› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

"13 dzielnice" Elbląga. Zajrzyj w zakamarki naszego miasta (+zdjęcia)

› foto ponad rok temu    30.12.2016
Marcin Mongiałło
komentarzy 33 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Amadeusz Żołdak

Te miejsca w Elblagu od lat uznawane są za niebezpieczne. Chodzi o okolicę mieszkań socjalnych  na ul. Skrzydlatej, mieszkań socjalnych na ul. Łęczyckiej, bezpośrednie otoczenie ulic Grochowskiej, Malborskiej, Panieńskiej, Polnej i Sadowej, okolice wieżowców przy ul. Lotniczej i Piechoty, jak również park im. Romualda Traugutta oraz jego bezpośrednie sąsiedztwo (po zmroku). Czy słusznie?

Nasze miasto, jak każde inne, ma różne strony. Nie wszystkie miejsca lśnią tak jak elbląskie Stare Miasto, które budzi zachwyt wielu przybywających do Elbląga turystów. Przypominam sobie jak ostatniego lata pewna turystka z centralnej Polski porównała Elbląg do Norymbergi, dodatkowo stwierdzając przy tym, że nasze miasto jest dużo ładniejsze. Nie ukrywam, że byłem zaskoczony tym porównaniem i tą – jak sądzę – szczerą wypowiedzią.

"Wracając z nieba na ziemię" podkreślić należy, że często nie jest winą ludzi, że mieszkają w takich a nie innych warunkach. Problem jest na pewno bardzo złożony. Na ten stan rzeczy składa się wiele czynników. Należałoby jednak zadać pytanie, czy miasto nie powinno aktywniej współdziałać, aby pomóc tym ludziom? W jaki sposób inne miasta, także te za granicą, radzą sobie z tym zagadnieniem? Naszym zdaniem nie powinno się chować problemu pod dywan. Stąd ten fotoreportaż. Oczywiście dobór miejsc i sposób ich pokazania może budzić zastrzeżenia, kontrowersje. Jest to z pewnością trudny temat, dlatego też jest bardzo rzadko poruszany, szczególnie w ten sposób. O ileż łatwiej napisać tekst post factum, że oto gdzieś zdarzyła się tragedia, w domyśle przemycając ideę, że to normalne, bo to przecież zdarzyło się w tej, a nie innej okolicy...

Patrząc na temat z innej perspektywy: wiadomo, że nie wszędzie jest równie bezpiecznie, ale czy problem braku bezpieczeńswa w pewnych rejonach Elbląga nie jest przesadzony? Mówi się często, że najciemniej jest pod latarnią i jest chyba sporo prawdy w tym powiedzeniu.

Elbląg się zmienia, a wraz z nim zmienia się mapa niebezpiecznych miejsc, rejonów. Niektóre z nich doczekały się w ostatnich latach pewnych inwestycji, jak chociażby wieżowce na Zatorzu. Wiele lat temu wyremontowano ulicę Malborską i znaczną część elewacji sąsiadujących z nią budynków. Obecnie to miejsce wygląda zupełnie inaczej niż przed dekadą. Niezmiennie złą sławą cieszą się mieszkania socjalne – te na ulicy Skrzydlatej (zwane barakami) oraz na ulicy Łęczyckiej. Za niezbyt bezpieczne miejsce uznaje się okolice ulicy Grochowskiej. Po zmroku niektórzy elblążanie unikają także spacerów w parku Traugutta. Czy słusznie? Jaka jest wasza opinia? Zachęcamy do dyskusji. Bardzo cenne będą Wasze uwagi w tej sprawie.

