› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

10 grzechów głównych kierowców komunikacji miejskiej. Od nowego roku możemy liczyć na poprawę?

ponad rok temu    3.12.2013
Bartłomiej Ryś
komentarzy 23 ocen 21 / 52%
A A A
10 grzechów głównych kierowców komunikacji miejskiej. Od nowego roku możemy liczyć na poprawę? fot. Konrad Kosacz

Już niedługo, bo od początku nowego roku, transport w mieście drastycznie się zmieni. Do obsługi pakietów linii autobusowych wchodzą na elbląski rynek nowi gracze. Już dziś wiadomo, że firma Arriva potrzebuje 30 kierowców z naszego regionu. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że kierowcy po prostu przejdą z aktualnych firm do nowych.

Co to za sobą niesie? Pojazdy będą nowe, firmy inne, lecz kierowcy Ci sami. Przygotowaliśmy zestawienie "10 grzechów głównych" kierowców autobusów. Być może dzięki naszej liście od nowego roku wraz z nowymi pojazdami zmieni się podejście kierowców do swojej pracy oraz pasażerów?

1. Niepatrzenie w lusterka w momencie odjeżdżania z przystanku

Ta sytuacja zdarzyła sie każdemu podróżnemu, który korzysta z komunikacji miejskiej. Widzimy z daleka autobus, zaczynamy biec. Gdy już jesteśmy przy drzwiach te zamykają się, a pojazd odjeżdża. Czekamy na następny, spóźniamy się do pracy lub szkoły. Jak dużym problemem byłoby dla kierowcy poczekanie dosłownie 10 sekund więcej?

2. "Kierowca wiezie ludzi, czy worki z ziemniakami?"

To najczęściej używane porównanie do kierowców, którzy raczej nie zdają sobie sprawy, że wiozą ludzi. Swoim stylem jazdy powodują, że pasażer nie zdąży nawet złapać się poręczy, a już w momencie ruszenia dość szybko przemieszcza się od drzwi środkowych do tylnych. Co w takich chwilach mają powiedzieć starsi ludzie? Przy tym problemie nie można winić wyłącznie kierowców. Często przez stan techniczny pojazdów nie są oni w stanie inaczej ruszyć lub zahamować.

3. Brak kultury

Z kierowcą mamy kontakt najczęściej podczas kupowania biletu w autobusie. Nieraz pasażerowie mogli usłyszeć dziwne stwierdzenie padające z ust kierowcy ("A do sklepu to już się nie chciało iść?") lub sposób zachowania podczas obsługi był chamski. Nie trzeba przypominać, że komunikacja miejska (a więc i również pensje kierowców) są w pewnej części utrzymywane przez pasażerów. Więc dlaczego zakup biletu często wiąże się z niepotrzebnym stresem zarówno dla korzystającego, jak i prowadzącego pojazd.

4. Palenie papierosów

O tym możemy usłyszeć wyłącznie od pasażerów, którzy swą podróż zaczynają od pętli np. od dworca lub Al. Odrodzenia. Pomimo tego, że panuje zakaz palenia tytoniu, kierowcom zdarza się "puścić dymka" podczas postoju. Pasażerowie, którzy wsiadają tuż po przyjeździe z pętli na przystanek do pojazdu czują nieprzyjemny zapach. Co prawda unosi się on w autobusie maksymalnie do dwóch przystanków, lecz sam fakt, że kierowcy pomimo zakazu palą, przeszkadza.

5. Muzyka w autobusie

Praca kierowcy na liniach miejskich jest nudna, i to wie każdy z nich. Część kierowców uprzyjemnia sobie pracę muzyką – tą z radia, lub z płyty albo telefonu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, lecz sygnały pasażerów na temat o wiele za głośnej muzyki pojawiają się. Drogi kierowco – to, że Twój gust muzyczny opiera się na popie, ciężkim metalu lub disco polo nie upoważnia Cię do tego, aby inni pasażerowie słuchali tego, co Ty.

6. Zatrzymywanie się z dala od krawężników

Pojazdy, które ruszą do pracy od nowego roku są niskopodłogowe. Oznacza to tyle, że niepełnosprawni lub matki z dziećmi w wózkach będą mogli bez problemu wsiąść oraz opuścić pojazd. Problem pojawia się w momencie, gdy kierowca podjeżdża zbyt daleko od krawężnika. Nie pomoże w tym momencie nawet pojazd niskopodłogowy. Lecz tutaj również nie należy się dopatrywać winy wyłącznie u kierowców. Zatoczka np. na skrzyżowaniu ulic Szymanowskiego oraz Traugutta jest tak ciasna, że poprawne wmanewrowanie dużego pojazdu jest bardzo uciążliwe.

7. Spóźnienia

Opóźnienia w kursach są najczęstszym zarzutem kierowanym w stronę firm przewozowych. Dopuszczalne są, według regulaminu, różnice w rozkładzie sięgające maksymalnie trzech minut. Według relacji pasażerów, autobus czasem w ogóle nie pojedzie, spóźni się przeszło 15 minut. Doskonale to widać po pojazdach kierujących się z dworca w stronę centrum, na przystanku ulicy Hetmańskiej. Po przejechaniu niedużego kawałka to opóźnienie często sięga już 5 minut. Im dalej w trasę, tym gorzej.

8. Brak ujednolicenia strojów służbowych

Zarzut wyłącznie estetyczny. Kierowcy wykonują swoją pracę publicznie, ich wizerunek często jest utożsamiany z wizerunkiem danej spółki, w której pracuje. Czy nowe firmy po wejściu na elbląski rynek ujednolicą ubiór? Czas pokaże. Jest to na pewno bardziej estetyczne (wystarczy spojrzeć na komunikację miejską Gdańska) niż powyciągane dresy i klapki.

9. Rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy

Nie dość, że cierpi na tym pasażer (prowadzenie dużego pojazdu jedną ręką odbija się na komforcie), to jest to przede wszystkim zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich obecnych w pojeździe. Przypadki takie, choć niepotwierdzone, zgłaszają kierowcy. Część z nich wozi ze sobą zestawy słuchawkowe. Koszt takiego – około 20 złotych. Zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu – bezcenne.

10. Brak reakcji na przemoc i wulgarne zachowanie 

Jakby nie patrzeć, w czasie podróży to kierowca jest gospodarzem pojazdu. Powinien skrupulatnie obserwować zachowanie pasażerów. Nie musi przecież interweniować osobiście, wystarczy, gdy w sytuacji kryzysowej wykona telefon do odpowiednich służb porządkowych. Wystarczy powiadomić Policję na jakim przystanku niedługo będzie autobus i problem jest rozwiązany. Dużą pomocą jest tutaj monitoring pojazdów. Mieszkańcy liczą na to, że w nowych pojazdach kamery zostaną zainstalowane. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (23)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kierowca autobusu
ponad rok temu ocena: 33%  23
co wy wiecie o pracy kierowcy autobusu, jak wy nie umiecie jezdzić osobówkami, cwaniaczki a może napiszcie 100 błędów pasażera, a jak wam coś nie odpowiada to sami siadajcie za fajere i jazda na trasę zobaczę jak wam pójdzie z tymi "wysypanymi kartoflami"z wora. Fakt są ludzie i taborety ale większe 3\4 kierowców jest dobra bo robią co w mocy aby te kartofle zawieść gdzie chcą bo ich dyrekcja ma to w d... i to głęboko, ja się pytam gdzie jest ITD ale nie na kierowców tylko do firmy i tam porządek zrobić!!!!!!!!
~ pasażer
ponad rok temu ocena: 67%  22
czytając artykuł stwierdzam ,że wiedza pana piszącego ten artykuł jest znikoma.,Wystawianie opinii na na podstawie portali społecznościowych to istny absurd...Jeżeli chce się poznać realia to należy porozmawiać u żródła czyli z kierowcami .Odnośnie punkt 1-ruszając patrzy się w lewe lusterko,2-proponuję zrobić prawo jazdy i pokazać jak się powinno jeżdzić,3-jaka kultura do kierowcy taka do pasażera,4-leżące pety, butelki ,opakowania,wylane napoje to też może kierowca,7-logika-nateżenie ruchu,8-jakie zarobki taki strój,
~ kanar
ponad rok temu ocena: 0%  21
ostatnio obserwuje,, nagonkę ,,w necie,,to kanary to kierowcy każdy zły każdy niedobry pytam co z brudnymi śmierdzącymi autobusami możne tym pan redaktor zajął by się pojeździł trochę zapraszam .łatwo każdemu krytykować co zielonego pojęcia nie ma o warunkach pracy kierowców
~ Przejazd darmowy, ale bilet trzeba "kupić"
ponad rok temu ocena: 0%  20
Absurdy komunikacji miejskiej w Elblągu ciąg dalszy:http://info.elblag.pl/31,33654,Przejazd-darmowy-ale-bilet-trzeba-kupic-.html
~ giga
ponad rok temu ocena: 60%  19
czytanie ze zrozumieniem nie boli - więc spróbuj następnym razem. wkleiłeś matole link kompletnie nie związany z tym o czym piszesz :P
~ HAOD
ponad rok temu ocena: 0%  18
Jest tylko jeden kierowca, który świeci przykładem, reszta to plebs i chamskie dziady. Pozdrawiam pana z 14. Znak szczególny- żółta arafatka w krate :)
~ pasażer
ponad rok temu ocena: 0%  17
I pan Leszek z ALP, autobus 096, wporzo gośc.
~ Bobby
ponad rok temu ocena: 50%  16
Autor artykułu ponownie zaprezentował swoją zerową wiedzę o komunikacji miejskiej w naszym mieście. Co do punktu pierwszego artykułu - jeżeli autobus jest spóźniony i pasażer się również spóźnia, to czemu pasażer się spóźnia na spóźniony autobus? To jest normalne? Odnośnie punktu 7 - to nie kierowca z własnej woli się spóźnia, tylko powodem jest to mozolne ruszanie samochodów ze skrzyżowania (oraz same cykle sygnalizacji świetlnej pozostawiają wiele do życzenia) oraz ich nieumiejętna jazda. Odnośnie punktu nr 10 - może i są tacy kierowcy którzy nie reagują, ale należy pamiętać, że są też tacy którzy interweniują w każdej sytuacji. Oczywiście podsumowując, artykuł jest "zaadresowany" do wszystkich kierowców wnioskując po treści artykułu? Może tylko brak nam w tych punktach treści o niepotrzebnych autobusach testowych które są tylko okazją do testowania prędkości?
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 50%  15
Doszukiwałbym się tutaj powodów spóźnienia autobusu. Pomijając rzeczy oczywiste jak korki uliczne widać też błędy kierowców, chociażby w komentarzu poniżej "Docenta". Odnośnie punktu 10 jak i każdego innego - oczywiście, że artykuł nie jest zaadresowany do wszystkich kierowców. Kilka razy podkreśliłem, że błędem by było wrzucanie wszystkich do jednego "worka".
~ Docent
ponad rok temu ocena: 60%  14
Najlepiej jest na przystanku łęczycka warmińska, kiedy 11 lub mając tam 1 przystanek od pętli przyjeżdża 3-5 minut spóźniona. Poza tym moim zdaniem kierowca powinien znać też podstawy matematyki ponieważ zdarzało się, ze kupując 2 bilety ulogowe kierowca nie wiedział ile ma skasować, a jak przyszło jeszcze wydawać z 5zł to o mało kalkulatora nie wyjął... Poza tym kierowcy zdecydowanie za dużo burczą pod nosem...
~ yataman
ponad rok temu ocena: 25%  13
pkt 3. GDYBY IDOCI Z zkmu , nie wprowadzili idiotycznego i niedopracowanego systemu z karta miejska to nie byloby problemu. obecnie ciezko jest dostac papierowy bilet w sklepie. Jak ktos jezdzi sporadycznie tramwajem i nie posiada takiej karty to pozostaje tylko kupno biletu u motorniczego i to po drozszej cenie.
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 71%  12
Wprowadzenie karty EKM nie ma nic wspólnego z zachowaniem kultury podczas kupowania biletu u kierowcy.
~ ksamol
ponad rok temu ocena: 36%  11
Do autora - To stek bzdur. Zapraszam na 1 dzień jazdy autobusem miejskim. Kierowca wszystko opisze i wytłumaczy o co w tym wszystkim chodzi. Gwarantuję, że więcej tego typu uwag już nie będzie.Strój firmowy? Krawat? Latem w kabinie kierowcy - temperatura osiąga 55 st. celsjusza. Kto to wytrzyma? Chyba autor tego artykułu. Opóznienia? Przejedz się "9" w godzinach szczytu. Na korki kierowca nie ma wpływu.Po zamknięciu drzwi muszę bezpiecznie włączyć się do ruchu i patrzę w lewe lusterko a nie w prawe. Sportowcy dobiegający do przystanku mnie nie interesują. Pasażer ma czekać na autobus a nie odwrotnie.
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 69%  10
Niestety, nie mogę skorzystać z zaproszenia, ponieważ rozmowa w trakcie jazdy z kierowcą jest zabroniona. Źle zinterpretował Pan punkt 8. Nie napisałem w żadnym zdaniu, że moim zdaniem powinien to być strój oficjalny, koszula, marynarka i do tego krawat. Proszę zobaczyć jak wyglądają kierowcy komunikacji miejskiej w Trójmieście: http://tinyurl.com/p7h4j39... Wystarczy zwykła, niebieska koszula, coś a'la mundurki w szkołach.
~ fadafadfda
ponad rok temu ocena: 25%  9
Ja jeszcze dodam 11. Skręcanie w prawo bez STOP-u na warunkowej zielonej strzałce
~ nick
ponad rok temu ocena: 78%  8
ZKM odniósł się artykułu: https://www.facebook.com/pages...
~ mój nick
ponad rok temu ocena: 57%  7
To pasażer powinien czekać na autobus, a nie autobus na niego. Kierowca ruszając z przystanku patrzy w lewo aby włączyć się do ruchu i nie spowodować kolizji, a nie czy ktoś akuat podbiega.
~ A1
ponad rok temu ocena: 57%  6
Często nie używają kierunkowskazów, wjeżdżając w zatoczki (to jeszcze pół biedy), ale tam gdzie nie ma zatoczek, np. na Łęczyckiej. Hamulec i cały sznur samochodów musi hamować, tak samo rusza - zero "kierunku". Kiedyś na Mickiewicz to już przeżyłem horror - przepuszczałem pieszych na przejściu, a z drugiej strony nadjechał szalony autobus, facet ględził przez komórkę, zero reakcji, że ja przepuszczam ludzi.
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 57%  5
To, że w pewnych miejscach brakuje zatoczek i autobus jest zmuszony zatrzymać się na jezdni nie jest winą kierowcy, racja?
~ blum
ponad rok temu ocena: 33%  4
bezbłędnie to tu nie jest
~ RI
ponad rok temu ocena: 60%  3
artykuł bardzo subiektywny,zapraszam na przejażdżkę komunikacją miejską autora tekstu między piątkiem a niedzielą ,uwzględniając piątkowy i sobotni rynek , wieczorne wycieczki młodzieży do dyskotek i poranne ich powroty
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 63%  2
Przykro mi, że tak Pan/Pani uważa. Starałem się zachować pewną dozę obiektywizmu pisząc, że w pewnych problemach nie jest winny wyłącznie kierowca. 10 punktów jest wybranych na podstawie uwag zebranych z forum ZKM, portalu społecznościowego Facebook, gdzie często można znaleźć opinie o kierowcach oraz luźnych rozmowach z pasażerami.
~ kick
ponad rok temu ocena: 50%  1
dodałbym agresywna jazda, przejeżdżanie na czerwonym świetle, nie patrzenie w lusterka - na zasadzie, niech inni uważają na mnie na drodze.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.