› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

153 lata temu wybuchło Powstanie Styczniowe

› rozwój i edukacja ponad rok temu    22.01.2016
Mateusz Milanowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
153 lata temu wybuchło Powstanie Styczniowe

Dzisiaj (22 stycznia) w parku im. R. Traugutta odbyły się obchody 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uświetniły je m.in. inscenizacja w wykonaniu międzyszkolnego koła historycznego pod kierunkiem Piotra Imiołczyka, wystąpienia okolicznościowe oraz składanie kwiatów.

22 stycznia 1863 roku Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest. Ogłosił on powstanie oraz powołał Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie Styczniowe było największym, w XIX w. polskim zrywem narodowym. W ogromny sposób wpłynęło na przyszłe pokolenia pod względem dążeń niepodległościowych. Niestety, przepłaciło za to życiem kilkadziesiąt tysięcy ofiar.

"Nikczemny rząd najezdniczy rozwścieklony oporem męczonej przezeń ofiary postanowił zadać jej cios stanowczy - porwać kilkadziesiąt tysięcy najdzielniejszych, najgorliwszych jej obrońców, oblec w nienawistny mundur moskiewski i pognać tysiące mil na wieczną nędzę i zatracenie. Młodzież polska poprzysięgła sobie zrzucić przeklęte jarzmo lub zginąć. Za nią więc narodzie polski, za nią! Po straszliwej hańbie niewoli, po niepojętych męczarniach ucisku, Centralny Narodowy Komitet, obecnie jedyny legalny Rząd twój Narodowy, wzywa cię na pole walki już ostatniej, na pole chwały zwycięstwa, które Ci da i przez imię Boga na niebie dać poprzysięga" – czytamy w wydanym Manifeście.

W ocenie historyków, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć. W polskich siłach uczestniczyło około 200 tys. osób. Powstańcy, pomimo braków w uzbrojeniu, atakowali rosyjskie placówki na terenie całego Królestwa Polskiego. Przewodniczący zrywu wezwali do udziału w nim również „braci Litwinów i Rusinów”. Dzięki temu walka poszerzyła się również na wschód.

 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

    • 4
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (1)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ Wernyhora
    ponad rok temu ocena: 0%  1
    Ogromne podziękowania dla Pana Piotra Imiołczyka. Jak zawsze świetnie zorganizowane . To patriota który poświęca swój czas i pieniądze dla dobra na wszystkich. Człowiek o wielkim moralne który idzie "pod prąd" w czasach gdy były premier pisał , że "Polskość to nienormalność". Ta rocznica przypomina wielkie i heroiczne wydarzenie jakim było Powstanie Styczniowe. Kwiat i elity Polski poświęcały swoje życie dla jej obrony. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach by się nie powtórzyły . Patrioci stanęli do obrony ojczyzny przed wrogiem- najeźdźcą jakim byli Zaborcy pod płaszczykiem "bratniej pomocy na prośbę ludności zniewolili naszą Ojczyznę. Wtedy jechali zdrajcy o pomoc do Petersburga , Berlina , Wiednia. Ci którzy przegłosowali ustawę nr 1066 z 18 stycznia 2013 r o bratniej pomocy teraz jeżdżą po pomoc do Berlina , Brukseli !
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.