opublikowała raport na temat głodu i niedożywienia dzieci w Polsce. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że 800... więcej ›
| ponad rok temu 22.03.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Agnieszka Światkowska |








