Artykuły
„Poranek malucha z ... książką” w grudniu
Filia nr 4 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Ogólnej zaprasza rodziców bądź opiekunów z dziećmi w wieku 2-3 lata na grudniowe spotkania w ramach cyklu „Poranek malucha z ... książką”. Oprócz głośnego czytania, nie zabraknie wspólnych gier i zabaw. Zapraszamy!
Program na miesiąc grudzień przedstawia się następująco:
- 2.12, godz. 10.30 - Poranek malucha z … „Opowieścią o Świętym Mikołaju”
- 9.12, godz. 10.30 - Poranek malucha ze … świątecznymi „Bajkami krasnoludka... więcej ›
| ponad rok temu 01.12.2014 | › | ~Informacja prasowa |
Powyborcze komentarze: Jerzy Wilk gratulował Wróblewskiemu i zapowiadał współpracę
Z Jerzym Wilkiem z komitetu Prawo i Sprawiedliwość dziennikarze spotkali się na holu Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Humory, co oczywiste, wśród członków partii były wisielcze, jednak sam kandydat pozytywnie patrzył w przyszłość.
Co mówił Jerzy Wilk?
Widać, że tendencja jest jednoznaczna, wygrał najprawdopodobniej pan Witold Wróblewski. Chcę pogratulować osiągniętego wyniku, będziemy pracowali w RM, tak jak zapowiadałem, dla dobra miasta. Jesteśmy gotowi na współpracę na partnerskich warunkach.... więcej ›
| ponad rok temu 01.12.2014 | › bieżące | 9 | komentarzy | ~Bartłomiej Ryś |
Żuławy - mozaika wielu kultur
Żuławy to region, w którego dzieje wpisana jest przeszłość oraz materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe wielu nacji, grup etnicznych, regionalnych, a także wyznaniowych. Ciągłość kulturowa regionu została jednak przerwana w wyniku II wojny światowej, a po 1945 r. wysiedlono z Żuław ludność pochodzenia głównie niemieckiego i zasiedlono ten obszar nowymi osadnikami z Polski południowo-wschodniej oraz Kresów Wschodnich.
Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” oraz Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki zapraszają do... więcej ›
| ponad rok temu 01.12.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Elbląsko-trójmiejska jam session w Krypcie
Klub Środowisk Twórczych Krypta zaprasza na jedną z ostatnich sesji jazzowych w tym roku. Tym razem zawitają do klubu goście z Trójmiasta, którzy zagrają z lokalnymi artystami.
W poprzedniej sesji udział wzięli: Aleksandra Matuszewska i Szymon Burnos (piano), Wojciech Haza, Szymon Zuehlke i Bartosz jarosz (saksofony), Piotr Mazurowski (bas) i Krzysztof Narodowski (perkusja). Wtorek, 2 grudnia, godz. 20.00/
Wstęp na jam session 5 zł, które będą wykorzystane na dalsze działania jazzowe.
więcej ›
| ponad rok temu 01.12.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Zawodnicy elbląskiego ORŁA w dobrym stylu kontynuują medalową passę
Zawodnicy Klubu Sportowego "Orzeł" wywalczyli 6 medali na międzynarodowych zawodach Danubia Cup 2014, które po raz trzeci w sezonie 2014/2015 zostały rozegrane w austriackim Graz. Do Austrii zjechało 146 najlepszych zawodników i zawodniczek z Europy środkowej i wschodniej, którzy specjalizują się w jeździe szybkiej na krótkim torze.
W tak mocnej konkurencji podopieczni Ireneusza Borowieckiego wywalczyli 6 medali (1 złoty 4 srebrne 1 brązowy), kontynuując tym medalową passę, która zapoczątkowana została tydzień... więcej ›
| ponad rok temu 01.12.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
W Kinie Światowid taniej w poniedziałki
Czy wiesz, że w poniedziałki bilety do Kina "Światowid" kosztują tylko 11 (2D) i 15 (3D) złotych? To dobry pretekst, żeby znaleźć trochę czasu na obejrzenie najnowszych filmów również w tygodniu. Wszystko w ramach akcji "Tanie poniedziałki". Co dzisiaj (1 grudnia) grają w Kinie "Światowid"?
