Artykuły
Wyzwolenie czy zdobycie Elbląga? Felieton Lecha Słodownika
Dla wielu historyków nie ulega żadnej wątpliwości, że 10 lutego 1945 r. Armia Czerwona zdobyła po ciężkich – dwutygodniowych walkach Elbląg. Miasto zostało zdobyte w podobny sposób jak Kołobrzeg, Wrocław czy Berlin i pewnością nie można tu mówić o jakimkolwiek wyzwoleniu, jak na przykład w odniesieniu do polskiego Lublina, Sandomierza, Krakowa, czy Włocławka.
Długotrwała i zażarta obrona Elbląga doprowadziła do setek ofiar i wielkich zniszczeń substancji miejskiej, ale jednocześnie umożliwiła tysiącom... więcej ›
| ponad rok temu 10.02.2013 | › bieżące | 21 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Przestępca z dozorem elektronicznym okradł sklep. Teraz może trafić za kratki
41-letniego Piotra S. nagrały kamery sklepowego monitoringu czasie, gdy kradł towar. Mężczyzna nie zapłacił za zrobione „zakupy” tylko próbował opuścić sklep z pominięciem kasy. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zatrzymali mężczyznę jako sprawcę przestępstwa. Zgodnie z Kodeksem Karnym może mu grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Butelka whisky, dzbanek, komplet noży, zapach do odkurzaczy, dwa kubki ceramiczne oraz żelazko – te wszystkie przedmioty próbował w minioną sobotę wynieść ze sklepu... więcej ›
| ponad rok temu 10.02.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Chcieli wypompować paliwo z samochodu. Policja im przeszkodziła
Była godzina 2.40 w nocy, gdy policyjny patrol otrzymał zgłoszenie o kradzieży paliwa z zaparkowanego pod blokiem samochodu. Na widok nadjeżdżającego radiowozu sprawcy zaczęli uciekać. Daleko jednak nie pobiegli… Teraz odpowiedzą za kradzież z włamaniem. Za ten czyn grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Zdarzenie miało miejsce w nocy przy ul. Szarych Szeregów w Elblągu. To tam, dwaj mężczyźni postanowili włamać się do zaparkowanego pod blokiem forda i ukraść z niego paliwo. Szyki przestępcom popsuli policjanci.... więcej ›
| ponad rok temu 10.02.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
„Elbląg czasów wojny”. Książka powstała z potrzeby elblążan
Z Tomaszem Glinieckim, autorem książki "Elbląg czasów wojny" rozmawiamy o faktach i mitach narosłych wokół historii zdobycia naszego miasta przez Armię Czerwoną 10 lutego 1945 r. Zapraszamy do lektury.
„...Jadłem kolację w Elbingu u dowódcy korpusu generała Anisimowa, kiedy przybiegł lejtnant. [...]Okazało się, że w Elblągu była liczna kolonia Szwajcarów, którzy zajmowali się tutaj wyrobem serów. Zdziwiło mnie, że glejt, który przedstawił neutralny serowar, napisany był po rosyjsku i... więcej ›
| ponad rok temu 10.02.2013 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Piotr Giziński |
Fuzja dwóch elbląskich klubów coraz bardziej realna
Olimpia Elbląg oraz Olimpia 2004 połączą swoje siły w celu zbudowania jednego, mocnego klubu piłkarskiego w mieście. Taką deklarację w piątek złożyli Łukasz Konończuk, prezes Olimpii oraz Paweł Guminiak, prezes Olimpii 2004. Nie padła jednak konkretna data fuzji obu klubów w jeden organizm.
Piątkową konferencję prasową poprzedziły walne zebrania działaczy, które odbyły się we wtorek. Delegaci obu klubów upoważnili swoich prezesów do prowadzenia rozmów w celu współdziałania obu Olimpii.
