Artykuły
Konsultowali jak mają wyglądać kreatywne podwórka w Elblągu
Wczoraj (18 lutego) w jeden z sal CSE „Światowid” odbyły się konsultacje społeczne dotyczące kreatywnych podwórek, które mają powstać z funduszu budżetu obywatelskiego na rok 2013. W tym roku powstaną dwa takie podwórka: jedno przy ulicy Teatralnej, natomiast drugie na Starym Mieście.
Co wchodzi w skład kreatywnych podwórek? Przede wszystkim urządzenia do wszechstronnej zabawy i rekreacji, nie tylko dla najmłodszych, ale też dla seniorów, jak np. stoły do gry w szachy, czy ping-ponga.
Podczas wczorajszych... więcej ›
| ponad rok temu 19.02.2013 | › bieżące | ~Bartosz Ponichtera |
Jeśli nie Ogrody, to co? Zakupowa mapa Elbląga
Ruszyły prace nad rozbudową Ogrodów. Kolejne sklepy znikają z rozkładu centrum handlowego - jedne przenoszą się pod inny adres, drugie zawieszają działalność, pozostałe zaś funkcjonują bez zmian. W toku modernizacji istniejącego obecnie budynku możemy spodziewać się kolejnych zmian w funkcjonowaniu dotychczasowych punktów handlowych. W związku z tym nasuwa się pytanie, gdzie kupować, gdy prace budowlane ruszą pełną parą.
Czy rozbudowa największego elbląskiego centrum handlowego wywoła rewolucję na zakupowej mapie miasta?... więcej ›
| ponad rok temu 19.02.2013 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Bezrobotni na cenzurowanym? Koniec życia na zasiłkach
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce zmusić do pracy tych, którzy przyzwyczaili się żyć z zasiłków pomocy społecznej. Za dwa lata ci, którzy od wielu miesięcy są zarejestrowani jako osoby bezrobotne, będą musieli obowiązkowo poddać się programowi przywracającemu ich na rynek pracy. Jeśli tego nie zrobią, wylecą z rejestru na dziewięć miesięcy. Obecnie projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych.
- Z racji tego, że jest to bardzo „świeża” sprawa, Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu jeszcze nie potrafi... więcej ›
| ponad rok temu 19.02.2013 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Agnieszka Światkowska |
Działacze Ruchu Palikota rozdawali na sesji antykorupcyjny żel do rąk
Działacze partii Janusza Palikota nie dają o sobie zapomnieć radnym. Po wysypaniu sterty piachu w proteście przeciwko sprzedaży zielonej szkoły w Piaskach, teraz rozdawali na sesji radnym i urzędnikom antybakteryjny żel do rąk.
Sposób użycia: nałożyć niewielką ilość żelu na dłonie, wcierać, aż ręce będą czyste i suche, w trakcie piastowania funkcji publicznych zaleca się stosowanie żelu przed i po każdym spotkaniu.
Krem z taką instrukcją obsługi rozdawali dziś podczas sesji działacze Ruchu Palikota. Pomarańczowe tubki stanęły... więcej ›
| ponad rok temu 19.02.2013 | › bieżące | 5 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
54-letni kłusownik z Młynar został złapany na gorącym uczynku
Wspólne patrole funkcjonariuszy z Posterunku Policji w Młynarach i pracowników z Nadleśnictwa Młynary na stałe wpisały się w harmonogram pracy. Są także efekty tego działania. Jednym z nich jest zatrzymanie mężczyzny, który w lesie rozstawiał wnyki. Teraz 54-latek odpowie za kłusownictwo. Może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolności.
Dwa dni temu policjanci z Posterunku Policji w Młynarach w trakcie przeprowadzonej wspólnej akcji z pracownikami Nadleśnictwa Młynary zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, 54-letniego... więcej ›
| ponad rok temu 19.02.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Największe opady dzisiejszej nocy odnotowano w okolicach Elbląga. Spadło nawet 20 cm śniegu
Wszystkim się zdawało, że wiosna za rogiem, a tu niespodzianka. Z powrotu zimy cieszą się chyba tylko dzieci i miłośnicy białego szaleństwa.
Kto śledził prognozę pogody, mógł się spodziewać tej niespodzianki, którą ujrzeliśmy dziś rano za oknem. Przez Polskę aktualnie przechodzi śnieżny front atmosferyczny, który przywędrował do nas od strony północno-zachodniej. Na północy kraju spadło od 10 do 20 cm śniegu. Według synoptyków wieczorem i w nocy najmocniej sypało właśnie w naszym regionie, tj. w... więcej ›
| ponad rok temu 19.02.2013 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Konrad Kosacz |
Parkingowy złodziej zatrzymany. Skradziona torebka wróciła do właścicielki
Policjanci z ruchu drogowego zatrzymali mężczyznę, który ukradł z samochodu damską torebkę. Zdarzenie miało miejsce w okolicach parkingu kompleksu Nowa Holandia. Skradziony przedmiot wrócił już do właścicielki. Sprawca, 22-letni Wojciech W. trafił do policyjnego aresztu. Za kradzież może mu grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.
22-latek najpierw obserwował na parkingu samochody, następnie, gdy zauważył, że jeden z nich jest otwarty, a jego właścicielka oddaliła się na chwilę, wykorzystał tę sytuację. Wyjął z auta... więcej ›
| ponad rok temu 19.02.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Szybki PIT na nowej stronie internetowej. Dla tych, którzy chcą rozliczyć podatek przez internet
Ministerstwo Finansów przygotowało nową stronę internetową popularnej w całym kraju akcji „Szybki PIT". To pierwszy w tym roku zwiastun działań promocyjnych resortu finansów skierowanych do osób mających obowiązek złożyć roczne zeznania podatkowe do końca kwietnia.
Strona www.szybkipit.pl jest jedną z bardzo wielu aktywności w ramach akcji informacyjnej przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, izby i urzędy skarbowe. Oprócz strony rusza również fanpage Szybki PIT na profilu Facebook oraz akcja... więcej ›
| ponad rok temu 19.02.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Moim zdaniem. Marszałek Protas odwraca się od elbląskiej Platformy?
Nie tak dawno doradcą marszałka Jacka Protasa (PO) w Biurze Regionalnym Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu został były prezydent miasta Henryk Słonina. Rządzący Elblągiem przez 12 lat Henryk Słonina w poprzedniej kampanii wyborczej był zajadle atakowany przez protegowanego marszałka – Grzegorza Nowaczyka, który ostatecznie wygrał wybory i objął rządy w elbląskim ratuszu.
Henryk Słonina przez wiele lat związany był z SLD. Ugrupowanie to umożliwiło mu karierę prezydenta miasta i przez lata zapewniało wsparcie w Radzie Miejskiej. Kres... więcej ›
| ponad rok temu 19.02.2013 | › bieżące | 4 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
13 ofert wpłynęło na budowę aquaparku w Działdowie. W Elblągu nadal nic
Kiedy w Elblągu ciągle nie udaje się zainteresować inwestorów budową aquaparku, niewielkie Działdowo będzie właśnie rozstrzygało przetarg na projektowanie i budowę parku wodnego. Miasto na ten cel chce przeznaczyć 33 mln zł. Taką informację podała Polska Agencja Prasowa.
13 wykonawców zgłosiło się do przetargu na zaprojektowanie i budowę wodnego centrum rekreacji w Działdowie - poinformował tamtejszy urząd miejski.
Jak powiedziała Iwona Skrzypek-Keller z wydziału promocji Urzędu Miasta Działdowa, w poniedziałek upłynął... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2013 | › bieżące | 8 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
„Elbląg czasów wojny” wędruje do trzech osób
Konkurs z książką „Elbląg czasów wojny” rozstrzygnięty. Zwycięzcy otrzymają egzemplarze dzieła Tomasza Glinieckiego z autografem autora. Po odbiór książek zapraszamy do naszej redakcji.
To jedna z najbardziej ostatnio oczekiwanych książek o naszym mieście. Tomasz Gliniecki, pracownik elbląskiego Muzeum, dziennikarz i pasjonat historii naszego miasta, zwłaszcza II wojny światowej, przekształcił swoje zapiski na facebooku w publikację książkową. Rzecz oczywiście o naszym mieście w czasach wojny.
Dla naszych... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2013 | › bieżące | ~Marcin Pszczółkowski |
Zwycięzcy Sportowej Nagrody Prezydenta Elbląga: Marianna Biskup
Rozpoczynamy cykl prezentujący osoby związane ze sportem, które podczas Elbląskiej Gali Sportu otrzymały Sportową Nagrodę Prezydenta. Dzisiaj przedstawiamy Państwu Mariannę Biskup – wielokrotną mistrzynię Świata, Europy oraz Polski w lekkoatletyce.
Urodzona w roku 1961 swoją sportową przygodę rozpoczęła w konkurencjach biegowych, jednak dopiero w kategorii Masters zaczęła osiągać najlepsze wyniki. W sumie, we wszystkich imprezach międzynarodowych zdobyła 45 medali w czterech konkurencjach: skok w dal, skok wzwyż, trójskok oraz... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Bartosz Ponichtera |
Konferencja PIS: Wiele błędów popełniła obecna władza w Elblągu
Prawo i Sprawiedliwość ruszyło z ofensywą na obecne władze miasta. W głównej mierze na celowniku PIS znalazł się prezydent Grzegorz Nowaczyk oraz jego doradcy. Według opozycji, włodarze nie radzą sobie z aktualną sytuacją gospodarczą miasta, a zbliżające się wielkimi krokami referendum sprawia, że prezydent mydli oczy mieszkańcom obietnicami bez pokrycia.
