Artykuły
W Radzie Miasta powstanie koalicja antyprezydencka?
Całkiem prawdopodobne jest, że Prawo i Sprawiedliwość nie zbuduje żadnej formalnej koalicji w Radzie Miasta. Oznacza to, że nowy prezydent Jerzy Wilk nie będzie miał odpowiedniej większości do realizacji swojego programu. To może oznaczać poważne problemy prezydenta z PiS.
Formalnej koalicji z Prawem i Sprawiedliwością nie chcą pozostałe ugrupowania obecne w Radzie Miasta. PiS dysponuje 10 radnymi, pozostałe formacje – 15. Powoduje to, że prezydent Jerzy Wilk może mieć poważne problemy z rządzeniem miastem. W skrajnej sytuacji Wilk może... więcej ›
| ponad rok temu 08.07.2013 | › bieżące | 18 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Elżbieta Gelert: Gratuluję Jerzemu Wilkowi i będę kibicować
Gdyby ktoś powiedział mi trzy miesiące temu, po przegranym referendum, że te wybory będą tak wyrównane to pewnie bym mu nie uwierzyła – pisze poseł Elżbieta Gelert, kandydatka na prezydenta miasta.
Dziękuje Państwu za zaufanie, ale dziękuje też za wielką nadzieję, którą widziałam w wielu oczach spotykanych dzięki tym wyborom osób. Nadzieje na godniejsze życie w swoim ukochanym mieście. Tylko świadomość braku czynnej możliwości realizacji tych nadziei napełnia mnie smutkiem. Wielokrotnie miałam okazję przekonać... więcej ›
| ponad rok temu 08.07.2013 | › bieżące | 5 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Nowy prezydent obiecuje wykonanie każdego punktu programu wyborczego
Dziś odbyła się pierwsza oficjalna konferencja prasowa prezydenta elekta, Jerzego Wilka. Opowiadał on o możliwej współpracy w Radzie Miejskiej, „taśmach prawdy” i pierwszych decyzji, które zamierza podjąć jako prezydent Elbląga.
- Dziękuję za zaufanie, które otrzymałem od elblążan i prawie 17300 głosów, które na mnie oddano. Dziękuję także osobom, które zagłosowały na moją kontrkandydatkę Elżbietę Gelert. Uważam, że frekwencja blisko 35 % w II turze wyborów to duży wynik, także w... więcej ›
| ponad rok temu 08.07.2013 | › bieżące | 24 | komentarzy | ~Marcin Walędzik |
Kolejne taśmy Wilka. Tym razem rozmowy o Januszu Nowaku
Jak informuje serwis gazeta.pl, w internecie pojawiły się kolejne nagrania Jerzego Wilka (PiS), który zdobył urząd prezydenta miasta. Tym razem w nagraniu Jerzy Wilk wypowiada się o Janusz Nowaku – liderze Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W ubiegłym tygodniu pojawiły się w internecie, na serwisie youtube.pl nagrania rozmów Jerzego Wilka, które zamieścił anonimowy interneuta. W tych rozmowach Wilk krytykuje swoich przeciwników, używając często niecenzuralnego słownictwa. Dwa nagrania zostały wypuszczone w sieci przed drugą... więcej ›
| ponad rok temu 08.07.2013 | › bieżące | 58 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
W Elblągu odbędzie się Sejmik Żeglugi Śródlądowej w Polsce
10 i 11 lipca do Elbląga zjadą przedstawiciele niemal stu organizacji, stowarzyszeń, związków, fundacji i klastrów zajmujących się żeglugą śródlądową. Pod patronatem ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka, ministra sportu i turystyki Joanny Mucha oraz wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego odbędzie się w Elblągu I Sejmik Żeglugi Śródlądowej w Polsce – inicjatywa marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa.
Polska jest krajem bogatym w drogi wodne.... więcej ›
| ponad rok temu 08.07.2013 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Elbląg podzielony. Czy Jerzy Wilk będzie prezydentem wszystkich mieszkańców?