Paweł... więcej ›
| ponad rok temu 09.02.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Kto poluje na posła Wojciecha Penkalskiego? Poseł pirat tłumaczy, że go śledzą
Stacja radiowa RMF informowała wczoraj o parlamentarzystach, którzy łamią prawo ruchu drogowego i unikają płacenia mandatów. Zasłaniają się immunitetem. Poseł Ruchu Palikota z Braniewa – Wojciech Penkalski jest niechlubny rekordzistą polskiego parlamentu pod tym względem.
Jedziesz zbyt szybko? Pstryk i fotoradar cię namierzył. Do domu przyjdzie wkrótce zdjęcie z mandatem karnym, który musisz zapłacić. Jednak są osoby w tym kraju, które mogą szaleć po naszych drogach i nie ponosić z tego tytułu żadnych... więcej ›
| ponad rok temu 09.02.2013 | › bieżące | 8 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Piszą do nas: Różnego rodzaju felietonista chciałby przeprosić
Artykułem „Jakie jest faktyczne zadłużenie Elbląga? Miasto dementuje plotki”, czuję się wywołany, jak uczeń do tablicy, więc z pokorą i nieśmiałością odpowiadam miłościwie nam panującym. Jestem różnego rodzaju felietonistą, o imieniu na literkę S i nazwisku na literkę R. Znam jeszcze innych różnych felietonistów o imionach na literkę S i M, a nazwiskach na literkę K i G, ale w ich imieniu nie będę się wypowiadał, zapewne jak poczują się wywołani do odpowiedzi, to niezwłocznie to uczynią.
Zacznę od... więcej ›
| ponad rok temu 09.02.2013 | › bieżące | 9 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Poradnik motoryzacyjny. Czy warto mieć AC dla firmowych aut?
Standardem staje się posiadanie floty pojazdów zarówno przez małych, średnich jak i dużych przedsiębiorców. Wielokrotnie samochód stanowi narzędzie pracy i ułatwia w wykonywanie codziennych obowiązków pracowników. Dlatego oprócz obowiązkowego OC, właściciele aut firmowych mogą także zdecydować się na wykup AC. Jednak czy warto inwestować w dodatkowe polisy?
OC, czyli o czym powinien wiedzieć każdy kierowca
O tym, że każdy samochód powinien mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC wiedzą... więcej ›
| ponad rok temu 09.02.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Elbląska Gala Sportu. Podsumowanie wydarzeń sportowych 2012 roku
16 lutego poznamy laureatów tegorocznej Elbląskiej Gali Sportu. Uroczystość jest podsumowaniem wydarzeń, osiągnięć i inwestycji sportowych w roku 2012 i świętem sportu elbląskiego, podczas którego prezentowane są osiągnięcia naszych sportowców, trenerów i działaczy.
Nagrody i wyróżnienia wręczać będzie Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga oraz przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i środowisk sportowych.
W programie przewidziano część artystyczną. Przed gośćmi zaprezentują się:
-... więcej ›
| ponad rok temu 09.02.2013 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Miasto maluje drogi. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi
55 239 32 97 – to numer, pod który mieszkańcy mogą do 15 lutego br. zgłaszać swoje propozycje dotyczące odnowienia oznakowania poziomego na blisko stu elbląskich drogach. Miasto chce wkrótce przystąpić do malowania jezdni.
Ulice po sezonie zimowym są nie tylko oczyszczane z piasku i cząstkowo remontowane. Odnawiane jest także oznakowanie poziome tak, by w lato i wakacje przygotować je do zwiększonego ruchu drogowego. W Elblągu jest ponad 400 ulic, a w tym roku blisko sto z nich zostanie na nowo pomalowanych. W pierwszej kolejności... więcej ›
| ponad rok temu 08.02.2013 | › bieżące | ~Marcin Pszczółkowski |
Niewykluczone, że referendum w Elblągu się odbędzie. PKW kończy weryfikację list
PKW zweryfikowała już większość złożonych podpisów w sprawie przeprowadzenia w naszym mieście referendum w sprawie odwołania prezydenta Elbląga i Rady Miasta. Dyrektor delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w Elblągu, Adam Okruciński nie chce jednak sugerować, że przeprowadzenie referendum jest pewne.