Poniżej galeria zdjęć, na której prezentujemy większość miejsc wymienionych w tekście.
 

 
fot. Amadeusz Żołdak
+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
Komentarze (33)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ escobar
ponad rok temu ocena: 100%  33
Dobre zdjęcia. Nparawdę fajnie to wyszło.
~ Linda
ponad rok temu 32
Fajne zdjęcia. Poprosimy o więcej :) Prawie jak Bronx :)
~ realista
ponad rok temu ocena: 100%  31
Z tymi barakami na skrzydlatej mogliby cos zrobic. Jakby uchodzcy tu przyjechali i zobaczyli takie warunki to od razu ciekliby do siebie.
~ bingo!
ponad rok temu ocena: 75%  30
ha ha ha ha :)
~ calineczka
ponad rok temu ocena: 100%  29
A słynny Pekin na Traugutta?Tam to jak na Campton się dzieje poczekajmy od kwietnia do pazdziernika
~ cnnn
ponad rok temu ocena: 100%  28
i jeszcze patologia Pekin przy Traugutta
~ EB
ponad rok temu ocena: 88%  27
A gdzie "hotelowiec" przy Jaśminowej + Browarna + Dolna + Ogrodoww i ulice koło Ogrodowej? Szczególnie te ostatnie okolice należałoby wymienić. Od ok. 10 lat wszędzie jest bezpiecxzniej, bo emigracja zrobiła swoje. Te miasto żyje jak chory na kroplówce. Tu się tli życie. I tylko żal ELbląga.
~ elbl
ponad rok temu ocena: 67%  26
A wiślicka,bloki przy Calypso???
~ Nytt
ponad rok temu ocena: 100%  25
Większość z nich mogło by żyć w normalnych warunkach, ale są śmierdzącymi leniami i nawet nie chce im się iść do pracy.
~ Loba
ponad rok temu ocena: 67%  24
Jestem za, chociaż na patologie i resocjalizacja nie pomoze
~ Słoik z Wa-wy
ponad rok temu ocena: 100%  23
I takie pytanie, czy artykuł jest poparty jakimiś danymi? Ilość zgłoszeń interwencji policji, pogotowia z poszczególnych ulic. Liczą się fakty nie subiektywne odczucia autora tekstu.
~ Słoik z Wa-wy
ponad rok temu ocena: 100%  22
Co za bzdura! Sadowa to dzielnica emerytów. Ludzie tzw. patologia są bardziej widoczni i tyle. Normalni ludzie pracują, ich dzieci chodzą do szkoły, na wiosnę korzystają z ogródków działkowych, uczęszczają do kościoła. Takie życie codzienne nie jest zbyt medialne. Interwencje policji, pogotowia i innych służb jest bardziej poczytne. Tworzenie dzielnic zamkniętych z monitoringiem, to tylko napędzanie cen mieszkań w tych tzw. lepszych osiedlach. Tak naprawdę na tych osiedlach króluje beton, ludzie siedzą pozamykani w mieszkaniach jak skazańcy w celach. Widoczne wszędzie są tylko kamery.
~ Kolo
ponad rok temu ocena: 100%  21
I tylko o ul. Wiejskiej nikt nie wspomniał :) A przecież były takie tygodnie w roku, że medialnie ta ulica dominowała we wszystkich elbląskich portalach internetowych w zakładkach kryminalnych :)
~ Redaktor Żbik
ponad rok temu ocena: 100%  20
Dużo patoli mieszkało na Sadowej, Kwiatowej, Mickiewicza, Ogrodowej, Zatorzu, Łęczyckiej, ale emigracja zrobiła swoje.
~ catwoman
ponad rok temu ocena: 100%  19
W mieście są oazy dobrobotu, są tez oazy biedy. Najciemniej czaem jest pod latarnią. Fajnie, że ktoś zajął się tematem. Jedynym pozytywnym aspektem emigracji jest to, że jest duuużo mniej ludzi a przez to jest tez dużo bezpieczniej w Elblągu niż np. w Londynie. Zresztą, tutaj ludziom wsyzstko przeszkadza, np. parasole po 22.00 na Pigalaku. Masakra jakaś. Popatrzcie na Poznań, Kraków, Wrocław. Tam po północy jest gwar i życie i jakoś to nie przeszkadza.