Niedzielne wybory prezydenckie w naszym mieście pokazały jedno. Elblążanie są podzieleni. Trzeba pamiętać, że Jerzy Wilk wygrał niewielką ilością głosów, a prawie połowa głosujących mieszkańców miasta opowiedziała się za Elżbietą Gelert i Platformą Obywatelską. To oznacza, że nowy prezydent musi być bardzo ostrożny w swoich działaniach.
Jerzy Wilk – prezydent elekt zapowiedział zaraz po ogłoszeniu wyników wyborczych, że będzie prezydentem otwartym na mieszkańców. Mamy nadzieję, że także na tych,... więcej ›
| ponad rok temu 08.07.2013 | › bieżące | 15 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Jerzy Wilk (PiS) prezydentem Elbląga. Urząd obejmie w piątek?
W drugiej turze przedterminowych wyborów na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk z PiS uzyskał 51,74 proc. poparcia, pokonując kandydatkę PO Elżbietę Gelert. Jak powiedział, nie boi się wyzwań, które czekają na niego w elbląskim ratuszu. Wilk zostanie zaprzysiężony na prezydenta prawdopodobnie na piątkowej sesji Rady Miasta.
Jak poinformował oficjalnie przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej sędzia Michał Bober, kandydat PiS otrzymał w II turze wyborów prezydenta Elbląga 17 266 głosów, czyli 51,74 proc poparcia. Jego... więcej ›
| ponad rok temu 08.07.2013 | › bieżące | 21 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Będzie ponowne liczenie głosów? To całkiem możliwe
Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zwrócili się do Miejskiej Komisji Wyborczej o zabezpieczenie wszystkich kart do głosowania. Być może obie strony walki wyborczej – PiS i PO będą wnosili o ponowne przeliczenie wszystkich oddanych głosów.
Wyniki z 60 komisji wyborczych nie pozostawiają złudzeń. Jerzy Wilk wygrywa druga turę prezydencką. Ale wygrywa przewagą kilku procent. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zwrócili się z prośbą do Miejskiej Komisji Wyborczej o odpowiednie zabezpieczenie kart do... więcej ›
| ponad rok temu 08.07.2013 | › bieżące | 17 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Jerzy Wilk wygrał wybory prezydenckie w II turze
Nieoficjalne wyniki z wszystkich komisji wskazują, że w wyborach prezydenckich w Elblągu wygrał Jerzy Wilk (PiS) – 51,7 proc. Na Elżbietę Gelert głosowało 48,2 proc.
Po godz. 22.00 podano wyniki badania sondażowego przeprowadzonego przez jeden z elbląskich portali. Według nich Elżbieta Gelert uzyskała wynik - 53,7 proc., przed Jerzym Wilkiem – 46,3 proc.
Elżbieta Gelert przyjęła wiadomość spokojnie, zaznaczając, że czeka na pierwsze wyniki z komisji wyborczych. Na razie znamy wyniki z ponad 30 komisji wyborczych w Elblągu.
Według... więcej ›
| ponad rok temu 07.07.2013 | › bieżące | 31 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Tak głosowali elblążanie. Zobacz naszą sondę
Dziś mieszkańcy Elbląga wybierali prezydenta w II turze wyborów samorządowych. Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego mieszkańcy naszego miasta idą do wyborów i, przede wszystkim, na kogo oddali swój głos.
O urząd prezydenta miasta ubiegała się dwójka kandydatów: Elżbieta Gelert (PO) oraz Jerzy Wilk (PiS). W wyborach dwa tygodnie temu Jerzy Wilk wygrał z Gelert różnicą 10 procent. Jednak sondaż Rzeczpospolitej wskazywał, że jeśli kandydat Prawa i Sprawiedliwości w drugiej turze spotka się z kandydatką... więcej ›
| ponad rok temu 07.07.2013 | › bieżące | 23 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Wybory w Elblągu. Spokojne głosowanie i wysoka frekwencja
Od godz. 8.00 do godz. 22.00 otwarte są wszyskie lokale wyborcze, a głosowanie przebiega bez zakłóceń. Także frekwencja dopisuje. Elblążanie, mimo ładnej pogody, nie zapominają o swoim obowiązku i przywileju – czyli o głosowaniu w II turze wyborów. Dziś wybieramy prezydenta miasta.