- Na tym etapie naszych prac mogę jedynie powiedzieć, że referendum w Elblągu nie jest wykluczone. Przeanalizowaliśmy już trzy czwarte dostarczonych przez Grupę Referendalną podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum –... więcej ›
| ponad rok temu 08.02.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Mateusz Pinkus i Filip Wojciechowski będą walczyć o tytuł Mistrza Szkolnej Patelni
W „garach” zagotowało się od kulinarnych pomysłów. W piątkowe przedpołudnie (8 lutego), sześciu uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych stanęło do walki o tytuł „Mistrza Szkolnej Patelni”. Tematem tegorocznego XVIII Wojewódzkiego Konkursu była „Polędwiczka w towarzystwie darów lasów”. Zwyciężył Mateusz Pinkus za danie pt. „ Deski z polędwiczki wieprzowej z korą z boczku na chłopskim puree”.
W ubiegłym roku, gdy finał konkursu odbywał się u nas, I miejsce zajął... więcej ›
| ponad rok temu 08.02.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Agnieszka Światkowska |
Rozdaliśmy wczoraj 300 pączków. Elblążanie zaskoczeni i zadowoleni
W czterech punktach naszego miasta pojawiły się wczoraj charakterystyczne samochody redakcji elblag.net, wypełnione po brzegi pysznymi, świeżymi pączkami. Ciastka powędrowały do elblążan spotkanych przez nas na ulicach miasta.
Redakcja elblag.net i Piekarnia Warmińska ufundowały 300 pączków, które nasi dziennikarze rozdali wczoraj mieszkańcom Elbląga. Nasze samochody, wypełnione po brzegi pysznymi pączkami można było spotkać na osiedlu Zawada, na ul. Hetmańskiej, Al. Grunwaldzkiej oraz ul. Nowowiejskiej.
Zdziwieni przechodnie na... więcej ›
| ponad rok temu 08.02.2013 | › bieżące | 4 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Rusza kampania społeczna z myślą o dzieciach i kobietach w ciąży
„Obudź wrażliwość” - pod tym właśnie hasłem rusza kampania społeczna, mająca nakłonić zarówno dzieci, jak i ich opiekunów i nauczycieli do zdrowego odżywiania, ale i uwrażliwić mieszkańców Elbląga na potrzeby kobiet spodziewających się dziecka. W ramach rozpoczynającej się kampanii dzieci z elbląskich szkół dowiedzą się, nie tylko czego nie jeść, by być zdrowym, ale i z myślą o nich miasto będzie namawiać lokalnych przedsiębiorców by, tworzyli w sklepach, restauracjach - miejsca im przyjazne... więcej ›
| ponad rok temu 08.02.2013 | › bieżące | ~Agnieszka Światkowska |
Zapomniany zakątek Elbląga. Tajemnice wzgórza Ludendorfa
Nieopodal Góry Chrobrego, znajduje się Gęsia Góra, zwana przez stałych bywalców tego miejsca wzgórzem Bismarcka. Przy dobrej pogodzie rozpościera się zapierający dech w piersiach krajobraz na miasto i Zalew Wiślany. Jednak miejsce to z roku na rok coraz bardziej niszczeje i zarasta drzewami. Sytuację może zmienić budżet obywatelski.
Historia zagospodarowania góry, rozpoczyna się w roku 1904, gdzie Hermann Schroeter z własnych środków pieniężnych sfinansował budowę drewnianej wieży widokowej nazwanej na... więcej ›
| ponad rok temu 08.02.2013 | › bieżące | 12 | komentarzy | ~Piotr Giziński |
Poseł Wojciech Penkalski trzykrotnie ustrzelony przez fotoradar
Jak podaje stacja RMF.FM tylko w styczniu tego roku 15 parlamentarzystów złamało przepisy ruchu drogowego. Niechlubnym rekordzistą jest poseł Wojciech Penkalski z Ruchu Palikota. Braniewski parlamentarzysta trzykrotnie w styczniu trafił do tego rejestru, a raz zatrzymała go „drogówka”.
