› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

14 kwietnia referendum. Można już prowadzić kampanię referendalną

› bieżące ponad rok temu    20.02.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 7 ocen 6 / 100%
A A A
14 kwietnia referendum. Można już prowadzić kampanię referendalną

Komisarz wyborczy wyznaczył już datę referendum lokalnego w sprawie odwołania prezydenta miasta i radnych Rady Miasta. Zgodnie z przewidywaniami, do urn pójdziemy 14 kwietnia br. Od dziś można też zacząć prowadzić kampanię referendalną. Jednocześnie władzom miasta trudno będzie włączyć się w działania kampanijne, ponieważ ustawa o referendum tego zakazuje.

Adam Okruciński, dyrektor elbląskiej delegatury Państwowej Komisji Wyborczej potwierdza. Do urn pójdziemy 14 kwietnia br. Od dziś też zainteresowane referendum osoby i organizacje polityczne lub społeczne mogą prowadzić kampanię referendalną.

Ustawa jasno precyzuje, jak taka kampania ma wyglądać i z jakich źródeł powinna być finansowana.

Kampania referendalna

Organom jednostki samorządu terytorialnego zabrania się uczestniczenia w kampanii referendalnej związanej z referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji. Kampania referendalna rozpoczyna się z dniem podjęcia uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego lub postanowienia komisarza wyborczego o przeprowadzeniu referendum i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania.

Zabrania się prowadzenia kampanii referendalnej na terenie: urzędów administracji rządowej i samorządowej oraz sądów, zakładów pracy, w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie, jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw obrony narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek policyjnych. W dniu głosowania zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji jest zabronione.

Na 24 godziny przed dniem referendum aż do zakończenia głosowania zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania. Podmioty biorące udział w kampanii referendalnej obowiązane są usunąć pochodzące od nich plakaty i hasła referendalne oraz urządzenia ogłoszeniowe w terminie 30 dni od dnia referendum.

Finansowanie referendum

Finansowanie referendum jest jawne. Koszty referendum pokrywa się z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, której organ stanowiący zarządził przeprowadzenie referendum. W przypadku referendum wojewódzkiego lub referendum powiatowego środki na podstawie kalkulacji kosztów referendum ponoszonych przez właściwe jednostki samorządu terytorialnego przekazywane są z budżetu, nie później niż na 20 dni przed dniem referendum.

Ostateczne rozliczenie i przekazanie środków między jednostkami samorządu terytorialnego na pokrycie kosztów przeprowadzenia referendum, winno być zakończone najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia przeprowadzenia referendum. Wydatki związane z organizacją i przeprowadzeniem referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji pokrywane są z budżetu państwa z części dotyczącej Państwowej Komisji Wyborczej.

Sprawozdanie finansowe z wydatków budżetowych poniesionych w związku z referendum zarządzonym przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego zarząd tej jednostki przedstawia organowi stanowiącemu na sesji, nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia referendum. Pełnomocnik inicjatora referendum obowiązany jest sporządzić sprawozdanie finansowe z dochodów i wydatków, związanych z referendum.

Sprawozdanie finansowe w terminie 3 miesięcy od dnia referendum pełnomocnik składa zarządowi jednostki samorządu terytorialnego (lub komisarzowi wyborczemu). Inicjator referendum, który uzyskał nadwyżkę pozyskanych środków nad wydatkami na cele referendalne, obowiązany jest przekazać ją instytucji charytatywnej. Informację o tym, ze wskazaniem celu, na który nadwyżka została przekazana, pełnomocnik inicjatora referendum zamieszcza w sprawozdaniu finansowym.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ema
ponad rok temu ocena: 0%  7
NIE! precz z Ruchem Palikota inicjatora,i referendum
~ XYZ
ponad rok temu ocena: 60%  6
BIG - bo z telewizorem w jajo Cie zrobili. Miał być kolor HD i ful wypas. A dostałeś jakieś czarno-białe byle co to sam go oddasz szybciej jak raty spłacisz.Nie dam się robić w durnia i oszukiwać. TAK REFERENDUM.
~ BiG
ponad rok temu ocena: 13%  5
Nie dam się robić w durnia. Dałem mandat zaufania na 4 lata i po czterech latach będę rozliczał. To tak jakbyś wziął telewizor na 48 rat, a nagle kazali ci go spłacić po 24 miesiącach....
~ Nie
ponad rok temu ocena: 43%  4
kto pójdzie ten, pójdzie...
~ POwka
ponad rok temu ocena: 27%  3
Demokracja to kadencyjność co 4 lata. Grupa awanturników politycznych pod przewodnictwem Palikota i we współpracy z PiS chce szybciej dorwać się do stołków. Referendum to instrument demokracji w sytuacjach wyjątkowych, a takich w Elblągu nie ma, bo podwyżki są w każdym mieście. Ja nie będę wpisywała się w awanturę polityczną, bo to nie jest obowiązek obywatelski. Na koniec kadencji rozliczę obecną władzę, bo wybrani zostali na 4 lata.
~ PO
ponad rok temu ocena: 58%  2
Platforma za referendum. Referendum to demokracja. W pełni popieramy demokrację!!!
~ lewica
ponad rok temu ocena: 27%  1
nie dla referendum!!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.