O godz. 14.00 i 16.00 rozpoczną się seanse filmu pt. "Wielka szóstka", na który mogą wybrać się całe rodziny. Jest to najnowsza komedia twórców "Krainy lodu", inspirowana... więcej ›
| ponad rok temu 01.12.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Elblążanie wybrali. Wróblewski nowym prezydentem miasta
To, co jeszcze wczoraj tuż po godzinie 22:00 było tylko spekulacjami, znalazło swoje potwierdzenie w komunikacie Państwowej Komisji Wyborczej. Witold Wróblewski zwyciężył w drugiej turze wyborów i obejmie fotel prezydenta Elbląga. Jak będzie przebiegać jego prezydentura? Czy Elbląg czekają duże zmiany?
Jak wynika z danych, opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą tuż przed godziną 3 nad ranem, w wyborach o urząd prezydenta naszego miasta zwyciężył Witold Wróblewski. W drugiej turze wyborów udział wzięło ponad... więcej ›
| ponad rok temu 01.12.2014 | › bieżące | 34 | komentarzy | ~Paweł Makowski |
Blok biomasowy Sp. ENERGA w Elblągu. Bezpieczeństwo, mniejsze straty, więcej pracy
ENERGA Kogeneracja zaprezentowała swój nowy elbląski blok energetyczny, wytwarzający ciepło i co równie ważne - energię elektryczną z biomasy – czyli paliwa ekologicznego, pochodzenia roślinnego. - Cała inwestycja zamyka się w kwocie ok. 250 mln zł – powiedział Mirosław Skowron, wiceprezes firmy ENERGA. Oznacza to diametralne zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. System nawet w 50 proc. zastępuje poprzednie instalacje, a przy tym jest znacznie wydajniejszy.
Bardzo istotna jest także możliwość współpracy z lokalnymi... więcej ›
| ponad rok temu 01.12.2014 | › bieżące | 7 | komentarzy | ~Wawrzyniec Mocny |
Wróblewski 55% - Wilk 44%. Wstępne wyniki wyborów
Wstępne wyniki zapewne wielu zadowolą, innych z kolei mogą zasmucić. Według szacunkowych danych z ponad 40 komisji wyborczych Witold Wróblewski zdobywa 55% głosów, natomiast Jerzy Wilk - 44%. Czy ta tendencja utrzyma się do dnia jutrzeszego? Czas pokaże...
Wygląda na to, że poparcie, jakiego udzielili Witoldowi Wróblewskiemu przedstawiele takich ugrupowań jak Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej czy Elbląska Koalicja Obywatelska, przyniosło mu zwycięstwo. Tak przynajmniej wynika ze wstępnych wyników... więcej ›
| ponad rok temu 30.11.2014 | › bieżące | 42 | komentarzy | ~Paweł Makowski |
Mniejsze zainteresowanie II turą wyborów
Czy scenariusz przebiegu dzisiejszych wyborów można było przewidzieć? Ogólnopolskie portale informacyjne rozpisują się na temat frekwencji w lokalach wyborczych. W południe wyniosła ona ok. 11% w skali kraju, natomiast na godzinę 17:00 odnotowano, że do urn udało się tylko ok. 32% osób, uprawnionych do głosowania.
W porównaniu do I tury wyborów samorządowych, dogrywka cieszy się już mniejszym zainteresowaniem. Z danych wynika, że do południa tylko ponad 10% elblążan oddało swój głos. Wynik ten niewiele... więcej ›
| ponad rok temu 30.11.2014 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Paweł Makowski |
Elbląg na dużym ekranie. Jak to było z elbląskim teatrem?
