Artykuły
Polskie pocztówki z lat 60. i 70. XX wieku
Kartka świąteczna — z pozoru zwykły element codziennej korespondencji — na przełomie lat 60. i 70. w Polsce zyskiwała nowe znaczenie. Wydawana głównie przez Ruch, trafiała do kiosków i domów w tysiącach egzemplarzy, a każdy kolejny rok przynosił świeże pomysły graficzne i nowe projekty.
Właśnie wtedy świąteczna pocztówka stawała się czymś więcej niż tylko nośnikiem życzeń — małym dziełem sztuki użytkowej. Wybitni ilustratorzy i graficy czerpali inspiracje z folkloru, ornamentyki ludowej, zimowego... więcej ›
| 2 dni temu 03.12.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Przedświąteczne zajęcia dla dorosłych
Grudzień to czas intensywnych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W świątecznym nastroju utrzymane będą również zajęcia organizowane dla osób dorosłych. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami:
5 grudnia (piątek), godz. 11:00
Filia biblioteczna Lokomotywa, ul. Ogólna 59 – „Twórcza Lokomotywa”: świąteczne warsztaty decoupage (obowiązują zapisy)
Podczas zajęć uczestnicy udekorują drewniane choinki. Można przynieść papierowe serwetki z motywami świątecznymi.
Informacje i zapisy: (55)... więcej ›
| 3 dni temu 02.12.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Biblioteka dzieciom: grafik na grudzień
Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem zajęć dla dzieci (wraz z rodzicami) zaplanowanych na grudzień. W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia będziemy wspólnie wprowadzać się w świąteczny nastrój – czytając książki o tematyce bożonarodzeniowej, odkrywając zimowe opowieści i wykonując przedświąteczne przygotowania. Nie zabraknie kreatywnej zabawy i miłej atmosfery. Dołączcie do nas!
3 grudnia (środa), godz. 10:30 – Filia biblioteczna Lokomotywa, ul. Ogólna 59
Zajęcia w bibliotecznej... więcej ›
| 9 dni temu 26.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Wernisaż fotografii i prelekcja „Domy podcieniowe Wysoczyzny Elbląskiej”
W nawiązaniu do wrześniowego wydarzenia organizowanego w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej wraz z Departamentem Kultury i Organizacji Imprez Urzędu Miejskiego w Elblągu zapraszają na wernisaż fotografii „Domy podcieniowe Wysoczyzny Elbląskiej” oraz prelekcję p. Benity Kończak – przewodniczki terenowej po Elblągu, Wysoczyźnie Elbląskiej, Żuławach i województwie warmińsko-mazurskim.
Spotkanie odbędzie się w środę, 26 listopada 2025 r., o godz. 18:00, w sali... więcej ›
| 10 dni temu 25.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Mikołajki z Tradycją w Bibliotece Elbląskiej
Dzieci w wieku 5–12 lat wraz z opiekunami zapraszamy w piątek, 5 grudnia, o godz. 10:00 na wyjątkowe, rodzinne świętowanie Mikołajek. Czekają nas ponad dwie godziny wyśmienitej zabawy! Udział w wydarzeniu jest możliwy na podstawie wejściówek.
W programie:
– dekorowanie choinek,
– zdobienie pierniczków,
– drukowanie świątecznych kartek,
– koncert zespołu „So What!” z Akademii Głosu i Twórczości Julii Kaczmarczyk.
Podczas spotkania uczestnicy poznają elbląskie zwyczaje bożonarodzeniowe... więcej ›
| 11 dni temu 24.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Kawiarenka Clio – Hołdy i inne ceremonie na cześć królów polskich i ich rodzin w Elblągu w XVII – XVIII w.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego serdecznie zapraszają na Kawiarenkę Historyczną Clio, której gościem będzie prof. dr hab. Edmund Kizik z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Mieszczanie Rzeczypospolitej składali zazwyczaj hołdy wierności nowo wybranym królom na Rynku Głównym w Krakowie. Wyjątek stanowili mieszkańcy Prus Królewskich. W dużych miastach – takich jak Elbląg, Gdańsk czy Toruń – przysięgę odbierał osobiście monarcha lub... więcej ›
| 14 dni temu 21.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Warsztaty dla dzieci z ilustratorką Marianną Oklejak
W sobotę, 29 listopada, o godz. 12:00 zapraszamy do Biblioteki Młodego Czytelnika Bulaj na wyjątkowe warsztaty z ilustratorką i autorką książek dla dzieci Marianną Oklejak. Wspólnie stworzymy barwne łapacze kolorów i przy okazji odkryjemy, skąd właściwie biorą się kolory oraz jak powstają dzięki światłu. Udział w zajęciach wymaga wcześniejszych zapisów.
