Artykuły
Skrzat w podróży przez świat
Fascynujące podróże, niezapomniane przygody, a przede wszystkim nauka poprzez zabawę i kreatywne poznawanie świata. Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaprasza na kolejne wyprawy z cyklu „Skrzat w podróży przez świat".
- Zaplanowaliśmy fascynujące podróże – nauczymy się krakowiaka w Polsce, w Rosji zrobimy matrioszki, a we Włoszech maski teatralne - mówi Aleksandra Bednarczuk, organizatorka zajęć.
- W grudniu odwiedzimy Świętego Mikołaja w Laponii a w karnawale bawić będziemy się w Meksyku. Przez... więcej ›
| ponad rok temu 27.08.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Rekrutacja do Młodzieżowego Domu Kultury
Uwaga Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu ma nowe zasady rekrutacji i regulami - zapoznaj się z nimi!!!Wiemy, że zakończenie wakacji to dla wielu z Was "trudny” czas;) Dlatego też, byście mogli go przetrwać, mamy dla Was propozycję !!!
Zapraszamy do MDK, tu, nasz kreatywny zespół wyzwoli w Was pokłady chęci do działania i tworzenia :)
Każdego, kto ma ochotę na nowo rozpalić w sobie iskierkę wakacyjnej ciekawości i chęci poznawania, zapraszamy do zapisów :)
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się w nowym... więcej ›
| ponad rok temu 27.08.2014 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Czy dzieci bezpiecznie dojdą do szkoły? Przeprowadzaczy nie będzie
Kilka lat temu w Elblągu funkcjonowali tzw. „przeprowadzacze”, którzy pomagali uczniom pokonywać niebezpieczne odcinki ulic i skrzyżowań. Później zrezygnowano z ich usług. W 2012 roku na sesji Rady Miasta temat powracał. Czy jest teraz szansa na ich powrót?
„Przeprowadzacze”, osoby często bezrobotne, pomagali uczniom przejść przez ulice i bezpiecznie dojść do szkoły. Wiele przejść dla pieszych w Elblągu znajdujących się w pobliżu szkół jest niebezpiecznych i stwarzających zagrożenia. W innych... więcej ›
| ponad rok temu 27.08.2014 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Ines Kuraś |
Takich emocji się nie zapomina
- To był chyba 1987 rok. Ćwiczyliśmy w salach tanecznych w różnych szkołach. Trafiłam do ówczesnej budowlanki przy ul. Obrońców Pokoju. Tam właśnie Antoni Czyżyk i Roman Koszper zaczynali tworzyć zalążki klubu tańca w Elblągu – wspomina Edyta Beńko, jedna z pierwszych tancerek elbląskich formacji, które w tym roku obchodzą jubileusz dwudziestolecia.
- Zawsze chciałaś tańczyć, czy to mama przyprowadziła Cię na zajęcia?
- Zawsze podobał mi się taniec, a mojej mamie marzyło się, żebym jeździła na... więcej ›
| ponad rok temu 22.08.2014 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Konkurs! Wygraj bilet na film: Wakacje Mikołajka
Długo wyczekiwana kontynuacja familijnego hitu, który w 2009 roku podbił serca widzów na całym świecie już 15 sierpnia wchodzi na ekrany Kina Światowid. Nowy „Mikołajek" to pełna uroku i humoru ekranizacja opowiadań autorstwa René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempé, które od ponad pięćdziesięciu lat stanowią ulubioną lekturę i rozrywkę dla kolejnych pokoleń. Specjalnie dla naszych czytelników mamy konkurs!
Filmowy Mikołajek właśnie rozpoczyna wakacje. Koniec szkoły to najszczęśliwszy dzień w roku... więcej ›
| ponad rok temu 20.08.2014 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Dziecko od A do Z
Jak prawidłowo nosić i kłaść dziecko? Co robić, żeby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo? Aby się tego wszystkiego dowiedzieć i poćwiczyć pod okiem fachowca – zapraszamy w czwartek 28 sierpnia od godz. 15.00 do Filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej na Osiedlu Zawada na spotkanie z cyklu „Wyspa malucha” z fizjoterapeutką Elżbietą Szarko. Wstęp wolny.
Drogi Rodzicu!
Jeśli masz małe dziecko i chciałbyś dowiedzieć się, jak prawidłowo pielęgnować swoje maleństwo, zapraszamy na spotkanie z Panią Elą Szarko do biblioteki.... więcej ›
| ponad rok temu 20.08.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Gala Finałowa Bursztynowej Miss Polski 2014. Zobacz zdjęcia
W sobotę 16 sierpnia na Promenadzie w Ustce odbył się wielki finał jedenastej edycji wyborów Bursztynowej Miss Polski 2014. Wśród dziewczyn były również finalistki Miss Ziemi Elbląskiej - Alicja Łada, Katarzyna Zienkiewicz, Alicja Matwiejczyk.
Kandydatki przeszły długą drogę aby znaleźć się na scenie podczas wielkiego finału i zawalczyć o koronę. Począwszy od zgłoszenia się do konkursu za pomocą formularza na oficjalnej stronie wyborów, poprzez udział w jednym z czterech konkursów eliminacyjnych, kończąc na... więcej ›
| ponad rok temu 19.08.2014 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Kupić brzuch w Elblągu? To żaden problem
Są tematy, których dziennikarze nie chcą lub nie lubią poruszać. Każdy z nas ma w sobie tę nutkę wrażliwości zwłaszcza, kiedy zaczynamy rozmawiać o dzieciach. W całej Europie można „kupić” sobie brzuch. W Polsce nie jest to uregulowane prawnie. Podobnie w Elblągu – bez problemu znajdziemy tzw. surogatkę, chętną urodzić nam dziecko.
„Wynajmę brzuszek”, „dam szczęście innej parze” lub wprost „urodzę dziecko zdecydowanej parze”. Takie ogłoszenia możemy znaleźć po kilku chwilach... więcej ›
| ponad rok temu 16.08.2014 | › bieżące | 5 | komentarzy | ~Bartłomiej Ryś |
Wakacje Mikołajka w Kinie Światowid
Długo wyczekiwana kontynuacja familijnego hitu, który w 2009 roku podbił serca widzów na całym świecie już 15 sierpnia wchodzi na ekrany Kina Światowid. Nowy „Mikołajek" to pełna uroku i humoru ekranizacja opowiadań autorstwa René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempé, które od ponad pięćdziesięciu lat stanowią ulubioną lekturę i rozrywkę dla kolejnych pokoleń.
Filmowy Mikołajek właśnie rozpoczyna wakacje. Koniec szkoły to najszczęśliwszy dzień w roku dla chłopca i paczki jego oddanych przyjaciół.... więcej ›
| ponad rok temu 14.08.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Konkurs! Wygraj bilet na film: Dzwoneczek i tajemnica piratów
W wakacje Kino Światowid nie zapomina o najmłodszych widzach. Rodzice, korzystając z wolnego czasu, mogą śmiało zabrać swoje pociechy na specjalnie dedykowane im filmy. Od 14 sierpnia na ekrany wchodzi „Dzwoneczek i tajemnica piratów". Specjalnie dla naszych czytelników mamy do wygrania bilet na ten film.
Dla najmłodszych kinomaniaków będzie to emocjonująca podróż do magicznej krainy razem z Dzwoneczkiem i przyjaciółkami. Wyruszają one na pełną przygód wyprawę, aby odzyskać magiczny pył, skradziony z... więcej ›
| ponad rok temu 13.08.2014 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Porzuconą dziewczynką chce zająć się matka. O tym zdecyduje sąd
Mieszkanka gminy Iława porzuciła swoje nowo narodzone dziecko w krzakach. Za ten czyn grozi jej do 5 lat więzienia. Dziecko obecnie przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, a jego życiu nic nie zagraża.
Informowaliśmy niedawno o mieszkance gminy Iława, która urodziła dziecko w pobliżu zakładu pracy i porzuciła je w zaroślach. Dziecko znaleźli policjanci i dziewczynka aktualnie przebywa w szpitalu w Elblągu.
- 30 letnia mieszkanka gminy Iława usłyszała prokuratorski zarzut usiłowania zabójstwa dziecka. Kodeks Karny... więcej ›
| ponad rok temu 12.08.2014 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Ines Kuraś |
Stypendia Szansy i Słonika czekają
Przed nami niecały miesiąc wakacji. Uczniowie nie myślą jeszcze o powrocie do szkolnych ławek, jednak przed pierwszym dzwonkiem warto przez chwilę pomyśleć o szkole. Fundacja Elbląg ogłosiła nabór wniosków stypendialnych na rok szkolny 2014/2015. Stypendia mogą być wykorzystane na pomoce naukowe, opłacenie internatu, dodatkowych zajęć itp.
Kluczowym terminem jest 10 września. Do tego dnia oczekujemy na wnioski do Programu Stypendialnego „Słonik" oraz „Szansa".
Program Stypendialny „Szansa" skierowany... więcej ›
| ponad rok temu 08.08.2014 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Ile student w Elblągu zapłaci za mieszkanie?
Nowy rok akademicki zbliża się dużymi krokami. Zostały tylko dwa miesiące do tego, aby rozpocząć na nowo (lub po raz pierwszy) naukę na elbląskich uczelniach. Dla wielu studentów to pierwszy krok w samodzielność. To również pierwsze mieszkania, pokoje i stancje.
Rynek nieruchomości zawsze budzi się do życia w okresie wakacyjno-jesiennym. To właśnie wtedy olbrzymia rzesza studentów rusza na poszukiwanie mieszkań do wynajęcia. Najlepiej tanich, dużych, blisko uczelni. To znakomity okres na to, aby ceny wynajmu poszybowały w... więcej ›
| ponad rok temu 07.08.2014 | › bieżące | 5 | komentarzy | ~Bartłomiej Ryś |
Elblążanie popierają plac zabaw dla niepełnosprawnych dzieci
Projekt elbląskiego placu zabaw dla niepełnosprawnych dzieci zyskuje coraz wiekszą popularność w sieci. Na fanpage prowadzony przez inicjatorkę, Nel Cybulską zgromadziła się całkiem duża liczba zwolenników powstania tego rodzaju obiektu w Elblagu. Pojawia się coraz więcej głosów odnośnie miejsca dla tego placu.
Mieszkańcy szukają wolnej przestrzeni, przyjaznej dla niepełnosprawnych dzieci. Sugerują kilka lokalizacji. Jedną z nich jest park Kajki. Tam, jak wiemy znajduje się ogrodzony plac zabaw, zatem warto zastanowić się nad takim... więcej ›
| ponad rok temu 06.08.2014 | › bieżące | 4 | komentarzy | ~Michał Libuda |
Daj Znać. Problemy elbląskich studentów
Jestem absolwentem elbląskiej uczelni. Od ponad roku w rozmowach ze znajomymi ze studiów, studentami ostatnich lat i absolwentami różnych kierunków elbląskich uczelni wyższych poruszamy temat braku możliwości kontynuowania nauki na bezpłatnych studiach magisterskich uzupełniających (dziennych) w naszym mieście jak również braku ciekawej, odpowiadającej potrzebom elbląskiego rynku oferty studiów magisterskich zaocznych.