Grudniowe spotkanie w ramach cyklu „Elbląg na dużym ekranie" poświęcone będzie historii elbląskiego teatru. - Zanim w 1975 roku powstał samodzielny teatr, działał tu Teatr im. Jaracza w Olsztynie i Elblągu - mówi gospodarz cyklu Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej. Na spotkanie, które odbędzie się 1 grudnia o godz. 18:00, wstęp jest wolny.
- Wieloletnim dyrektorem teatru w Elblągu (1957 – 1969) był Aleksander Sewruk, świetny aktor i jeszcze lepszy dyrektor i menadżer. Pomimo, iż nie posiadał żadnego wykształcenia... więcej ›
| ponad rok temu 30.11.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Kolędowe spotkanie z EOK, duetem Pulsaciones i Mateuszem Damięckim
Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza na przedświąteczne spotkanie z udziałem oryginalnego duetu PULSACIONES oraz znanego i lubianego aktora, Mateusza Damięckiego. Piękne utwory inspirowane kolędami pozwolą Państwu oderwać się od problemów codzienności i przenieść w miejsca odległe, przepełnione świąteczną atmosferą.
Zespół PULSACIONES dzieli swoją twórczość między własne, autorskie kompozycje, a stylistykę filmową. Wybitni, obsypani międzynarodowymi nagrodami muzycy, którzy tworzą ten duet, to gitarzysta –... więcej ›
| ponad rok temu 30.11.2014 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Historia zamknięta w fotografii. Dlaczego lubimy oglądać stare zdjęcia?
Dla wszystkich, którzy pamiętają nasz cykl „Czterdzieści lat minęło”, a zwłaszcza dla tych, którzy śledzili go z zainteresowaniem, mamy dobrą wiadomość. Niebawem wrócimy do naszych cotygodniowych zestawień starych i nowych zdjęć Elbląga. Pokażemy, jak zmieniły się znane i lubiane miejsca, i wspólnie z naszymi czytelnikami udamy się w sentymentalną podróż do czasów PRL-u.
Dziś natomiast prezentujemy galerię wybranych zdjęć autorstwa Czesława Misiuka wykonanych w latach 70-tych, by jeszcze raz... więcej ›
| ponad rok temu 30.11.2014 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Ewa Bielińska |
Olimpia łatwo wygrywa ze Stomilem - zobacz zdjęcia
Piłkarze trenera Dariusza Tyburskiego wykazali się większym sprytem i wygrali 2-0 ze Stomilem Olsztyn w Centralnej Lidze Juniorów. Tym sposobem przezimują na bezpiecznej pozycji. Bramki dla gospodarzy padały po rzutach karnych.
Jak zdobywano bramki?
1-0 36 minuta - Indywidualna akcja w polu karnym Pawłowskiego, który był faulowany przez jednego z graczy przeciwnika. Do piłki podszedł sam poszkodowany i pewnie posłał futbolówkę do siatki.
2-0 72 minuta - Znów faulowany był Pawłowski jednak tym razem wyższość w... więcej ›
| ponad rok temu 30.11.2014 | › sport | 1 | komentarzy | ~Michał Libuda |
Trwa głosowanie w II turze wyborów. Jak oddać poprawny głos?
Dziś, 30 listopada, od godziny 7 do 21 są otwarte wszystkie Okręgowe Komisje Wyborcze na terenie naszego miasta. Mieszkańcy wybierają Prezydenta Elbląga. Na ostateczną decyzję elblążan oczekują Jerzy Wilk z Prawa i Sprawiedliwości oraz Witold Wróblewski z KWW Witolda Wróblewskiego. Jak poprawnie zagłosować?
Podczas dzisiejszej dogrywki w wyborach samorządowych przy urnie otrzymamy wyłącznie jedną kartę z dwoma nazwiskami kandydatów. Wystarczy w kratce po lewej stronie nazwiska postawić krzyżyk bądź też plus – wymogiem... więcej ›
| ponad rok temu 30.11.2014 | › bieżące | 7 | komentarzy | ~Bartłomiej Ryś |
Dyskusja na niedzielę: Czy czujesz się w Elblągu bezpiecznie?