– Na przekór listopadowej szarudze spróbujemy zatrzymać jak najwięcej światła i barw. Postaramy się też oswoić ciemność – może okaże się,... więcej ›
| 14 dni temu 21.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Haftem pisane. Warsztaty hafciarsko-introligatorskie
W dniach 25–26 listopada zapraszamy do Elkamery na dwudniowe warsztaty rękodzielnicze łączące haft i introligatorstwo, które poprowadzi Natalia Szudzikowska – konserwatorka zabytków na podłożach papierowych i skórzanych. W twórczej atmosferze wykonasz własną tekstylną okładkę na książkę i ozdobisz ją prostym haftem. Do wyboru są dwie grupy warsztatowe. Obowiązują zapisy.
Podczas zajęć każdy uczestnik nauczy się haftować prosty wzór lub napis oraz stworzy unikatową oprawę książki, inspirowaną... więcej ›
| 17 dni temu 18.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Wystawa Stacha Szumskiego Kultura spalonego horyzontu
Wystawa Stacha Szumskiego Kultura spalonego horyzontu odwołuje się do najstarszych znanych form architektury tworzonej przez Homo sapiens na terenach dzisiejszej Europy Wschodniej w okresie górnego paleolitu.
Zrealizowana w nawie głównej Galerii EL instalacja site-specific powstała w ścisłym dialogu z jej architekturą. Punktem wyjścia była dla artysty konstrukcja odkryta w Mezireczu na Ukrainie – budowla z kości mamutów, wzniesiona około 16 tysięcy lat temu. Czaszki i żuchwy zwierząt tworzyły w niej kolisty układ, w... więcej ›
| 17 dni temu 18.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Wernisaż Wystawy "Peryferia" - Janusz Kozak
„Peryferie” według PWN to «zewnętrzna część czegoś», «coś mniej ważnego» oraz «dzielnice miasta położone daleko od centrum». W znaczeniu historycznym* oznaczają one «zewnętrzną część czegoś — w przeciwieństwie do części centralnej; krańce jakiejś powierzchni lub obszaru».
W kontekście sztuki pojęcie to można interpretować dwojako: jako odwołanie do fizycznego umiejscowienia dzieła oraz jako wskazanie na obszary tematyczne lokujące się symbolicznie poza centrum zainteresowania.... więcej ›
| 18 dni temu 17.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Warsztaty akwaforty w Elkamerze
W dniach 21 i 22 listopada (do wyboru jeden z terminów) zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej na warsztaty poświęcone jednej z najstarszych technik graficznych – akwaforcie, zaliczanej do rodziny technik druku wklęsłego. Zajęcia poprowadzi Anna Jagoda Mrożek, artystka specjalizująca się w technikach graficznych. Obowiązują zapisy.
Akwaforta to technika polegająca na pokryciu metalowej płyty werniksem ochronnym, wykonaniu rysunku igłą, a następnie trawieniu odsłoniętych fragmentów w roztworze kwasu. Metodę tę wykorzystywali... więcej ›
| 21 dni temu 14.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Komunikat dotyczący filii biblioteki przy al. J. Piłsudskiego
Informujemy, że z powodu trwającego remontu filia nr 3 przy al. J. Piłsudskiego 17 będzie nieczynna w okresie od 17 listopada 2025 r. do 17 stycznia 2026 r. Termin zwrotu książek przypadający na czas zamknięcia filii zostanie automatycznie przedłużony do 24 stycznia 2026 r. Przypominamy również, że wypożyczone książki można zwracać w pozostałych agendach bibliotecznych.
więcej ›
| 21 dni temu 14.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Czytanie performatywne „Chłopek” Joanny Kuciel-Frydryszak
Zapraszamy w środę, 19 listopada, o godz. 18:00 do sali „U św. Ducha” na czytanie performatywne fragmentów bestsellerowej książki Joanny Kuciel-Frydryszak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, w wykonaniu aktorek Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki (liczba miejsc ograniczona).
Czytanie performatywne to forma interpretacji, w której aktorzy nie odgrywają ról w tradycyjnym sensie, lecz skupiają się na przekazaniu emocji i znaczeń ukrytych w... więcej ›
| 22 dni temu 13.11.2025 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Biblioteka dzieciom: grafik na listopad
Zapraszamy do zapoznania się z listopadowym grafikiem zajęć dla dzieci i ich opiekunów.