~ Kowalski
ponad rok temu ocena: 83%  18
a czyja to wina ??tylko i wyłącznie władz miasta i urzędników sami robią takie enklawy .
~ mateusz.el
ponad rok temu ocena: 90%  17
jeszcze hotelowiec przy Jaśminowej + Browarna i Dona, Niska....
~ anulka
ponad rok temu ocena: 100%  16
Nie tylko padologia tam mieszka normalni ludzie mieszkają ,nie można jedną miarą wszystkich mierzyć
~ rudykiller
ponad rok temu ocena: 100%  15
toć te zakamarki to takie małe przedszkole w porównaniu z "dolną" , po za tym każde miasto ma swoje "fawele"
~ Miszkanic
ponad rok temu 14
Dolna to moze kiedys a tera szkoda gadac nie to koniec lat 90 tak do 2002-4
~ Grzes
ponad rok temu ocena: 100%  13
Ktos najwyrazniej ma nie aktualne info chodze przez park codziennie o roznych porach i nic takiego nie ma miejsca nawet starsze panie i wiele innych przechadzaja sie tam po ciemku i nawet o 21 czy 6 rano spotkac mozna wiele ludzi po tak zwanej 60 - tce i jakos krzywda sie nie dzieje a ze kiedys to nie znaczy ze teraz i do autora sam sprawdz a potem oceniaj.
~ babcia
ponad rok temu ocena: 100%  12
Prawda. Można poćwiczyć w spokoju na siłowni.
~ Jerzy
ponad rok temu ocena: 93%  11
Z sadową to troche przegieliście. Normalna dzielnica, starsze budownictwo jakich wiele w Elblągu.
~ Adam156
ponad rok temu ocena: 100%  10
Zgadzam się. Najwięcej interwencji jest na Starym Mieście. Na Sadowej sąsiedzi się znają i jeden drugiemu krzywdy nie robi. Najgorsze są duże dzielnice gdzie króluje anonimowość.
~ Wenecja
ponad rok temu ocena: 33%  9
Najwiecej interwencji Policja ma na ul.Polnej Sadowej. Jar i Zawada sa bezpieczne...Malborska tez sie uspokoila(emigracja)...
~ asdasd
ponad rok temu ocena: 86%  8
A czy to czasem nie jest zwykłe "wytykanie palcami"? Nie żebym bronił tych dzielnic gdyż wiem ze to dośc nieciekawe miejsca (delikatnie mówiąc), ale to jest tak jakbyscie chcieli powiedziec wprost jaka tam jest straszna patologia a ludzie tam to nieprzymierzając prymitywni neandertalczycy którzy cie okradną i zgwałcą jak tylko tam sie pokażesz..
~ sad
ponad rok temu ocena: 33%  7
Park Traugutta? Dlaczego?
~ Tata
ponad rok temu ocena: 25%  6
Pier****ą i pier****ą. Traugutta jest bezpieczna wręcz pilnowana .
~ Lubię niedziele
ponad rok temu ocena: 100%  5
Rozboje i kradzieże (akcje typu wyrwanie torebki starszej pani) szczególnie w godzinach wieczornych. Oczywiście wszystko się zmienia i sytuacja jest dynamiczna, ale sam słyszałem o takich przypadkach. Słyszałem m.in. o ciężkim pobiciu w godzinach nocnych, które miało miejsce w okolicach tego parku.
~ dsa
ponad rok temu ocena: 50%  4
Sadowa tez?
~ lokalny patriota
ponad rok temu ocena: 33%  3
Sadowa jest baaaardzo długa. Jesli wziąć pod uwagę sąsiedztwo tej ulicy to nie sa to fajne rewiry. Myślę, że większość elblążan bałaby sie tam przejść po zmroku. Szczególnie dotyczy to pań :)
~ ELBLAG
ponad rok temu ocena: 58%  2
Nie najlepiej to wogole z domu nie wychodZić zaraz pod komendą policji będzie niebezpiecZnie . Nie macie o czym pisac tylko o taki głupotach i ludzi straszyć. ELBLAG . OLIMPIA . LEGIA .ZAGŁĘBIE
~ jagi
ponad rok temu ocena: 75%  1
raczej sadowa nie zalicza sie do 13 tych ale mieszka taz menelstwo
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.