W tym tygodniu w ramach cyklu "Dyskusja na niedzielę" zastanówmy się, czy nasze miasto jest miastem bezpiecznym. Jak sądzicie, czy są w Elblągu miejsca, do których lepiej się nie udawać po zapadnięciu zmroku (lub takie, gdzie nawet za dnia lepiej nie przebywać), czy może nie mamy w ogóle powodu, by odczuwać strach?
Nad naszym bezpieczeństwem czuwa Policja, Straż Miejska i Straż Pożarna. Nie zawsze jest jednak tak, że służby te zdążą na czas z interwencją, a w niektórych przypadkach interwencja taka bywa... więcej ›
| ponad rok temu 30.11.2014 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Paweł Makowski |
Najpierw matury, teraz lektury. Nowy pomysł MEN
Dzieci i młodzież czytają coraz mniej książek, w tym także lektur szkolnych. Z roku na rok sytuacja ulega stopniowemu pogorszeniu. Książki pobudzają wyobraźnię i w pewnym sensie kształtują nasze spojrzenie na świat, dlatego tak ważne jest, by zainteresować nimi dzieci już na samym początku ich edukacji w szkole. Wygląda na to, że MEN znalazło wyjście z impasu.
Z założenia wprowadzony kanon lektur szkolnych miał sprawić, by uczniowie zainteresowali się literaturą, przede wszystkim rodzimą. W rzeczywistości jest tak, że dzieci rzadko... więcej ›
| ponad rok temu 30.11.2014 | › bieżące | ~Paweł Makowski |
Gracjan Kalandyk w finale Voice of Poland!
Elblążanin, który coraz śmielej stawia kroki na ogólnopolskiej scenie muzycznej nadal walczy w programie The Voice of Poland! W pojedynku z Żanetą Łabudzką, zdobył ponad 60-procentowe poparcie widzów!
Tym razem Gracjan zaprezentował swoją wersję przeboju U2 - Beatiful Day. Swoim wykonaniem zdobył uznanie Marka Piekarczyka - jurora programu, który do tej pory był sceptycznie nastawiony do elblążanina. Wspólnie z Żanetą zaśpiewał również piosenkę grupy Wilki - Bohema. Na sam koniec zaprezentował widzom... więcej ›
| ponad rok temu 29.11.2014 | › bieżące | 8 | komentarzy | ~Bartłomiej Ryś |
Lotem koszącym wprost do ogródka działkowego
Dziś, 29 listopada, około godziny 16.00 miał miejsce wypadek tuż przy wiadukcie na ulicy Skrzydlatej. 18-latek bez uprawnień do kierowania pojazdami wypadł z drogi, przeleciał kilka metrów, uderzył w ziemię, a następnie w altankę w położonym nieopodal drogi ogródku działkowym.
Jak ustaliliśmy na miejscu zdarzenia, 18-letni kierowca samochodu osobowego marki Ford Fiesta jechał z dwójką pasażerów ul. Malborską w kierunku ul. Skrzydlatej. Na skrzyżowaniu ulic pojechał prosto, odbił się od krawężnika, przeleciał nad... więcej ›
| ponad rok temu 29.11.2014 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Komentarz. „Mój wybór... życie” – kampania KWP w Olsztynie
Ilekroć ktoś przygotuje krótki film, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na jakiś ważny problem, zaraz pojawiają się głosy, że jego przekaz i tak nie trafi do odbiorców. Jedni tłumaczą, że w zasadzie mało kto ogląda te filmy, że problem leży w samym sposobie ich realizacji. Inni z kolei przyczyn niepowodzenia tego typu filmów upatrują w niewłaściwym podejściu realizatorów nagrania do problemu. Czy film, przygotowany na zlecenie KWP w Olsztynie, wywrze wpływ na odbiorców? I jaki to będzie wpływ?
... więcej ›
| ponad rok temu 29.11.2014 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Paweł Makowski |








