Artykuły
Zadaj pytanie...Cezaremu Balbuzie
Już w piątek przeprowadzimy wywiad z kolejnym kandydatem na prezydenta miasta – Cezarym Balbuzą z Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej. W związku z sugestiami naszych Czytelników, dajemy możliwość zadania kandydatowi własnych pytań. Jak to zrobić?
Cezary Balbuza będzie naszym gościem w piątek. Oprócz własnych pytań, które przygotują dziennikarze serwisu elblag.net, nasi Czytelnicy będą mogli również zadać własne pytania. Na Wasze pytania oczekujemy pod adresem: redakcja@elblag.net.
Pytania ponumerujemy zgodnie z... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | 10 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Renowacje i zabytki - Elbląg na 136 stronach
Architektura Elbląga zdominowała trzeci numer branżowego kwartalnika „Renowacje i zabytki”. To najpopularniejsze pismo tego typu w Polsce, szeroko opisujące zagadnienia zabytkowej architektury oraz jej renowacji. Aktualny numer, ukazujący się przy okazji 777-lecia Elbląga, ma promować osiągnięcia w dziedzinie odbudowy i konserwacji zabytków, jak również inicjować dyskusję na temat jakości architektury w naszym mieście.
Wydanie numeru, który dystrybuowany jest w całej Polsce, możliwe było dzięki zakupowi przez Miasto... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Wernisaż pokonkursowej wystawy Inspirowane wsią
Jak oddać nastrojowość wsi? Rustykalnie czy ludowo? Realistycznie czy przez pryzmat symboli? Plastycznych koncepcji, dla których inspiracją są motywy wiejskie może być bardzo wiele. Aby się o tym przekonać – warto wybrać się na wernisaż wystawy prezentującej dokonania laureatów III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Inspirowane wsią". Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym oraz CSE „Światowid" zapraszają na wernisaż w czwartek (2 października) o godz. 18.00 do Galerii Nobilis.
Trzecia edycja... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Bezpieczeństwo czy płynny ruch? Policja blokuje Warszawską
Koniec pracy, jesteś zmęczony, wsiadasz do samochodu. Myślisz tylko o gorącym obiedzie i odpoczynku. Ruszasz i wjeżdżasz... w korek. Znacie to uczucie? Wczoraj ulica Warszawska stała nie z powodu kolizji lub wypadku, ale z powodu... policji.
Godzina 15:40, ulica Warszawska stoi w obu kierunkach. Korek zaczyna się już od skrzyżowania z Nowodworską. Z drugiej strony kierowcy zaczynają przeklinać już przy skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną 1000-lecia – Warszawska. Co się stało?
Mniej więcej w połowie ulicy na wysokości budynku, w... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | 29 | komentarzy | ~Bartłomiej Ryś |
Historyczne pojednanie PiS i PO w Sejmie. Czy podobnie będzie w Elblągu?
Dziś w Sejmie premier Ewa Kopacz wezwała polityków PiS i PO do zakończenia konfliktu. Na te słowa zareagował Jarosław Kaczyński, który podszedł do Donalda Tuska i uścisnął lidera PO. Czy podobna zgoda obejmie też polityków tych formacji w naszym mieście?
Pojednanie dwóch wielkich liderów dwóch największych partii politycznych w Sejmie. Donald Tusk i Jarosław Kaczyński w uścisku, mówią do siebie miłe rzeczy. Niemożliwe? A jednak to dziś wydarzyło się w Sejmie. Premier Ewa Kopacz zaapelowała do... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | 8 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Elblążanie za przywróceniem powszechnej służby wojskowej
Powszechna obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona w 2008 roku. W 2009 roku ostatni poborowi opuścili koszary. Od tamtej pory młodzi ludzie stawiają się na Wojskowej Komisji Uzupełnień, gdzie otrzymują daną kategorię wojskową i książeczkę. Nie mają natomiast obowiązku pójścia do wojska.
Nadszedł czas, aby podsumować naszą sondę dotyczącą powszechnej służby wojskowej. W naszej sondzie oddano 94 głosy. Za przywróceniem obowiązkowej powszechnej służby wojskowej głosowało 50 osób, przeciwne temu były 44 osoby.... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | 7 | komentarzy | ~Ines Kuraś |
Edukujemy dzieci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, Komenda Miejska Policji wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Elblągu przygotowali działania mające na celu edukację uczniów klas pierwszych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Podczas spotkań dzieci ćwiczą prawidłowe zachowanie się na ulicy. Poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym takie jak bezpieczne przechodzenie przez jezdnię i umiejętność odczytywania kolorów świateł na sygnalizatorach... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Budżet Obywatelski – głosujmy rozważnie
Od zeszłego tygodnia, poprzez stronę www.budzetobywatelski.elblag.eu i ankiety rozprowadzane na terenie miasta, można głosować na inicjatywy zgłoszone przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego. Prezentujemy kilka praktycznych informacji, które powinny usprawnić mieszkańcom głosowanie.