Chciałbym nadmienić, iż nie jest to problem dotyczący wąskiej grupy kilku młodych osób, ale... więcej ›
| ponad rok temu 05.08.2014 | › bieżące | 5 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Raport NIK. Szkoła to miejsce groźne dla dzieci
Dzieci i młodzież wciąż narażone są na zjawiska patologiczne w szkołach. Nasilają się "tradycyjne" formy przemocy słownej i fizycznej, a dodatkowo rozwijają się nowe, w cyberprzestrzeni. Szkoły od lat nie radzą sobie z problemem: nie diagnozują sytuacji, a nauczyciele nie zawsze potrafią rozpoznawać zagrożenia. Szkoły nie otrzymują też odpowiedniego wsparcia od władz samorządowych ani rządu.
Rządowy program "Bezpieczna i przyjazna szkoła" zakończył się niepowodzeniem. NIK zwraca uwagę, że warunkiem wdrożenia... więcej ›
| ponad rok temu 05.08.2014 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Plac zabaw dla niepełnosprawnych dzieci w Elblągu? Zagłosuj!
Budżet Obywatelski to inicjatywa polegająca na sprawnym wydawaniu pieniędzy z miejskiej kasy, poprzez wybór odpowiednich inwestycji przez mieszkańców. Również sami głosujący mogą wychodzić z różnymi pomysłami jak zmienić nasze miasto na lepsze. Przykładem takiego działania jest pewna mieszkanka Elbląga, która zaproponowała powstanie placu zabaw dla niepełnosprawnych dzieci.
Poprzez Budżet Obywatelski budujemy w Elblągu to, co jest najbardziej potrzebne. Często władzy umykają mniejsze inwestycje, jakie w znaczny... więcej ›
| ponad rok temu 30.07.2014 | › inwestycje miejskie | ~Michał Libuda |
Daj znać. Biła i szarpała własne dziecko w parku
W Polsce obwiązuje zakaz karania dzieci poprzez użycie siły fizycznej, czyli popularne niegdyś klapsy w dolną część ciała są niedozwolone prawnie. Nasz Czytelnik jednak spotkał się w niedzielę, w parku, z takim przykrym incydentem. Zareagował. Kobieta obrzuciła go wulgaryzmami.
- Nie nazwałabym jej nawet macochą bo nie zasługuje na to miano. W parku Modrzewie w niedzielę na placu zabaw młoda matka na oczach zgromadzonych dzieci bawiących się z jej córeczka, dziecko około 3-4 lat zabrała siłą od bawiących się dzieci, a kiedy dziecko... więcej ›
| ponad rok temu 28.07.2014 | › bieżące | 45 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Jak zaczarować wakacje? Odjazdowe półkolonie w SP 11
Elbląscy półkoloniści od 14 do 25 lipca, pod czujnym okiem doświadczonych opiekunów, „czarowali wakacje” w SP 11 (Zespół Szkół nr 1), by przyjemne obcowanie z letnią przygodą miło i głęboko zapadło w pamięć.
Dzieci integrowały się, kręcąc talerzami i tworząc własną muzykę za pomocą kolorowych rur. Odwiedziły krainę króla Artura oraz wyspę iluzji i potworów. Zdobywały nowe doświadczenia na trasach parku linowego. Amatorzy wodnych atrakcji wzięli udział w „pływackich zawodach na... więcej ›
| ponad rok temu 27.07.2014 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Poród w Elblągu. Który szpital wybrać?
Przychodzi w życiu kobiety taki czas, kiedy pragnie zostać matką. Przez 9 miesięcy ciąży dba o siebie, kupuje ubranka, przygotowuje pokoik dla dziecka. Jednak przy okazji tego wszystkiego pojawia się strach przed porodem, a także wybór szpitala w którym dziecko ma przyjść na świat. Specjalnie dla naszych czytelniczek sprawdziliśmy, jak wyglądają dwie elbląskie porodówki.
Elblążanki mogą rodzić w dwóch szpitalach. Pierwszym jest Wojewódzki Szpital Zespolony przy ul. Królewieckiej, natomiast drugi to Szpital... więcej ›
| ponad rok temu 26.07.2014 | › bieżące | 20 | komentarzy | ~Ines Kuraś |