Tematem przewodnim konferencji było przesunięcie terminu podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej. Według Jerzego Wilka pomysł ma sens, jednak nie jest pewne, że pierwszego dnia... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2013 | › bieżące | 4 | komentarzy | ~Bartosz Ponichtera |
Od jutra w Urzędzie Pracy w Elblągu ruszają programy aktywizacji dla osób bezrobotnych
Dobra wiadomość dla bezrobotnych i pracodawców. Od jutra w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu ruszają programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji osób bezrobotnych. W tym roku na ten cel uzyskano 16. 5 mln złotych, to o ponad 40% więcej niż w roku ubiegłym.
Dzięki tym funduszom prawie 2 tysiące osób bezrobotnych będzie mogło skorzystać z aktywnych programów rynku pracy. Pracodawcy mogą już zgłaszać zapotrzebowanie na pracowników – taką informację przekazała... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Agnieszka Światkowska |
32-letni włamywacz z Elbląga wróci za kratki. Grozi mu do 10 lat odsiadki
Na ponad 2 lata trafi do więzienia 32-letni Grzegorz D. Mężczyznę zatrzymali elbląscy policjanci. 32-latek ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, używając nawet innego imienia. To jednak nie zmyliło policjantów. Co więcej w mieszkaniu mężczyzny znaleziono przedmioty pochodzące z włamań. Teraz grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Mężczyźnie policjanci udowodnili dokonanie 6 włamań na terenie Elbląga oraz 1 usiłowanie włamania. Sprawca wybierał jednorodzinne domy. Obserwował je, wybijał szybę i czekał. Jeżeli nie było... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Willa Syrena i Porto 55 ciągle czekają na inwestorów. Zainteresowanych jednak nie widać
Kiedy buldożery wyburzały prawie 5 lat temu stary gmach kina Syrena, inwestor – firma Capital Park z Warszawy zapewniał, że w tym miejscu powstanie nowoczesny apartamentowiec. Chluba śródmieścia miasta. Mieszkańcy z sentymentem wspominali stare kino i z nadzieją czekali na nowy obiekt. I tak czekają do tej pory.
- Nadal szukamy inwestora dla budowy Willi Syrena – zapewnia Henryk Wojciechowski, prezes Spółdzielni Parkowa w Elblągu, która jest inwestorem zastępczym tej inwestycji w imieniu firmy Capital Park. Jednak w głosie... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2013 | › bieżące | 4 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Opony symetryczne, asymetryczne, czy kierunkowe – które wybrać?
Kupując nowe opony, wielu nabywców zastanawia się jaki kształt bieżnika wybrać, symetryczny, asymetryczny a może kierunkowy. Czy rozbieżność w wyglądzie pomiędzy nimi jest tak ważna? Laik w tym temacie w ogóle nie ujrzy różnicy. Dopiero wprawne oko fachowca po dokładnym obejrzeniu opon, będzie w stanie stwierdzić, które opony po nałożeniu na felgi w najlepszy sposób zaspokoją potrzeby klienta. Zarówno jedne jak i drugie posiadają swoje indywidualne zalety.
Opony symetryczne charakteryzują się bieżnikiem,... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2013 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Grzegorz Wiśniewski |
Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia i Motion Trio wystąpili w Filharmonii w Olsztynie
15 lutego w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie wystąpiła Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia. Orkiestrze towarzyszyło Motion Trio - trio akordeonowe w składzie: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn.
Muzycy wykonali ten sam program co dzień wcześniej – 14 lutego na Koncercie Walentynkowym w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Sala wypełniona była po brzegi, a koncert zakończył się licznymi bisami i owacją na stojąco – mówi Szymon Morus,... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Muzyka klasyczna nie dla dzieci? To nieprawda! Zapraszamy na koncert "Mozart i przyjaciele"
22 lutego br., o godz. 17:30 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej odbędzie się szczególne spotkanie z muzyką klasyczną i nie tylko...
Elbląska Orkiestra Kameralna przygotowała dla najmłodszych melomanów kolejny koncert z cieszącego się ogromną popularnością cyklu „Klasyka dla Smyka”, w którym udział wezmą organizatorzy spotkań pn. „Mozart dla dzieci” podczas słynnego już Festiwalu Mozartiana, odbywającego się co roku w Gdańsku. Orkiestra i zaproszeni goście zabiorą dzieci do magicznego świata... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2013 | › bieżące | ~Agata Mazurek |
XII Miejski Przegląd Recytatorski „Sztuka dialogu” w Młodzieżowym Domu Kultury
W piątek, 22 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu odbędzie się XII Miejski Przegląd Recytatorski „Sztuka dialogu”. W tym roku w konkursie weźmie udział 7 duetów z elbląskich gimnazjów.
Uczestnicy konkursu:
1. Agnieszka Dąbkowska, Klaudia Skubisz – Gimnazjum nr 3, fr. „Idy sierpniowej” Małgorzaty Musierowicz.
Opiekun: Bogusław Walewski.
2. Kinga Dumalska, Karolina Kwant – Gimnazjum nr 2, „Noc” - Kinga Dumalska.
Opiekun: Anna Śledzińska.
3. Anna Wilk, Kacper Kwiliński... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |








