Artykuły
Elbląg pamięta o Katyniu - zobacz zdjęcia
Salwa honorowa, apel pamięci, kwiaty i znicze, przemowy - można pomyśleć, że właściwie dzisiejsze obchody nie różnią się nic od tych, których świadkami byliśmy 10 kwietnia. Różnią się - od kwietnia do maja 1940 roku w lasach katyńskich zginęło około 22 tys. polskich oficerów. Dziś elblążanie oddali cześć bohaterom tamtych czasów.
Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (tak zwana „decyzja katyńska) zamordowano prawie 22 tys. polskich obywateli... więcej ›
| ponad rok temu 13.04.2016 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Tragiczny wypadek na S22 - nie żyją trzy osoby
Do tragicznego wypadku, w wyniku którego śmierć poniosły trzy osoby a dwie trafiły do szpitala, doszło na drodze S22 pomiędzy Elblągiem a Grzechotkami, około 25 kilometrów od Elbląga. Zderzyły się tam czołowo dwa auta osobowe, a trzecie zostało uszkodzone. Droga jest nadal zablokowana, policja zorganizowała objazdy.
Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący audi jadąc w stronę Elbląga, zaczął wyprzedzać opla agilę. W momencie wykonywania manewru zderzył się czołowo z jadącym w przeciwym... więcej ›
| ponad rok temu 13.04.2016 | › bieżące | 11 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Prezes LOTOS-u odwołany!
Wszystkie informacje się potwierdziły. Paweł Olechnowicz nie będzie dłużej pełnił funkcji prezesa spółki państwowej LOTOS. Wcześniej media donosiły o zastąpieniu Olechnowicza przez Andrzeja Jaworskiego - posła Prawa i Sprawiedliwości. Funkcję prezesa obejmie - tymczasowo - Robert Pietryszyn, przewodniczący rady nadzorczej.
Elblążanin był prezesem spółki LOTOS od 14 lat (od marca 2002 roku). Wieści o jego potencjalnym zwolnieniu obiegły ogólnopolską prasę ponad 2 tygodnie temu, choć wtedy traktowano to jeszcze bardziej... więcej ›
| ponad rok temu 13.04.2016 | › informacje systemowe | 4 | komentarzy | ~Maciej Markowski |
Olimpia poznała rywala w 1/4 Wojewódzkiego Pucharu Polski
Nie dalej jak przed dwoma godzinami, informowaliśmy o osieroceniu drużyny MKS-u Ełk przez dotychczasowego trenera Mirosława Dymka. Jego - byli już - podopieczni będą kolejnymi przeciwnikami Olimpii Elbląg w drodze po Wojewódzki Puchar Polski. Taki jest wynik losowania, które odbyło się dzisiaj o 13:00 w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej w Olsztynie.
Spotkanie ćwierćfinałowe zaplanowano na 27 kwietnia (godz. 17:00). Wszystkie zespoły były losowane z jednego koszyka, a o tym, kto będzie gospodarzem poszczególnych... więcej ›
| ponad rok temu 13.04.2016 | › sport | ~Maciej Markowski |
Pierwszy pokaz najmłodszych tancerzy
W sobotę, 16 kwietnia, w CSE „Światowid" odbędą się prezentacje najmłodszych tancerzy podczas Pokazowego Turnieju Tańca „Bażant".
Pokazowy Turniej Tańca „Bażant" to impreza, podczas której rodzice i najbliżsi mogą zobaczyć efekty kilkumiesięcznej pracy swoich dzieci. Co roku odbywa się na sali sportowo-widowiskowej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid". W tym roku impreza została podzielona na dwa bloki.
Pierwsza część rozpocznie się o godz. 12:00 od prezentacji gimnastyki artystycznej... więcej ›
| ponad rok temu 13.04.2016 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
MKS Ełk został bez trenera!
Dotychczasowy szkoleniowiec zespołu i architekt drugiego miejsca w obecnych rozgrywkach po rundzie jesiennej III ligi grupy podlasko-warmińsko-mazurskiej Mirosław Dymek, podjął decyzję o opuszczeniu klubu na rzecz walczącego o utrzymanie w I lidze MKS-u Kluczbork. MKS Ełk to jeden z głównych kontrkandydatów dla Olimpii Elbląg w walce o zajęcie pierwszego miejsca w ligowej tabeli i jedyny zespół, który w poprzedniej rundzie ugrał 3 punkty w meczu z elblążanami.
Mirosław Dymek ma w nowym klubie przeprowadzić akcję ratowania go... więcej ›
| ponad rok temu 13.04.2016 | › sport | ~Maciej Markowski |
Zimne termy Protasa ponownie pod okiem prokuratury
Termy warmińskie, czyli flagowa inwestycja Jacka Protasa ponownie trafiła pod lupę prokuratury. Na polecenie Prokuratury Generalnej, śledczy z Białegostoku po raz kolejny przyjrzą się inwestycji - podaje TVP. Pierwsze podejście (2014) zakończyło się umorzeniem po ponad roku badania sprawy.
Jak dowiaduje się Telewizja Polska, nowy prokurator referent zapoznaje się z materiałem dowodowym w tej sprawie.