5 listopada (środa), godz. 10:30, Filia Lokomotywa, ul. Ogólna 59 – „Stacyjka” (2–3 lata, zapisy)
Zajęcia inspirowane książką „Pojazdy” Joanny Wiśniewskiej. Dzieci poznają różne środki transportu i ich zastosowanie w codziennym życiu. W programie: zabawy ruchowe, piosenki z pokazywaniem i inne aktywności.
Kontakt i zapisy: (55) 625 60 90
13 listopada (czwartek), godz. 11:00, Biblioteka Młodego Czytelnika... więcej ›
| 29 dni temu 06.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Jesień pełna książek
Zapraszamy na listopadowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki. Przypominamy, że do klubów można dołączyć w dowolnym momencie, a omawianych książek nie trzeba kupować. Wystarczy zgłosić się do moderatora (kontakt znajduje się przy każdym opisie).
Grafik spotkań
12 listopada (środa), godz. 18:00 – spotkanie online Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodych dorosłych
Rozmowa o antologii opowiadań „Siła jest kobietą”
z opisu wydawcy (Erxos):
Dwanaście opowiadań ukazujących różne oblicza kobiecej siły:... więcej ›
| 29 dni temu 06.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Cykl lekcji bibliotecznych pn. „Cztery pory roku na wsi”
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu elbląskiego do udziału w edukacyjno-kulturalnym cyklu czterech lekcji tematycznych.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Reymont bez barier”, dofinansowanego przez Fundację ORLEN – Kulturalny ORLEN.
Proponujemy podróż przez cztery pory roku z bohaterami „Chłopów” Reymonta. Uczestnicy poznają charakterystyczne dla każdej pory roku zwyczaje, wezmą udział w przygotowaniach do ważnych świąt wiejskich,... więcej ›
| 29 dni temu 06.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
American Dream w Elblągu – ostatnie dni wystawy i warsztaty „Made in USA”
W sierpniu tego roku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu otwarto wystawę „American Dream. Życie i twórczość Josepha Konopki”, prezentującą dorobek amerykańskiego malarza polskiego pochodzenia.
Joseph Konopka wypracował własny, rozpoznawalny styl, tworząc z potrzeby serca. W swoich obrazach utrwalał świat, który znał najlepiej – krajobrazy New Jersey, architekturę amerykańskich przedmieść oraz portrety bliskich, w tym swojej największej muzy, ukochanej żony Casimery.
Artysta pochodził z rodziny polskich... więcej ›
| miesiąc temu 05.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
„Muzyczne baśnie” w bibliotece
W czwartek, 13 listopada o godz. 18:00, zapraszamy na wyjątkowy koncert „Muzyczne baśnie”, który zabierze słuchaczy w niezwykłą podróż po świecie dźwięków i opowieści.
Katarzyna Golecka zaprezentuje autorskie aranżacje znanych melodii z filmów Disneya i klasycznych baśni, a towarzyszyć jej będzie Ignacy Wiśniewski – ceniony pianista i kompozytor.
Bezpłatne wejściówki można odebrać w Centrum Obsługi Czytelnika (ul. św. Ducha 3–7).
To koncert dla wszystkich, którzy kochają muzykę... więcej ›
| miesiąc temu 05.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Ożyw zabytkowe grafiki! – warsztaty animacji poklatkowej
Czy stare ryciny, szkielety i robaki z bibliotecznych zbiorów mogą ożyć i zatańczyć w rytm muzyki? Tak – i to z Twoim udziałem! Zapraszamy na warsztaty animacji poklatkowej, które poprowadzi Anna Mrożek ze Studia Effata Anima.
Do wyboru dwie grupy warsztatowe – obowiązują zapisy!
Terminy zajęć:
14 listopada (piątek), godz. 15:00–18:00
15 listopada (sobota), godz. 11:00–14:00
Podczas warsztatów uczestnicy:
– zaprojektują własnych bohaterów inspirowanych dawnymi... więcej ›
| miesiąc temu 05.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
O naturalnych kosmetykach do pielęgnacji włosów
Miłośników naturalnych metod dbania o włosy zapraszamy do filii bibliotecznej Lokomotywa na spotkanie z Ireneuszem Zanderem, które odbędzie się w ramach cyklu Twórcza Lokomotywa w piątek, 14 listopada, o godz. 12:00.
Uwaga – obowiązują zapisy!
Podczas warsztatów prowadzący opowie o sposobach pielęgnacji włosów inspirowanych naturą, a w części praktycznej uczestnicy przygotują własny eliksir wzmacniający włosy. – To będzie czas pełen twórczej energii, zapachu ziół i inspirujących... więcej ›
| miesiąc temu 05.11.2025 | › bieżące | ~Informacja prasowa |