Zachęcamy
Przede wszystkim zachęcamy elblążan do głosowania na zadania, które ich zdaniem powinny doczekać się realizacji. Można to zrobić elektronicznie poprzez wspomnianą już stronę www.budzetobywatelski.elblag.eu lub wypełniając... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Świetlica Dworcowa zostanie sprzedana. Tak zadecydowali radni
Świetlica Dworcowa działała zaledwie przez kilka lat. W maju 2013 roku została zamknięta. Było to miejsce, gdzie mogły spotkać się dzieci i młodzież z pobliskich gmin, które uczęszczały do elbląskich szkół. Mogli tam odrobić lekcje, skorzystać z internetu. W lutym miasto chciało sprzedać świetlicę, ale radni wówczas nie wyrazili zgody. Teraz to się zmieniło.
Od maja zeszłego roku, kiedy TPD zrezygnowało z prowadzenia świetlicy dworcowej, pomieszczenie stoi puste. Powierzchnia użytkowa lokalu wynosi prawie 78.3 m2. Ze... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | 10 | komentarzy | ~Ines Kuraś |
Międzynarodowy Dzień Muzyki - repertuar Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji Elbląska Orkiestra Kameralna składa melomanom najserdeczniejsze życzenia niezapomnianych muzycznych wrażeń, wspaniałych koncertów oraz miłych chwil spędzonych w towarzystwie muzyków EOK. Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Jesień z Elbląską Orkiestrą Kameralną:
9 października - Janowi Pawłowi II Stanisław Soyka
W ramach XIV Dni Papieskich Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia wystąpi ze Stanisławem Soyką. W... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Podsumowanie rankingu korporacji TAXI. Która okazała się tą najlepszą?
Czas podsumować jeden z najbardziej „agresywnych” rankingów, jaki kiedykolwiek uruchomiliśmy. Więcej jadu wylewanego w komentarzach możemy spotkać wyłącznie pod publikacjami politycznymi. Która korporacja TAXI okazała się tą najlepszą?
Łącznie w zaprezentowanym przez nas rankingu oddano 790 głosów. Pojawiło się również 66 komentarzy, w większości przypadków z tych samych adresów IP. Komentarze, co można w sposób klarowny wywnioskować, były pisane przez poszczególnych... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | 13 | komentarzy | ~Bartłomiej Ryś |
Życie Gdańska - wystawa fotograficzna w Galerii Atrium
Galeria Atrium hotelu Arbiter oraz Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne zapraszają na wystawę fotograficzną "Życie Gdańska", której wernisaż odbędzie się w niedzielę 5 października br. o godz. 16:00.
Wydarzeniem tym Galeria Atrium wznawia swą działalność. Serdecznie zapraszamy!
Adres: Galeria Atrium w hotelu Arbiter, Plac Słowiański 2
Data: 5.10.2014, godz. 16:00
więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Jesteśmy młodzi inaczej... czyli o kolejnym Spotkaniu z pasjami
Bohaterami kolejnego „Spotkania z pasjami”, które odbędzie się w czwartek 2 października będą członkowie grupy muzycznej „Cała Praga Śpiewa”. Zapraszamy o godz. 11.00 do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7 i Filii nr 6 przy ul. Słonecznej 29. Wstęp wolny.
„Cała Praga Śpiewa” to grupa muzyczna, która powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Barwy Kultury oraz Domy Dziennego Pobytu przy ul. Brzeskiej w Warszawie. W skład zespołu wchodzą seniorzy – głównie z... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Jedzie pociąg z daleka - muzyczny konkurs talentów
Marzy ci się udział w telewizyjnym muzycznym show? Najpierw spróbuj swych sił u nas! Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" i Towarzystwo Muzyczne Eroica, do 30 października, czekają na zgłoszenia dzieci i młodzieży, którzy chcą wziąć udział w konkursie wokalnym „Jedzie pociąg z daleka".
Tytuł konkursu nie jest przypadkowy. Jak łatwo można się domyślić, uczestnicy zaśpiewają piosenki Ryszarda Rynkowskiego. W konkursie mogą brać udział wokaliści soliści, występujący z akompaniamentem instrumentalnym na... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Solidarna Polska i Klub Gazety Polskiej poparły Jerzego Wilka
- Prezydenta Jerzego Wilka nie ma dzisiaj z nami, bowiem jako gospodarz miasta uczestniczy w sesji Rady Miasta. To świadczy o tym, że jest to człowiek odpowiedzialny i obowiązkowy, i to zadanie jest dla niego priorytetem. Jego dzisiejsza postawa świadczy o tym, że to najlepszy kandydat na stanowisko prezydenta miasta – mówił wczoraj były europoseł Tadeusz Cymański podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.
Wczoraj poparcia dla kandydatury Jerzego Wilka na urząd prezydenta udzielili przedstawiciele Solidarnej... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | 18 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Potrzebna linia autobusowa na Modrzewinę
Dostosowanie linii autobusowych to dość często poruszany temat na sesjach Rady Miasta. Kilku radnych zgłaszało już w tych sprawach interpelację i udawało się problem rozwiązać. Z kolejną prośbą, tym razem wystąpiła radna Maria Kosecka.
Na wcześniejszych sesjach w sprawach dogodnych połączeń autobusowych interpelowali radni Adam Basiukiewicz i Joanna Grykiel-Figielska. Po ich prośbach zmieniono część trasy jednej z linii autobusowych, aby mieszkańcy osiedla Za Politechniką oraz z Płk. Dąbka mogli spokojnie dotrzeć do Wojewódzkiego... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | 21 | komentarzy | ~Ines Kuraś |
Areszt dla podejrzanego o rozbój na bezdomnym
Sąd Rejonowy w Elblągu zastosował wczoraj trzymiesięczny areszt tymczasowy wobec 32-letniego Arkadiusza W. Mężczyzna jest podejrzany o dokonanie rozboju na bezdomnym. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Elblągu.
Do zdarzenia doszło 25 lipca tego roku przy ul. Hetmańskiej w Elblągu. W godzinach porannych do śpiącego bezdomnego podszedł Arkadiusz W. Kilkukrotnie uderzył mężczyznę i zażądał wydania pieniędzy. Pokrzywdzony oddał mu 35 złotych. Kryminalni pracujący nad sprawą ustalili... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Święto szkolnej demokracji w SP nr 14
We wtorek, 30 września w Szkole Podstawowej nr 14 w Elblągu, podobnie jak w blisko 900 polskich szkołach zostały przeprowadzone demokratyczne (powszechne, równe, bezpośrednie, tajne, większościowe) wybory do władz Samorządu Uczniowskiego oraz na Rzecznika Praw Ucznia. Odbyły się one w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Samorządy mają głos", której celem jest promocja samorządności w szkołach. Wybory cieszyły się dużym zainteresowaniem, frekwencja wyniosła 90,6%. Przewodniczącym SU znaczną większością głosów został... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Zabezpieczyli papierosy bez akcyzy
Wczoraj policjanci z Elbląga zwalczający przestępczość gospodarczą oraz funkcjonariusze Urzędu Celnego w Elblągu zabezpieczyli w jednym z mieszkań w gminie Gronowo Elbląskie papierosy bez polskich znaków akcyzy. Do policyjnego depozytu trafiły 691 paczek papierosów różnych marek. Funkcjonariusze ustalili, że towar pochodził zza wschodniej granicy i należy do 62-letniej Renaty R. Kobieta odpowie za wykroczenie skarbowe, a sprawą zajmie się teraz Urząd Celny w Elblągu.
Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą dzięki... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Zumba i Bokwa połowę taniej w Centrum Tańca Cadmans
Jesteś z nami od dawna! Uwielbiasz tańczyć zumbę i bokwę w centrum tańca cadmans, bądź chcesz zacząć swoją przygodę z taneczną formą fitness? Juz od 1 paździenika megaaa promocja dla elblążan! – przyprowadź na zajęcia osobę, która jeszcze w tym sezonie nie miała karnetu na zajęcia a twój karnet na zumbę lub bokwę kupisz za 50%.
Namów koleżankę, siostrę, brata, szwagra i zamieńcie nudne jesienne wieczory na pozytywne taneczne emocje!!! ZUMBA to trening, który pobudza mięśnie, daje energię, niepowtarzalne... więcej ›
| ponad rok temu 01.10.2014 | › bieżące | ~Informacja prasowa |