Ładna pogoda sprzyja wyborom. Tak można skomentować frekwencję, jaką podał nam Maciej Cichosz – dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu. Ostatnie dane szacunkowe wskazują, że do urn poszło już 18,1 procent... więcej ›
| ponad rok temu 07.07.2013 | › bieżące | 9 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Jerzy Wilk: Jeśli kogoś uraziłem, przepraszam
Jerzy Wilk (PiS) głosował dziś w lokalu wyborczym w Technikum Mechanicznym. Na głosowanie przyjechał z żoną. Wilk przeprosił dziś także wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni przez niego w tej kampanii.
- Jestem spokojny. Mam takie poczucie, że zrobiłem wszystko co można było w tej kampanii wyborczej zrobić. Dziękuję wszystkim moim współpracownikom za ciężką pracę. Dziękuję mieszkańcom miasta za poparcie. Jeśli kogoś w tej kampanii uraziłem, to przepraszam – mówił po głosowaniu kandydat Prawa i... więcej ›
| ponad rok temu 07.07.2013 | › bieżące | 7 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Elżbieta Gelert: To bardzo ważne wybory dla elblążan
Elżbieta Gelert głosowała dziś w lokalu wyborczym przy ul. Korczaka razem z synem i wnuczką. - Dziś jestem cały dzień z rodziną, która zawsze mnie wspiera, bardzo się kochamy i dodajemy sobie siły – mówiła posłanka PO.
Gelert podkreśliła, że dzisiejsze wybory są ważne, ponieważ elblążanie wybierają prezydenta miasta, który będzie rządził Elblągiem przez najbliższy rok – do ustawowych wyborów samorządowych.
- Myślę, że elblążanie wiedzą już na kogo głosować, zwłaszcza, że zostało tylko... więcej ›
| ponad rok temu 07.07.2013 | › bieżące | 6 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
W niedzielę rusza kolej nadzalewowa
W niedzielę, 7 lipca ruszy Kolej Nadzalewowa. Zaplanowano kursy pociągów w każdą niedzielę wakacji dwa razy - rano i po godz. 16.00
W niedzielę pociąg wyjedzie z Elbląga o 8.49 oraz o 16.00. Kolejne stacje to: Rubno Wielkie, Jagodna, Kamiennica Elbląska, Nadbrzeże, Suchacz, Kadyny, Tolkmicko, Święty Kamień, Frombork, Stępień, Braniewo.
Od następnego tygodnia pociąg będzie kursował tylko do Fromborka.
W organizację Kolei Nadzalewowej włączyły się: Miasto Elbląg, Gmina Elbląg, Frombork, Tolkmicko i Urząd Marszałkowski.
więcej ›
| ponad rok temu 07.07.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Dziś wybieramy prezydenta Elbląga - jak i gdzie głosujemy?
W niedzielę wybieramy nowego prezydenta miasta. Lokale wyborcze otwarte są od godz. 8.00 do godz. 22.00. W tym okresie nadal trwa cisza wyborcza. Podajemy informację, jak i gdzie głosować.
Głosujemy na prezydenta miasta, stawiając znak x przy nazwisku danego kandydata. Ważne – możemy oddać głos tylko na jednego kandydata na prezydenta miasta. Głos nie będzie ważny, jeśli postawimy x przy większej liczbie niż jeden kandydat, lub gdy wrzucimy do urny kartę bez wskazania kandydata znakiem x.
Gdzie będziemy głosowali?