Tylko w styczniu aż 15 parlamentarzystów złamało przepisy drogowe. W sumie dostali 20 mandatów, za które oczywiście nie zapłacili, bo chroni ich immunitet. Imienną listę "piratów z Wiejskiej” ujawnia reporter... więcej ›
| ponad rok temu 08.02.2013 | › bieżące | 6 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
XX Międzynarodowe Budownicze Targi Fasada 2013. Urząd Miejski czeka na zgłoszenia
W marcu w Kaliningradzie odbędą się XX Międzynarodowe Budownicze Targi Fasada 2013. W związku z tym Urząd Miejski organizuje 14 lutego o godz. 9.00, w Elbląskim Parku Technologicznym (pok. 226) spotkanie, podczas którego przedstawione zostaną przedsiębiorcom szczegóły dotyczące wyjazdu na targi.
Tematyka targów to, m.in. architektoniczne projektowanie, design, kształtowanie fasady budynku, nowe technologie w budownictwie i remoncie, drzwi, okna, hydraulika, basen, sauna, garaże, itd., czyli wszystko, co dotyczy szeroko pojętego... więcej ›
| ponad rok temu 08.02.2013 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Agnieszka Światkowska |
Wielkie żarcie pączków - III Mistrzostwa w jedzeniu pączków na czas
Już po raz trzeci Dziennik Elbląski zorganizował zawody w jedzeniu pączków na czas. W konkursie wzięli udział dziennikarz i zaproszeni przez nich goście oraz mieszkańcy miasta.
Pomimo świadomości jakie konsekwencje poniesie za sobą jedzenie dużej ilości pączków w krótkim czasie, pojawiło się dużo chętnych. Wśród mieszkańców pierwsze miejsce zdobył pan Marcin Procajło. W ciągu 5 minut zjadł siedem pączków. Drugie i trzecie miejsce odpowiednio zajęli Adam Zapaśnik ( 6 pączków) i Bartosz... więcej ›
| ponad rok temu 07.02.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Prezydenci o aquaparku: Zaczynamy od nowa, ale nie od zera
Gra o aquapark zaczyna się od nowa. Z poprzedniej rundy pozostało trzech inwestorów, którzy są nadal realnie zainteresowani wodną inwestycją w Elblągu. Miasto nie chce się jednak do nich ograniczać. Powołana pod koniec ubiegłego roku spółka, na czele której stanęła Urszula Kocięcka, otwiera szerszy katalog rozwiązań i możliwości pozyskania potencjalnych inwestorów. Zdaniem prezydentów, najpóźniej za trzy lata będziemy pluskać się w aquaparku. Czas pokaże...
- Przez ostatnie dwa lata zmieniła się... więcej ›
| ponad rok temu 07.02.2013 | › bieżące | 4 | komentarzy | ~Agnieszka Światkowska |
Z elblag.net paczką do Kina 7D. Będzie się działo!
Byłeś już w Kinie Cinema 7D Rider? Nie? To czas to nadrobić! Oblewa cię deszcz, sypie prawdziwy śnieg, a na twarzy czujesz pęd powietrza. Chcesz to sprawdzić na własnej skórze? Teraz masz okazję. Serwis elblag.net wraz z Kinem 7D Rider zaprasza Ciebie i Twoich znajomych do udziału w zabawie.
Zbierz czteroosobową paczkę, przyprowadź ją do Kina 7 D Rider, a otrzymasz darmową wejściówkę na dowolny seans w dowolnym terminie. Albo przyprowadź trzech znajomych, a Ty otrzymasz wejście gratis. Megazabawa gwarantowana. Promocja trwa do... więcej ›
| ponad rok temu 07.02.2013 | › rozrywka | 7 | komentarzy | ~Agnieszka Światkowska |