Jak tylko się z nim zapozna, zaplanuje czynności do wykonania. Podjęcie śledztwa dotyczy dwóch głównych wątków postępowania:... więcej ›
| ponad rok temu 13.04.2016 | › sąd | 6 | komentarzy | ~Bartłomiej Ryś |
Międzyszkolny Ośrodek Sportowy im. M. Pleśniaka już wkrótce?
Sprawę czy też inicjatywę nadania hali Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego mieszczącego się przy ul. Kościuszki 77a poruszył Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Wojciech Rudnicki. Jak się okazuje, do jej rozwiązanie jest już coraz bliżej i być może już na najbliższej sesji Rady Miejskiej, którą zaplanowano na 21 kwietnia, interpelacja Radnego znajdzie szczęśliwy finał.
Wniosek o nadanie hali sportowej MOS w Elblągu imienia Mieczysława Pleśniaka Wojciech Rudnicki złożył w sesji marcowej. Zanim jednak miałby on być w... więcej ›
| ponad rok temu 13.04.2016 | › bieżące | ~Maciej Markowski |
Promocja zdrowia w SP 19
12 kwietnia w naszej szkole odbyła się kolejna akcja promująca zdrowie odżywianie, tym razem pod hasłem: „Wszyscy mamy dziarskie miny, bo zjadamy witaminy".
Koordynatorki Zespołu Promocji Zdrowia Beata Bohdan i Emilia Marzec przygotowały pyszne i zdrowe przekąski oraz kanapki z wiosennymi warzywami, rukolą i kiełkami rzodkiewki. W naszą akcję włączyła się zaprzyjaźniona firma dostarczająca mleko, owoce i warzywa z Lidzbarka Warmińskiego „Agrovis", która serwowała pyszny jogurt naturalny z owocami oraz warzywa i mleko... więcej ›
| ponad rok temu 13.04.2016 | › rozwój i edukacja | ~Informacja prasowa |
Wiosenne bieganie na orientację
Po raz siódmy w obecnym sezonie odbyły się zawody z cyklu Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację. Natomiast po raz drugi zawodnicy mieli do pokonania trasę wyznaczoną w Bażantarni. W zawodach organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, wystartowało tym razem 74 zawodników.
Już po raz drugi w tym roku Bażantarnia była areną zmagań biegaczy na orientację. Tym razem zawodnicy uczestniczący w Grand Prix Elbląga rywalizowali na trasie z Zielonymi Punktami... więcej ›
| ponad rok temu 13.04.2016 | › sport | ~Informacja prasowa |
Bezpłatne konsultacje dla mieszkańców Elbląga - Autyzm
W związku z trwającą akcją: Kwiecień- światowy miesiąc wiedzy na temat autyzmu; Samodzielny Publiczny Ośrodek Rehabilitacyjno- Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu zaprasza na bezpłatne konsultacje prowadzone przez specjalistów z dziedziny psychologii zajmujących się diagnozą i terapią dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Więcej informacji na naszej stronie pod adresem: www.spor-t.pl w zakładce E-Usługi / Wstępne badanie.
Wskazówki dotyczące oceny rozwoju dziecka w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu:
Dzieci są... więcej ›
| ponad rok temu 13.04.2016 | › zdrowie i uroda | 2 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Elbląg: Znęcał się nad swoimi rodzicami
29-letni syn, który znęcał się fizycznie i psychicznie nad rodzicami trafi na 3 miesiące do aresztu. O takiej formie środka zapobiegawczego zdecydował sąd. Znęcanie się nad bliskimi zagrożone jest karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Jednak w przypadku tego przestępstwa ważne jest odizolowanie sprawcy od ofiary. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów a także przedstawiono mu zarzuty znęcania się nad bliskimi.
W listopadzie 2015 roku 29-latek wyszedł z zakładu karnego, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności m.in. za... więcej ›
| ponad rok temu 12.04.2016 | › policja | ~Informacja prasowa |
Reklamy wracają na tramwaje? Spółka wyjaśnia
Kilka dni temu do redakcji trafiło kilka anonimowych wiadomości, które mówiły o tym, że na tramwajach elbląskich (zwłaszcza tych niedawno sprowadzonych) znów pojawią się reklamy. Postanowiliśmy sprawdzić te „informacje”. Okazuje się, że reklamy tak, będą, ale... niekoniecznie na zewnętrznej stronie wagonów.
Kilku Czytelników w przesłanych wiadomościach zasugerowało nam, że widzieli reklamy na niedawno sprowadzonych do Elbląga z Niemiec tramwajach. Podczas wymiany e-maili doprecyzowali, że chodzi o... więcej ›
| ponad rok temu 12.04.2016 | › daj znać | 5 | komentarzy | ~Bartłomiej Ryś |
Kadrowicz z Elbląga dopomógł w awansie
Młodzieżowa reprezentacja Polski nie wygrała turnieju kwalifikacyjnego w Kielcach do duńskich finałów Mistrzostw Europy w piłce ręcznej juniorów. Bezkonkurencyjni okazali się przybysze z mroźnej Islandii. Polacy uplasowali się za ich plecami i to wystarczyło, żeby wraz ze zwycięzcami zapewnić sobie udział na Euro. Bardzo dobrze w przekroju całych zawodów zaprezentował się boczny rozgrywający klubu Meble Wójcik Elbląg - Kamil Netz, który w każdym spotkaniu pojawił się na parkiecie i zdobył do Biało-czerwonych 9... więcej ›
| ponad rok temu 12.04.2016 | › sport | ~Maciej Markowski |
Rozbój, którego nie było
35-letnia kobieta została napadnięta przez nieznanego mężczyznę w kapturze i uderzona w tył głowy. Sprawca zabrał jej portfel i uciekł. Wszystko to rozegrało się przed jednym z elbląskich sklepów… przynajmniej tak wynikało z relacji 35-latki. W rzeczywistości było jednak „nieco” inaczej.
Kobieta zgłosiła na policję, że zabrano jej portfel, gdy wychodziła ze sklepu. Dokładnie opisała policjantom mężczyznę, który wybiegł za nią, uderzył ją pięścią w tył głowy a następnie wyrwał portfel, który ta... więcej ›
| ponad rok temu 12.04.2016 | › policja | 1 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Dwa turnieje z cyklu Pucharu Polski już w ten weekend
16 i 17 kwietnia zostaną rozegrane dwa turnieje eliminacyjne do rankingu Pucharu Polski. Do naszego miasta przyjadą najlepsi darterzy w Polsce m.in. Krzysztof Chmielewski z Gdańska (Mistrz Polski 2014, zwycięzca finałowego turnieju Pucharu Polski 2014 oraz finalista tych rozgrywek rok później), Paweł Wołynka z Gdyni (lider klasyfikacji punktowej Pucharu Polski z tego roku), a także Małgorzata Markowska z Kętrzyna (liderka wśród kobiet).
Turniej rozgrywany będzie na zasadach 501 double out, czyli kończenie lega wartością podwójną. W... więcej ›
| ponad rok temu 12.04.2016 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Twoja amerykańska przygoda
Stany Zjednoczone były przez wiele lat dla Polaków krajem, do którego jechało się w poszukiwaniu lepszego życia i dobrze płatnej pracy. Obecnie większość ludzi woli udać się do pracy gdzieś na terenie Unii Europejskiej, zaś do USA wybrać w celach stricte turystycznych. A jak dostać się tam za rozsądne pieniądze? Oto pewien ekonomiczny sposób.
Lot do USA dla każdego
Aby zaplanować podróż do USA, należy najpierw zaopatrzyć się w wizę wjazdową. Ponadto posiadany przez turystę paszport musi być ważny co najmniej 6... więcej ›
| ponad rok temu 12.04.2016 | › poradnik | ~Redakcja elblag.net |
Ile środków zewnętrznych traci Elbląg z powodu Olsztyna?
No właśnie – ile? Rodowici elblążanie w tym momencie krzykną: „wszystkie!”, lecz nie będzie to do końca prawda. Fakty są takie, że nasze miasto bardzo dużo straciło (i traci nadal) przez felerny podział administracyjny. Na ręce Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego trafiła poselska interpelacja, w której czytamy, że „miasta takie jak Elbląg (…) nie mogą sięgnąć po środki, które są przeznaczone dla miast wojewódzkich, co powoduje ich częste zubożenie (...)”.
Czyż tak nie jest?... więcej ›
| ponad rok temu 12.04.2016 | › polityka | 7 | komentarzy | ~Bartłomiej Ryś |
Komu potrzebna waga laboratoryjna?
Ile waży pszczoła przed i po obiedzie? Które ziarnko jęczmienia ma większą masę? Ile barwnika lapis lazuli należy wsypać do lakieru czy farby, aby uzyskać kolor turkusowy a nie seledynowy? Jak często stajemy przed takimi pytaniami? Zazwyczaj nie stajemy. Dlatego też rzadko na wyposażenie przeciętnego gospodarstwa domowego składa się waga laboratoryjna.
Z aptekarską dokładnością
Można by się jednak zdziwić, ile jest dziedzin życia wymagających precyzyjnego określania masy substancji niezwykle lekkich lub ich śladowych ilości, do czego... więcej ›
| ponad rok temu 12.04.2016 | › poradnik | 5 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Nowy szef Prokuratury w Elblągu
Z dniem wczorajszym (11 kwietnia), zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości i jednocześnie Prokuratora Generalnego Zbiegniewa Ziobry, funkcję Prokuratora Okręgowego w Elblągu pełnił będzie Leszek Gabriel. Na tym stanowisku zastąpił dotychczasowego szefa, czyli Zbigniewa Więckiewicza.
Nowy szef prokuratury przed objęciem stanowiska pracował w elbląskiej Prokuraturze Okręgowej - w dziale nadzoru. Wcześniej natomiast był szefem jednostki podlegającej Prokuraturze Okręgowej w Elblągu, czyli Prokuratury Rejonowej w Braniewie. Jego miejsce na początku 2015... więcej ›
| ponad rok temu 12.04.2016 | › sąd | 1 | komentarzy | ~Maciej Markowski |