Obwód 1... więcej ›
| ponad rok temu 07.07.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Dlaczego warto iść na wybory? Bo od tego zależy nasza przyszłość
Decyzja o tym, że na wybory nie pójdziemy, jest jak kapitulacja przed walką o naszą przyszłość. Wiele pokoleń Polaków walczyło i ginęło za to, abyśmy dziś mogli uczestniczyć w wyborach. Dlaczego więc tak mało osób bierze udział w wyborach? – zastanawia się nasz Czytelnik.
Kiedy frekwencja w wyborach samorządowych przekracza 30 procent, politycy trąbią o sukcesie. Ale ja myślę o tych prawie 70 procent, którzy pozostają w domu. Zastanawiam się, co by było z naszym krajem, gdyby w czasie zrywu Solidarności, tylko... więcej ›
| ponad rok temu 07.07.2013 | › bieżące | 4 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Tytuł magistra bezużyteczny na elbląskim rynku pracy
Bezrobocie wśród młodych ludzi w Elblągu wynosi 17,1%. 7 687 absolwentów wciąż nie ma pracy. Chociaż osoby posiadające wyższe wykształcenie stanowią najmniej liczną grupę bezrobotnych, nie oznacza to jednak brak problemów w znalezieniu pracy. Okazuje się, że tytuł magistra czasem przeszkadza w objęciu wymarzonego stanowiska, a studenci muszą ukrywać w CV swoje kwalifikacje.
W ciągu ostatnich siedmiu dni na elbląskich portalach opublikowano 109 ofert pracy. Większość ofert dotyczy jednak prac fizycznych. Potrzebni są... więcej ›
| ponad rok temu 07.07.2013 | › bieżące | 7 | komentarzy | ~Joanna Siudak |
Dlaczego nie chodzimy na wybory samorządowe?
Najpoważniejszą przyczyną absencji wyborczej Polaków jest brak odpowiednich kandydatów i programów partii politycznych, równocześnie aż 91,2% obywateli nie myślało o kandydowaniu, choćby do rady osiedla czy na sołtysa. Na zlecenie Fundacji Batorego CBOS przeprowadził badanie pt. „Obywatele i wybory”, dotyczące korzystania zarówno z czynnego, jak i biernego prawa wyborczego
Aby zbadać czy absencja wyborcza jest rzeczywiście funkcją niedostatecznej „podaży” politycznej respondentom przedstawiono... więcej ›
| ponad rok temu 06.07.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
17-latek z Elbląga trafił do aresztu za rozboje na kolegach
Sąd Rejonowy w Elblągu zastosował areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy wobec 17-letniego elblążanina, który jest podejrzany o rozboje na dwóch kolegach, którym zabrał telefony komórkowe i zmuszał ich do kradzieży sklepowych.
Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku 17-latek groził swoim ofiarom pobiciem. Dla prawidłowego toku postępowania i możliwości zastraszania pokrzywdzonych przez zatrzymanego, prokurator wnioskował do sądu o izolację podejrzanego do czasu zakończenia wszystkich czynności.
Wcześniej... więcej ›
| ponad rok temu 06.07.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Elżbieta Gelert wygrywa w sondzie czytelników elblag.net
Zakończyliśmy głosowanie w naszej sondzie internetowej czytelników elblag.net. Waszymi głosami wygrała Elżbieta Gelert (PO) uzyskując 61 procent. Na Jerzego Wilka głos oddało 36 procent głosujących Czytelników.
Nasza sonda to oczywiście zabawa. Prawdziwe wyniki wyborów z pewnością poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek. W naszej sondzie udział wzięło 797 osób. 61 procent oddało głosy na Elżbietę Gelert. Natomiast Jerzy Wilk otrzymał poparcie w wysokości 36 procent.
Od godz. 24.00 zapada cisza wyborcza. My... więcej ›
| ponad rok temu 05.07.2013 | › bieżące | 13 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |








