› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

13 grudnia w całej Polsce będą strajkować przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości

› polityka ponad rok temu    12.12.2016
Maciej Markowski
komentarzy 13 ocen 2 / 100%
A A A
13 grudnia w całej Polsce będą strajkować przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości fot. Amadeusz Żołdak

Jutro, na terenie całego kraju, w wielu miastach, zapowiedziano obywatelski strajk, który ma celu pokazanie panującej władzy, że są ludzie, którzy nie zgadzają się na "totalitarne" rządy jednej partii. W obliczu ustawy o zgromadzeniach publicznych, po raz kolejny na ulice wylegną przeciwnicy Prawa i Sprawiedliwości, w tym także Elbląga. Do przyłączenia się do protestu nawołują organizatorzy: Platforma Obywatelska, .Nowoczesna oraz Komitet Obrony Demokracji. - Jeśli jesteście wkurzeni, jeśli nie zgadzacie się z rządami Prawa i Sprawiedliwości, z niszczeniem prawa, trybunału, oświaty, praw kobiet, bądźcie tu z nami - zachęca Regina Stelmaczonek.

13 grudnia to data szczególna dla Polski. W 1981 r. na terenie całego kraju wprowadzono stan wojenny, który okazał się tragiczny w skutkach i pochłonął mnóstwo ofiar. Przy tej symbolicznej dacie członkowie marszu chcą nawiązać do tamtego dnia i wyrazić swój sprzeciw wobec dyktatorskich zapędów partii rządzącej oraz niszczeniu przez nich fundamentów demokracji w wolnej Polsce.

- 13 grudnia 1981 roku generał Jaruzelski, łamiąc konstytucję, wprowadził w Polsce stan wojenny - tłumaczy senator Jerzy Wcisła. - [...] Dzisiaj rząd PiS-u znowu łamie konstytucję wprowadzając prawa z nią niezgodne. Rząd Beaty Szydło, a w zasadzie Jarosława Kaczyńskiego, znowu doprowadza do stanu wojny z niemal całym polskim społeczeństwem.

Z kim konkretnie wojują działacze Prawa i Sprawiedliwości w ocenie organizatorów?

- Z nauczycielami i rodzicami dzieci w wieku szkolnym, samorządami obierając im kompetencje i obciążając zadaniami wymyślonymi przez PiS, z trybunałem konstytucyjnym, z kobietami, z mieszkańcami Warmii i Mazur - Elbląga i Braniewa odbierając im prawo swobodnego jeżdżenia do Obwodu Kaliningradzkiego, z rolnikami odbierając im prawo do sprzedawania swojej ziemi, z milionami posiadaczy samochodów obciążając ich drastycznie wysokimi kosztami ubezpieczeń komunikacyjnych, z organizacjami pozarządowymi i ze stowarzyszeniami. Wreszcie z Lechem Wałęsą, który jest jak wyrzut sumienia, którzy owego 13-ego grudnia spali sobie smacznie do południa, a dzisiaj chcą ubrać się w szaty walczących z komunizmem - dopowiada Wcisła.

Strajk zaplanowano na godzinę 15:30. Ma się odbyć pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku. Zanim jednak do niego dojdzie, organizatorzy włącznie z dniem dzisiejszym prowadzą punkt informacyjny dla wszystkich mieszkańców od godziny 15:00 do 18:00.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (13)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Roman
ponad rok temu ocena: 0%  13
Do elblążanin: Ilu ubeków znasz osobiście i skąd? UB znikło w 1956 r. A Ty znasz i wiesz, no cóż... . Może znasz także kogoś z przedwojennej policji konnej, którzy manifestujących robotników tratowali? Mój Ojciec poznał ich na własnym ciele. Poza tym, nie używaj tak szumnego nicka, małolatem będąc.
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 50%  12
ubecy bezczeszczą ofiary grudnia pod pomnikiem!!!!!!! a Wróblewski im na to zezwala!!!!!!
~ Roman
ponad rok temu ocena: 63%  11
W komentarzach zauważyłem tych, co pisać nie powinni. Ja byłem wcześniej smarkaczem, niż oni. Dlatego dziś udam się na zbiorowy grób, nieodległy wszak, a z czasów II Wojny pochodzący, by tam o stanie wojennym pomyśleć. Należałem do I-wszej Solidarności, przed rejestracją jeszcze. P. Kaczyński, w latach onych, w szafie Mamy się chował, lub w szafie Lesiaka.
~ Ania
ponad rok temu ocena: 65%  10
Aberracja totalna - pod pomnikiem Ofiar Grudnia70. Powinien Wcisła jeszcze jako gości honorowych zaprosić miejscowych SB-eków. Taki jest prawdziwy obraz PO Nowoczesnej i KOD-u w Elblągu.
~ elvis
ponad rok temu ocena: 68%  9
To jest kłamstwo.nie cala Polska tylko oderwani od koryta
~ Kikka
ponad rok temu ocena: 53%  8
A co powiesz o "dojnej zmianie" w ministerstwach i spółkach skarbu państwa, stadninach koni, ARRach i innych instytucjach państwowych. Czyżby było coś innego niż za PO? Cz tych będziesz też odrywał od koryta za 4 lata, czy powiesz, a to PiS, oni spoko, oni mogą!
~ Stefnan
ponad rok temu ocena: 56%  7
Wałęsa? Pan Wałęsa nazwał Kiszczaka człowiekiem honoru o ile dobrze pamiętam. Wielu związkowców z dużymi dokonaniami i doświadczeniem, w tym Andrzej Gwiazda, Wałęsę postrzega bardzo nisko. Wałęsie podczas stanu wojennego włos z głowy nie spadł. Podobno miał bardzo dobre warunki. Później między takimi jak Wałęsa a stroną rządową zawarto porozumienie przy okrągłym stole - porozumienie, które oddało władzę dla ludzi z tzw. Solidarności, a stanowiska w gospodarce narodowej - ludziom związanym z PZPR i służbami. No i pokłosie tego stany mamy dziś.
~ Olo
ponad rok temu ocena: 64%  6
"Cała polska SBcka" piszcie prawdę !
~ zelazny
ponad rok temu ocena: 63%  5
Ubecja i starzy ormowcy beda demonstrowac pod pomnikiem ofiar grudnia...
~ KaczyKuper
ponad rok temu ocena: 44%  4
A co powiesz o wspaniałym ratowniku opozycji Piotrowiczowi? Czyżbyś nie zlustrował swoich idoli z PiSu. Zajrzyj w ich PRLowskie CV, a dowiesz się po której stronie wtedy i teraz stoi ZOMO i ORMO i SB!
~ $$$$
ponad rok temu ocena: 67%  3
Protest UBECKI
~ Edek
ponad rok temu ocena: 38%  2
Współczuję p. Maćku, że musi Pan takie bzdury pisać.....
~ WON!!!
ponad rok temu ocena: 74%  1
NIE CAŁA!Tylko zomowcy,ubecy,sbecy,pomiot nowoczesny,pzpo i lewaki!!!I proszę zmienić tytuł!!!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.